Հունիսի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունել է ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստի շրջանակում Հայաստան ժամանած Ղազախստանի Հանրապետության Մաժիլիսի նախագահ Երլան Կոշանովի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով գործընկերոջը՝ Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել նրան՝ Ղազախստանի Հանրապետության համար վճռորոշ օրերին Հայաստանում գտնվելու համար: «Երեկ Ձեր երկրում սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեի օրն էր, եւ այդ կարեւոր իրադարձությունից հետո Երեւան մեկնելը գնահատելի է»,-նշել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանի անվտանգային հարցերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է խաղաղության, կայունության օրակարգին: Նա շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորումը շարունակում է Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունենալ, եւ այն բնավ տարածքային վեճ չէ, ինչպես ներկայացնում է Բաքվի ղեկավարությունը, այլ տեղաբնակ հայ բնակչության իրավունքների հարց է: Ալեն Սիմոնյանը խնդրել է ղազախ գործընկերոջն իր ներդրումն ունենալ ԼՂ-ին վերաբերող մարդասիրական եւ խաղաղարար հարցերի լուծման գործում:
Կողմերը դրական են գնահատել ավանդական բարեկամության եւ փոխըմբռնման վրա հիմնված հայ-ղազախական բազմակողմ հարաբերությունների մակարդակը: Նրանք ընդգծել են Հայաստանի եւ Ղազախստանի օրենսդիր մարմինների առանձնահատուկ դերը՝ հաշվի առնելով, որ հայ-ղազախական քաղաքական հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ աճող տեմպերով: Երկուստեք կարեւորվել են միջազգային ասպարեզում փոխգործակցությունը եւ միջազգային կազմակերպություններում ակտիվ մասնակցությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Մաժիլիսի նախագահը նշել է, որ Խորհրդային Միության տարիներին Հայաստանում է անցել իր զինվորական ծառայությունը՝ հավելելով, որ հարազատ վայրեր է վերադարձել, այստեղ իրեն ամեն ինչ ծանոթ է եւ երբեք չի մոռանա Արարատ լեռը: Երլան Կոշանովը ներկայացրել է Ղազախստանում անցկացված սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն՝ նշելով, որ դա մեկ քայլ առաջ էր ժողովրդավարության ճանապարհին: Նա շնորհակալություն է հայտնել սահմանադրական հանրաքվեին Հայաստանի կողմից գործուղված դիտորդական առաքելության համար: Մաժիլիսի նախագահը գոհունակություն է հայտնել, որ ընտրվելուց հետո իր առաջին միջպետական այցը եղել է հենց Հայաստան:
Ղազախ գործընկերն ընդգծել է, որ Հայաստանի եւ Ղազախստանի մասնակցությունը եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացին նոր հնարավորություններ է բացում առեւտրատնտեսական համագործակցության համար՝ արձանագրելով, որ այսօրվա ցուցանիշները չեն արտացոլում իրական հնարավորությունները, առավել եւս, որ ե՛ւ Հայաստանում, ե՛ւ Ղազախստանում կան հեռանկարային փոխընդունելի նախագծեր, որոնք կարելի է փոխշահավետ իրականացնել:
Երլան Կոշանովը Ալեն Սիմոնյանին պաշտոնական այցով հրավիրել է Ղազախստան:
Կողմերը խոսել են առարկայական պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու անհրաժեշտությունից, ինչին կանդրադառնան այսօրվա ՀԱՊԿ ԽՎ նիստից հետո:
Հանդիպման ավարտին ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը եւ ղազախ պատվիրակները շրջել են ԱԺ շենքում, եղել նիստերի դահլիճում:

6 июня Председатель НС принял делегацию во главе с Председателем Мажилиса Республики Казахстан Е.Кошановым, прибывшую в Армению в рамках заседания Совета ПА ОДКБ.
Приветствуя коллегу, А.Симонян поблагодарил его за пребывание в Армении в ответственные для Республики Казахстан дни. "Вчера был день референдума по конституционным реформам в Вашей стране, и  приезд в Ереван после этого важного события весьма ценен", - заметил он.
Касаясь вопросов безопасности региона, Председатель НС отметил, что Армения привержена повестке мира и стабильности. Он подчеркнул, что урегулирование Нагорно-карабахского конфликта продолжает оставаться жизненно важным для Армении, и это вовсе не территориальный спор, как представляется бакинским руководством, а вопрос прав местного армянского населения. А.Симонян попросил казахстанского коллегу внести свой вклад в решение связанных с Нагорным Карабахом гуманитарных и мирных вопросов.
Стороны положительно оценили уровень армяно-казахстанских многосторонних отношений, основанных на традиционной дружбе и взаимопонимании. Они подчеркнули особую роль законодательных органов Армении и Казахстана, учитывая, что армяно-казахстанские политические отношения продолжают развиваться нарастающими темпами. Обоюдно отмечено взаимодействие на международной арене и активное участие в международных организациях.
Председатель Мажилиса, выразив признательность за прием, заметил, что в советские годы прошел военную службу в Армении, и добавил: “Вернулся в родные места, здесь мне все знакомо, я никогда не забуду гору Арарат”.   Он представил референдум по конституционным изменениям в Казахстане, отметив, что это шаг к демократии. Е.Кошанов поблагодарил за наблюдательную миссию РА на конституционном референдуме, выразил удовлетворение своим первым после избрания межгосударственным визитом именно в Армению.
Казахский коллега подчеркнул, что участие Армении и Казахстана в евразийском интеграционном процессе открывает новые возможности для торгово-экономического сотрудничества, отметив, что сегодняшние показатели не отражают реальных возможностей, тем более что и в Армении, и в Казахстане есть перспективные взаимоприемлемые проекты, которые вполне могут быть реализованы.
Е.Кошанов пригласил А.Симоняна посетить Казахстан с официальным визитом.
Стороны коснулись необходимости достижения предметных договоренностей, которые будут рассмотрены после сегодняшнего заседания ПА ОДКБ.
В завершение встречи Председатель НС А.Симонян и казахские делегаты осмотрели здание НС, посетили зал заседаний.