Պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք իրավասու են կատարելու միայն այնպիսի գործողություններ, որոնց համար լիազորված են Սահմանադրությամբ կամ օրենքներով: Գործող օրենքներում առաջացել էր որոշակի լիազորող նորմերի ապահովման անհրաժեշտություն, ուստի եւ' ենթաօրենսդրական ակտերն ընդունելու եւ' օրենքների կիրարկումը լավագույնս ապահովելու համար ներկայացվել են որոշակի խմբագրական առաջարկություններ: Այս մասին ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյանն ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հունիսի 8-ի արտահերթ նիստում:
Հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է ««Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Առաջին փոփոխությունը վերաբերում է Պետական հավաստագրերի միջոցով հաշմանդամություն ունեցող անձանց խնամքին եւ սոցիալ-վերականգնողական ծառայություններ մատուցելուն, ըստ որի` հավաստագրերը պետք է ներդրված լինեն  2024 թ. երրորդ եռամսյակում: Կարգը մշակելու եւ ներկայացնելու համար կատարվել են անհրաժեշտ լրացումները: Փոփոխություններ են կատարվել Աջակցող միջոցների պետական հավաստագրերի, ինչպես նաեւ առանց պետական հավաստագրի տրամադրվող նվազագույն չափորոշիչների հաստատման կարգերում:
Սահմանվել են Անկախ կյանքի կենտրոնների ստեղծման համար լիազորություն եւ հիմք, որպեսզի կարողանան համայնքահեն ծառայություններ ստեղծել հենց համայնքներում: Հստակեցվել է «անձնական օգնական» հասկացությունը:
Ըստ հիմնական զեկուցողի` կվերափոխվի գործող բժշկասոցիալական փորձաքննության մոդելը, կներդրվի անձի ֆունկցիոնալության գնահատման համակարգ, ուստի եւ անհրաժեշտ գործիքակազմ ունենալու համար ներկայացվել են համապատասխան փոփոխություններ:

The state and local self-government bodies and officials are authorized to carry out actions for which they are authorized by the Constitution or laws. In the laws in force a need of providing certain authorized norms emerged, hence certain editorial proposals were presented for passing the sub-legislative acts and providing at best the use of the laws. The RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Tatevik Stepanyan said about this at June 8 extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs.
At the sitting of the Committee the package of draft laws on Making Amendments and Addenda to the Law on Rights of the Persons with Disabilities was discussed.
The amendment refers to the care of the persons with disabilities and rendering social-recovery services, according to which, the certificates should be introduced in the third quarter of 2024. The necessary addenda to were made for working out and presenting the order. Amendments were made in the orders of approving the state certificates of Means of Support, as well as the minimum criteria being provided without state certificate.
Authority and basis for creating Centres for Independent Living were set to be able creating community-based services in the very communities. The ‘personal assistance’ notion was specified.
According to the key rapporteur, the model of the medical-social examination will be transformed, the person’s functionality system assessment will be introduced, hence appropriate amendments were presented for having necessary toolkit.