Պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք իրավասու են կատարելու միայն այնպիսի գործողություններ, որոնց համար լիազորված են Սահմանադրությամբ կամ օրենքներով: Գործող օրենքներում առաջացել էր որոշակի լիազորող նորմերի ապահովման անհրաժեշտություն, ուստի եւ' ենթաօրենսդրական ակտերն ընդունելու եւ' օրենքների կիրարկումը լավագույնս ապահովելու համար ներկայացվել են որոշակի խմբագրական առաջարկություններ: Այս մասին ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյանն ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հունիսի 8-ի արտահերթ նիստում:
Հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է ««Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Առաջին փոփոխությունը վերաբերում է Պետական հավաստագրերի միջոցով հաշմանդամություն ունեցող անձանց խնամքին եւ սոցիալ-վերականգնողական ծառայություններ մատուցելուն, ըստ որի` հավաստագրերը պետք է ներդրված լինեն  2024 թ. երրորդ եռամսյակում: Կարգը մշակելու եւ ներկայացնելու համար կատարվել են անհրաժեշտ լրացումները: Փոփոխություններ են կատարվել Աջակցող միջոցների պետական հավաստագրերի, ինչպես նաեւ առանց պետական հավաստագրի տրամադրվող նվազագույն չափորոշիչների հաստատման կարգերում:
Սահմանվել են Անկախ կյանքի կենտրոնների ստեղծման համար լիազորություն եւ հիմք, որպեսզի կարողանան համայնքահեն ծառայություններ ստեղծել հենց համայնքներում: Հստակեցվել է «անձնական օգնական» հասկացությունը:
Ըստ հիմնական զեկուցողի` կվերափոխվի գործող բժշկասոցիալական փորձաքննության մոդելը, կներդրվի անձի ֆունկցիոնալության գնահատման համակարգ, ուստի եւ անհրաժեշտ գործիքակազմ ունենալու համար ներկայացվել են համապատասխան փոփոխություններ:

Государственные органы, органы местного самоуправления (ОМС) и должностные лица вправе совершать только те действия, на которые они уполномочены Конституцией или законами. Возникла необходимость предусмотреть в действующих законах определенные разрешительные нормы, поэтому были внесены редакционные предложения как по принятию подзаконных актов, так и по обеспечению наилучшего исполнения законов. Об этом сообщила заместитель министра труда и социальных вопросов РА Т.Степанян на внеочередном заседании 8 июня Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам.
На заседании обсужден пакет проектов о внесении изменений и дополнений в законы “О правах лиц с инвалидностью” и “О функциональной оценке личности”.
Поправки касаются ухода за инвалидами посредством предоставления государственных сертификатов и оказания социально-реабилитационных услуг, согласно которым сертификаты должны быть введены в   третьем квартале 2024 г. Внесены необходимые дополнения для разработки и представления положений, а также изменения в порядке утверждения государственных сертификатов средств поддержки и др.
По словам основного докладчика, действующая модель медико-социальной экспертизы будет трансформирована, внедряется система оценки функциональных возможностей личности, поэтому внесены соответствующие изменения для обеспечения необходимого инструментария.