Առողջապահության նախարարությունը 2021 թ.  իրականացրել է 12 ծրագիր՝ 53 միջոցառմամբ:  Տարեկան պլանը եղել է մոտ 114 մլրդ 496 մլն դրամ, սակայն ճշտված պլանով այն կազմել է 159 մլրդ 191 մլն դրամ: Սա պայմանավորված է եղել կորոնավիրուսային համավարակի դեմ պայքարի միջոցառումների ֆինանսավորմամբ: Փաստացի առողջապահության ոլորտում 2021 թ. օգտագործվել է 157 մլրդ 909 մլն դրամ, որը 2020 թ. համեմատ ավելի է եղել 16 մլրդ 131 մլն դրամով: Այս մասին հայտնել է Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն Առողջապահության հարցերի ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների հունիսի 7-ի համատեղ նիստում:
Նիստը վարել են հանձնաժողովների նախագահներ Նարեկ Զեյնալյանը եւ Գեւորգ Պապոյանը:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն անդրադարձել է հաշվետու տարում նախարարության իրականացրած աշխատանքներին ու դրանց կատարողականին:  2020 թ. համեմատ 2021 թ. Առողջապահության նախարարության ծախսերն աճել են 11,4 տոկոսով կամ 16,1 մլրդ դրամով: 2021 թ. ընդհանուր առմամբ բուժօգնություն է ստացել 89 հազար 889 մարդ: Կորոնավիրուսային համավարակի հետ կապված ծախսվել է 35 մլրդ 251 մլն դրամ:  Հաշվետու տարում 41 մլրդ դրամ հատկացվել է «Հանրային առողջության պահպանում» ծրագրի իրականացմանը: «Առողջության առաջնային պահպանում» ծրագրի իրականացման համար հատկացվել է 28,4 մլրդ դրամ՝ կազմելով ծրագրված ցուցանիշի 99,5 տոկոսը: «Մոր եւ մանկան առողջության պահպանում» ծրագիրն իրականացնելու համար օգտագործվել է 19,2 մլրդ դրամ, կատարողականը կազմել է 99,2 տոկոս:
Նախարարը ներկայացրել է նաեւ մյուս ծրագրերն ու դրանց կատարողականները, պատասխանել պատգամավորների հարցերին:
ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը նախարարից հետաքրքրվել է առողջապահության ոլորտում ապահովագրական համակարգի ներդրման ընթացքով:
Անահիտ Ավանեսյանի խոսքով՝ նախարարությունում արդեն ամփոփվել են ապահովագրական համակարգի ակտուարական հաշվարկներն ու այն գլխավոր կետերը, որոնց վրա հիմնվելու է համակարգը:  Հայեցակարգն  այժմ Կառավարության քննարկման տիրույթում է: «Հայեցակարգի ու դրա հետ կապված օրենսդրության ընդունումը  պատկերացնում ենք մինչեւ 2023 թ.: Հենց հայեցակարգում էլ ներառված է, որ համակարգն աստիճանաբար է ներդրվելու եւ ունենալու է ներդրման փուլեր: Կարծում եմ՝ մեկ ամսվա ընթացքում լրիվ կամփոփենք ամբողջական կարծիքը եւ ԱԺ-ին կներկայացնենք հայեցակարգը, որի վրա էլ հետո հիմնվելու է օրենքը»,- նշել է Անահիտ Ավանեսյան՝ կարեւորելով համակարգի ներդրումը:
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմը մշտապես կարեւորում է աշխատակիցների մասնագիտական կարողությունների հզորացումն ու ամրապնդումը: Այդ նպատակով Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) հետ համատեղ արդյունավետ համագործակցության շրջանակում հունիսի 4-5-ը կազմակերպվել էր երկօրյա արտագնա հերթական դասընթացը` «Արտաքին եւ ներքի...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը եւ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Գեւորգ Պապոյանը հունիսի 7-ին հանդիպել են Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի ազգային անվտանգության եւ արտաքին քաղաքականության մշտական հանձնաժողովի առաջին փոխնախագահ Աբբաս Մողթադայի Խորասգանիի գլխավորած պա...

Министерство здравоохранения РА в 2021 г. реализовало 12 программ с 53 мероприятиями. Годовой план составлял около 114 млрд 496 млн драмов, а по скорректированному плану составил 159 млрд 191 млн, что обеспечено за счет финансирования мероприятий по борьбе с пандемией коронавируса. Фактически в  сфере здравоохранения в отчетном году израсходовано 157 млрд 909 млн драмов, что по сравнению в 2020 г. на 16 млрд 131 млн драмов больше. Об этом сообщил министр финансов Т.Хачатрян 7 июня на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам здравоохранения и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
Заседание вели председатели комиссий Н.Зейналян и Г.Папоян.
Министр здравоохранения А.Аванесян коснулась исполнения работ возглавляемым ею ведомством в отчетном году. Расходы Минздрава в 2021 г. по сравнению с предшествовашим годом увеличились на 11,4%, или 16,1 млрд драмов. Всего лечение получили 89 889 человек. На коронавирусную пандемию израсходовано 35 млрд 251 млн драмов. В отчетном году на реализацию программы “Охрана общественного здоровья” выделено 41 млрд драмов. На проведение программы “Первичная охрана здоровья” выделено 28,4 млрд драмов, что составляет 99,5% запланированного показателя. На осуществление программы “Здоровье матери и ребенка” использовано 19,2 млрд драмов, выполнение составило 99,2%.
Министр также представила другие программы,, ответила на вопросы депутатов.
Вице-спикер НС А.Аршакян поинтересовался у министра внедрением системы страхования в сфере здравоохранения.
По Аванесян, в министерстве уже обобщены расчеты по системе страхования и основные положения, на которых будет базироваться система. В настоящее время концепция находится на рассмотрении в правительстве. “Мы предполагаем принятие концепции и соответствующего законодательства к 2023 г. В концепции заложено, что система будет внедряться постепенно и поэтапно. Думаю, в течение месяца полностью обобщим полное заключение и представим в Национальное Собрание концепцию, на которой  будет основан закон", - отметила министр, подчеркнув важность внедрения инициативы.