Գործող ընթացակարգի համաձայն՝ անձը, որը ցանկանում է զբաղվել առեւտրի կենտրոնների, սպառողական ապրանքների եւ գյուղատնտեսական արտադրանքի շուկաների կազմակերպման գործունեությամբ, այդ մասին ծանուցում է ներկայացնում ՀՀ ֆինանսների նախարարություն:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հունիսի 8-ի արտահերթ նիստում այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արմեն Հայրապետյանը:
Հանձնաժողովի արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է «Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում փոփոխություն նախատեսող Կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությունը:
Ըստ զեկուցողի՝ նկատի ունենալով, որ առեւտրի իրականացման վայրի կազմակերպման տեսակներից առեւտրի կենտրոնների, սպառողական ապրանքների եւ գյուղատնտեսական արտադրանքի շուկաների կազմակերպման գործունեության տեսակներն առավելապես առնչվում են Էկոնոմիկայի նախարարությանը վերապահված գործունեության հիմնական ոլորտներին, առաջարկվում է փոփոխություն կատարել օրենքում, եւ ՀՀ կառավարության որոշմամբ՝ այդ մասով որպես լիազոր մարմին սահմանել Էկոնոմիկայի նախարարությանը:
ԱԺ պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանն առաջարկել է կողմ քվեարկել օրենքի նախագծին՝ նշելով, որ օրենսդրական փոփոխության արդյունքում տնտեսվարողների համար ավելի բարենպաստ պայմաններ կստեղծվեն:
Երկրորդ ընթերցմամբ հանձնաժողովը քննարկել է ««Ավիացիայի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ կատարվել են տեխնիկական բնույթի փոփոխություններ, ընդունվել են Կառավարության ներկայացրած առաջարկները:

Согласно действующему порядку, лицо, желающее заниматься организацией торговых центров, рынков потребительских и сельскохозяйственных товаров, уведомляет Министерство финансов РА.
Об этом 8 июня заявил заместитель министра финансов А.Айрапетян на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам.
На заседании в первом чтении рассмотрена законодательная инициатива правительства, предусматривающая внесение изменения в закон “О торговле и услугах”.
По словам докладчика, учитывая, что деятельность торговых центров, рынков потребительских и сельскохозяйственных товаров в основном относится к основным направлениям деятельности, закрепленным за Министерством экономики, предлагается внести изменения в закон, и по решению правительства в качестве уполномоченного органа назначить указанное ведомство.
Депутат О.Агазарян предложил проголосовать за проект, отметив, что в результате законодательных изменений будут созданы более благоприятные условия для хозяйствующих субъектов.
Во втором чтении комиссия обсудила законопроект о внесении изменений и дополнений в закон РА "Об авиации".
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур А.Симонян сообщил, что внесены технические правки, предложения правительства приняты.