2021 թ. Եվրամիությունից ստացված դրամաշնորհները կազմել են 4 մլրդ 875,4 մլն դրամ, որոնք տարվա ընթացքում ստացված պաշտոնական դրամաշնորհների կազմում 39,4 տոկոս են կազմել:  Ընդհանուր պաշտոնական դրամաշնորհների հանրագումարը կազմել է 12 մլրդ 380 մլն դրամ: Այս մասին տեղեկացրել է Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հունիսի 6-ի Եվրոպական ինտեգրման ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2021թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումների ժամանակ: Նիստը վարել են հանձնաժողովների նախագահներ Արման Եղոյանը եւ Գեւորգ Պապոյանը:
«Պետական բյուջեի պակասուրդը հաշվետու տարում կազմել է 320 մլրդ դրամին համարժեք գումար, որից  88 մլրդ 227 մլն դրամ արժեքով կազմել են այն վարկերը եւ փոխառությունները, որոնք ամրացված են եղել պետական բյուջեով սահմանված ծախսային ուղղություններին, այսինքն՝ նպատակային վարկերը:  Այս նպատակային վարկերի թվում, որը 88 մլրդ 227 մլն դրամ է կազմում, 19 մլրդ 403 մլն դրամը կամ ընդհանուր այդպիսի վարկերի եւ փոխառությունների 22 տոկոսը ստացվել է Եվրամիությունից»,- պարզաբանել է նախարարը՝ անդրադառնալով ծախսային ուղղություններում դրանց նշանակությանը:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն անդրադարձել է նախարարության իրականացրած աշխատանքներին եւ ծրագրերին:
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը հետաքրքրվել է ԵՄ-ի կողմից խոստացված 2,6 մլրդ եվրո աջակցութամբ իրականացվելիք ծրագրերով:  Պարույր Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ  մարտին եղել է Բրյուսելում՝ այդ հարցով խորհրդակցություններ իրականացնելու նպատակով:  «Հավաստիացումներ հնչեցին բոլոր գործընկերների կողմից,  որ հապաղում տեղի չի ունենա՝ կապված ընդհանուր ճգնաժամի հետ: Ավելին, ապրիլի վերջին  Երեւանում  տեղի ունեցավ Եվրամիություն-Հայաստան գործընկերության կոմիտեի նիստ, որտեղ մանրամասն քննարկեցինք ծրագրերի ընթացքը: Նույնն արվեց արտգործնախարարի կողմից՝ Գործընկերության խորհրդի ընթացքում՝ մայիսի 18-ին: Այժմ ծրագրերն ընթանում են իրենց հունով, եւ հապաղման  որեւէ ռիսկ, կարծես թե,  չկա»,- հայտնել է փոխնախարարը: Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ ԵՄ-ի հետ շարունակվում են վիզաների դյուրինացման հետ կապված քննարկումները: «Եվրամիության հետ մենք այդ հարցը մշտապես պահում ենք մեր օրակարգում»,- նշել է Պարույր Հովհաննիսյանը:

“В 2021 г. гранты от Евросоюза составили 4 млрд 875,4 млн драмов, что составило 39,4% от полученных в течение года официальных грантов. Общая сумма официальных грантов составила 12 млрд 380 млн драмов”, - отметил министр финансов Т.Хачатрян 6 июня на совместном заседании постоянных комиссий по вопросам европейской интеграции и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам в ходе предварительного обсуждения годового отчета об исполнении Государственного бюджета 2021 г. Заседание вели председатели комиссий А.Егоян и Г.Папоян.
“Дефицит госбюджета в отчетном году составил 320 млрд драмов, из которых 88 млрд 227 млн ​​ составили кредиты и займы, которые были привязаны к направлениям расходов, определенным госбюджетом, т.е. целевым кредитам. Среди этих целевых кредитов, которые составляют 88 млрд 227 млн ​​драмов, 19 млрд 403 млн драмов, или 22% от общего объема таких кредитов и займов, получены от Европейского Союза", - пояснил министр, коснувшись их важности в расходных направлениях.
Заместитель министра иностранных дел П.Ованнисян коснулся осуществляемых министерством работ и программ.
Председатель Постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян поинтересовался, какие программы будут реализованы при поддержке, обещанной ЕС в размере 2,6 млрд евро. П.Ованнисян сообщил, что в марте он был в Брюсселе для проведения консультаций по этому вопросу. “Все партнеры заверили, что задержки из-за общего кризиса не будет. Более того, в конце апреля в Ереване состоялось заседание Комитета партнерства ЕС-Армения, где мы подробно обсудили ход реализации программ. То же самое сделал министр иностранных дел на Совете партнерства 18 мая. Сейчас программы идут в своем русле, и, похоже, нет никакого риска задержки”, - заявил замминистра ИД. Он также сообщил, что обсуждения с ЕС об упрощении визового режима продолжаются. “Вместе с ЕС мы всегда держим этот вопрос в нашей повестке дня”, - отметил П.Ованнисян.