ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը հունիսի 8-ին ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Կլեր Բազի Մալորիի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպման ընթացքում կարեւորել է Վենետիկի հանձնաժողովի նորընտիր նախագահի պաշտոնական այցը Հայաստան եւ գնահատել կառույցի հետ արդյունավետ համագործակցությունը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ԵԽԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամ Արուսյակ Ջուլհակյանը եւ ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղար Սիմոնա Գրանատա-Մենղինին:
Ռուբեն Ռուբինյանի խոսքով` Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են հավատարիմ մնալ Թավշյա հեղափոխությունից հետո սկիզբ առած ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին: Այս հարցում փոխխոսնակն ընդգծել է հանձնաժողովի աջակցության անհրաժեշտությունը:

8 июня вице-спикер НС, руководитель делегации Армении в ПАСЕ Р.Рубинян в ходе встречи с делегацией во главе с председателем Венецианской комиссии Совета Европы Клэр Бази Маллори подчеркнул важность официального визита новоизбранного председателя ВК в Армению и оценил эффективное сотрудничество со структурой.
На встрече присутствовали член делегации НС в ПАСЕ А.Джулакян и генеральный секретарь ВК СЕ Симона Граната-Менгини.
По Рубиняну, власти Армении по-прежнему привержены процессу демократических реформ, начатому после Бархатной революции. В связи с этим вице-спикер НС подчеркнул необходимость поддержки комиссии.