Առողջապահության նախարարությունը 2021 թ.  իրականացրել է 12 ծրագիր՝ 53 միջոցառմամբ:  Տարեկան պլանը եղել է մոտ 114 մլրդ 496 մլն դրամ, սակայն ճշտված պլանով այն կազմել է 159 մլրդ 191 մլն դրամ: Սա պայմանավորված է եղել կորոնավիրուսային համավարակի դեմ պայքարի միջոցառումների ֆինանսավորմամբ: Փաստացի առողջապահության ոլորտում 2021 թ. օգտագործվել է 157 մլրդ 909 մլն դրամ, որը 2020 թ. համեմատ ավելի է եղել 16 մլրդ 131 մլն դրամով: Այս մասին հայտնել է Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն Առողջապահության հարցերի ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների հունիսի 7-ի համատեղ նիստում:
Նիստը վարել են հանձնաժողովների նախագահներ Նարեկ Զեյնալյանը եւ Գեւորգ Պապոյանը:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն անդրադարձել է հաշվետու տարում նախարարության իրականացրած աշխատանքներին ու դրանց կատարողականին:  2020 թ. համեմատ 2021 թ. Առողջապահության նախարարության ծախսերն աճել են 11,4 տոկոսով կամ 16,1 մլրդ դրամով: 2021 թ. ընդհանուր առմամբ բուժօգնություն է ստացել 89 հազար 889 մարդ: Կորոնավիրուսային համավարակի հետ կապված ծախսվել է 35 մլրդ 251 մլն դրամ:  Հաշվետու տարում 41 մլրդ դրամ հատկացվել է «Հանրային առողջության պահպանում» ծրագրի իրականացմանը: «Առողջության առաջնային պահպանում» ծրագրի իրականացման համար հատկացվել է 28,4 մլրդ դրամ՝ կազմելով ծրագրված ցուցանիշի 99,5 տոկոսը: «Մոր եւ մանկան առողջության պահպանում» ծրագիրն իրականացնելու համար օգտագործվել է 19,2 մլրդ դրամ, կատարողականը կազմել է 99,2 տոկոս:
Նախարարը ներկայացրել է նաեւ մյուս ծրագրերն ու դրանց կատարողականները, պատասխանել պատգամավորների հարցերին:
ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը նախարարից հետաքրքրվել է առողջապահության ոլորտում ապահովագրական համակարգի ներդրման ընթացքով:
Անահիտ Ավանեսյանի խոսքով՝ նախարարությունում արդեն ամփոփվել են ապահովագրական համակարգի ակտուարական հաշվարկներն ու այն գլխավոր կետերը, որոնց վրա հիմնվելու է համակարգը:  Հայեցակարգն  այժմ Կառավարության քննարկման տիրույթում է: «Հայեցակարգի ու դրա հետ կապված օրենսդրության ընդունումը  պատկերացնում ենք մինչեւ 2023 թ.: Հենց հայեցակարգում էլ ներառված է, որ համակարգն աստիճանաբար է ներդրվելու եւ ունենալու է ներդրման փուլեր: Կարծում եմ՝ մեկ ամսվա ընթացքում լրիվ կամփոփենք ամբողջական կարծիքը եւ ԱԺ-ին կներկայացնենք հայեցակարգը, որի վրա էլ հետո հիմնվելու է օրենքը»,- նշել է Անահիտ Ավանեսյան՝ կարեւորելով համակարգի ներդրումը:
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմը մշտապես կարեւորում է աշխատակիցների մասնագիտական կարողությունների հզորացումն ու ամրապնդումը: Այդ նպատակով Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) հետ համատեղ արդյունավետ համագործակցության շրջանակում հունիսի 4-5-ը կազմակերպվել էր երկօրյա արտագնա հերթական դասընթացը` «Արտաքին եւ ներքի...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը եւ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Գեւորգ Պապոյանը հունիսի 7-ին հանդիպել են Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի ազգային անվտանգության եւ արտաքին քաղաքականության մշտական հանձնաժողովի առաջին փոխնախագահ Աբբաս Մողթադայի Խորասգանիի գլխավորած պա...

“The Ministry of Health implemented 12 programs with 53 measures in 2021. The annual plan was about 114 billion 496 million AMD, however, according to the adjusted plan, it was 159 billion 191 million AMD. This was due to the funding of measures to fight against the coronavirus pandemic. 157 billion 909 million AMD was actually used in the healthcare sector in 2021, which was 16 billion 131 million more than in 2020,” the Minister of Finance Tigran Khachatryan noted at the joint sitting of the Standing Committees on Health Care and on Financial-Credit and Budgetary Affairs held on June 7.
The sitting was moderated by the Committee Chairs Narek Zeynalyan and Gevorg Papoyan.
The Minister of Health Anahit Avanesyan referred to the work implemented by the Ministry in the reporting year and their performance. Compared to 2020, the expenditures of the Ministry of Health increased by 11.4% or 16.1 billion AMD in 2021. In general, 89.889 people received medical assistance in 2021. 35 billion 251 million AMD was spent in connection with the coronavirus pandemic. 41 billion AMD was allocated for the implementation of Public Health Maintenance program. 28.4 billion AMD was allocated for the implementation of Primary Health Protection program, amounted to 99.5% of the planned indicator. 19.2 billion AMD was used for the implementation of Maternal and Child Health Protection program, the performance was 99.2%.
The Minister also presented the other programs and their performance, answered to the deputies’ questions.
The NA Vice President Hakob Arshakyan inquired about the process of introducing an insurance system in the healthcare sector.
According to Anahit Avanesyan, the actuarial calculations of the insurance system and the main points on which the system will be based have already been summarized in the Ministry. Currently, the concept is under discussion in the Government. “We expect the adoption of the concept and relevant legislation by 2023. It is included in the concept that the system will be introduced gradually and in stages. I think that we will fully summarize the complete opinion and present the concept to the National Assembly, on which the law will be based,” Anahit Avanesyan noted, highlighting the introduction of the system.
The RA NA Staff permanently highlights the strengthening of the employees’ professional capacities. On June 4-5, with that purpose within the framework of the joint effective cooperation with the International Republican Institute (IRI) two-day outgoing regular course titled ‘External and Internal C...
The Vice President of the RA National Assembly Hakob Arshakyan and the Head of the Friendship Group Armenia-Iran Gevorg Papoyan met with the delegation headed by the first Deputy Chairman of the Standing Committee for National Security and Foreign Policy of the Majlis of the Islamic Republic of Iran...