Իրավական ակտերով նախատեսված ռազմավարությունների մշակման եւ ընդունման գործընթացը սահմանվում է ոչ միասնական ձեւով, քանի որ բացակայում են արդեն իսկ մշակված ռազմավարական բնույթի ակտերն ընդունելու մասին հատուկ իրավակարգավորումները: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ գործնականում ռազմավարություններ ընդունելիս առաջանում են խնդիրներ՝ կապված լիազորող նորմի հետ, հատվածային լուծումներից խուսափելու նպատակով, ինչպես նաեւ ընդհանուր կարգավորման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ մշակվել է նախագիծ, որով առաջարկվում է սահմանել մեկ միասնական կարգ:
Ուստի, Կառավարությունն առաջարկում է լրացում կատարել օրենքում եւ նախագծով սահմանել ընդհանուր դրույթ, համաձայն որի՝ իրավական ակտերով նախատեսված ռազմավարությունների ընդունման գործընթացը կմիասնականացվի, եւ պետական կառավարման համակարգի մարմինների ընդհանուր ղեկավարումն իրականացնող Կառավարությունը, իր ծրագրին համապատասխան, կընդունի համապատասխան ոլորտային ռազմավարություններ եւ դրանց կատարումն ապահովող գործողությունների ծրագրեր:
Առաջարկվող լրացումն ու կարգավորման նպատակն ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին ներկայացրել է Արդարադատության փոխնախարար Երանուհի Թումանյանցը:
Հարակից զեկուցող ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վահագն Հովակիմյանն ընդգծել է, որ նախագծով տեխնիկական խնդիր է լուծվում. հստակեցվում են իրավակարգավորումները:
Քննարկված օրինագիծը ստացել է դրական եզրակացություն:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել ««Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «ՀՀ քրեական օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու մասին», ««Քրեակատարողական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերին եւ ««ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված մի շարք նախագծերի փաթեթին:

Процесс разработки и принятия стратегий, предусмотренных правовыми актами, определяется неоднородно, так как отсутствуют специальные правовые нормы о принятии уже разработанных стратегических актов. С учетом того, что на практике при принятии стратегий возникают проблемы, связанные с разрешительной нормой, во избежание отраслевых решений, а также в связи с необходимостью общего регулирования разработан проект, в котором предлагается установить единый порядок.
Правительство предлагает внести изменения в закон и закрепить в проекте общее положение, согласно которому процесс принятия стратегий, предусмотренных правовыми актами, будет закреплен, а Правительство, которое будет осуществлять общее руководство органами государственного управления, будет принимать соответствующие стратегии и планы действий сферы.
Предлагаемые изменение и упорядочения представила заместитель министра юстиции Е.Туманянц на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
Содокладчик зампредседателя Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Овакимян подчеркнул, что проект решает техническую проблему – уточняются правовые нормы.
Обсуждаемый законопроект получил положительное заключение.
Комиссия обсудила во втором чтении и дала положительное заключение проектам о внесении изменений и дополнений в законы “О конфискации имущества незаконного происхождения", "О введении в действие Уголовного кодекса РА", "О пенитенциарной службе”, Судебный кодекс РА и ряд прилагаемых пакетов проектов.