Իրավական ակտերով նախատեսված ռազմավարությունների մշակման եւ ընդունման գործընթացը սահմանվում է ոչ միասնական ձեւով, քանի որ բացակայում են արդեն իսկ մշակված ռազմավարական բնույթի ակտերն ընդունելու մասին հատուկ իրավակարգավորումները: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ գործնականում ռազմավարություններ ընդունելիս առաջանում են խնդիրներ՝ կապված լիազորող նորմի հետ, հատվածային լուծումներից խուսափելու նպատակով, ինչպես նաեւ ընդհանուր կարգավորման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ մշակվել է նախագիծ, որով առաջարկվում է սահմանել մեկ միասնական կարգ:
Ուստի, Կառավարությունն առաջարկում է լրացում կատարել օրենքում եւ նախագծով սահմանել ընդհանուր դրույթ, համաձայն որի՝ իրավական ակտերով նախատեսված ռազմավարությունների ընդունման գործընթացը կմիասնականացվի, եւ պետական կառավարման համակարգի մարմինների ընդհանուր ղեկավարումն իրականացնող Կառավարությունը, իր ծրագրին համապատասխան, կընդունի համապատասխան ոլորտային ռազմավարություններ եւ դրանց կատարումն ապահովող գործողությունների ծրագրեր:
Առաջարկվող լրացումն ու կարգավորման նպատակն ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին ներկայացրել է Արդարադատության փոխնախարար Երանուհի Թումանյանցը:
Հարակից զեկուցող ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վահագն Հովակիմյանն ընդգծել է, որ նախագծով տեխնիկական խնդիր է լուծվում. հստակեցվում են իրավակարգավորումները:
Քննարկված օրինագիծը ստացել է դրական եզրակացություն:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել ««Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «ՀՀ քրեական օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու մասին», ««Քրեակատարողական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերին եւ ««ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված մի շարք նախագծերի փաթեթին:

The process of developing and adopting strategies envisaged by legal acts is defined in a non-uniform way, as there are no special legal regulations on the adoption of already developed strategic acts. Taking into account the fact that while adopting strategies in practice, problems arise related to the authorizing norm, in order to avoid sectoral solutions, as well as due to the need for general regulation, a draft has been elaborated, which proposes to establish one united order.
Therefore, the Government proposes to make an addendum to the law and set a general provision in the draft, according to which, the process of adopting strategies envisaged by legal acts will be unified, and the Government, which carries out the general management of the bodies of the state administration system, in accordance with its program, will adopt relevant sectoral strategies and action plans to ensure their implementation.
The Deputy Minister of Justice Yeranuhi Tumanyants presented the proposed addendum and the purpose of the regulation at the sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs.
The co-rapporteur, the Deputy Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vahagn Hovakimyan emphasized that the draft solves a technical problem. The legal regulations are clarified.
The debated bill was endorsed.
The Committee debated in the second reading and endorsed the draft laws on Making Amendments and Addenda to the Law on Confiscation of Property of Illegal Origin, on Enactment of the RA Criminal Code, on Amending the Law on Penitentiary Service and the package of a number of draft laws on Making Amendments and Addenda to the Constitutional Law the RA Judicial Code and a number of related ones.