Հունիսի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունել է ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստի շրջանակում Հայաստան ժամանած Ղազախստանի Հանրապետության Մաժիլիսի նախագահ Երլան Կոշանովի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով գործընկերոջը՝ Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել նրան՝ Ղազախստանի Հանրապետության համար վճռորոշ օրերին Հայաստանում գտնվելու համար: «Երեկ Ձեր երկրում սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեի օրն էր, եւ այդ կարեւոր իրադարձությունից հետո Երեւան մեկնելը գնահատելի է»,-նշել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանի անվտանգային հարցերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է խաղաղության, կայունության օրակարգին: Նա շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորումը շարունակում է Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունենալ, եւ այն բնավ տարածքային վեճ չէ, ինչպես ներկայացնում է Բաքվի ղեկավարությունը, այլ տեղաբնակ հայ բնակչության իրավունքների հարց է: Ալեն Սիմոնյանը խնդրել է ղազախ գործընկերոջն իր ներդրումն ունենալ ԼՂ-ին վերաբերող մարդասիրական եւ խաղաղարար հարցերի լուծման գործում:
Կողմերը դրական են գնահատել ավանդական բարեկամության եւ փոխըմբռնման վրա հիմնված հայ-ղազախական բազմակողմ հարաբերությունների մակարդակը: Նրանք ընդգծել են Հայաստանի եւ Ղազախստանի օրենսդիր մարմինների առանձնահատուկ դերը՝ հաշվի առնելով, որ հայ-ղազախական քաղաքական հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ աճող տեմպերով: Երկուստեք կարեւորվել են միջազգային ասպարեզում փոխգործակցությունը եւ միջազգային կազմակերպություններում ակտիվ մասնակցությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Մաժիլիսի նախագահը նշել է, որ Խորհրդային Միության տարիներին Հայաստանում է անցել իր զինվորական ծառայությունը՝ հավելելով, որ հարազատ վայրեր է վերադարձել, այստեղ իրեն ամեն ինչ ծանոթ է եւ երբեք չի մոռանա Արարատ լեռը: Երլան Կոշանովը ներկայացրել է Ղազախստանում անցկացված սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն՝ նշելով, որ դա մեկ քայլ առաջ էր ժողովրդավարության ճանապարհին: Նա շնորհակալություն է հայտնել սահմանադրական հանրաքվեին Հայաստանի կողմից գործուղված դիտորդական առաքելության համար: Մաժիլիսի նախագահը գոհունակություն է հայտնել, որ ընտրվելուց հետո իր առաջին միջպետական այցը եղել է հենց Հայաստան:
Ղազախ գործընկերն ընդգծել է, որ Հայաստանի եւ Ղազախստանի մասնակցությունը եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացին նոր հնարավորություններ է բացում առեւտրատնտեսական համագործակցության համար՝ արձանագրելով, որ այսօրվա ցուցանիշները չեն արտացոլում իրական հնարավորությունները, առավել եւս, որ ե՛ւ Հայաստանում, ե՛ւ Ղազախստանում կան հեռանկարային փոխընդունելի նախագծեր, որոնք կարելի է փոխշահավետ իրականացնել:
Երլան Կոշանովը Ալեն Սիմոնյանին պաշտոնական այցով հրավիրել է Ղազախստան:
Կողմերը խոսել են առարկայական պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու անհրաժեշտությունից, ինչին կանդրադառնան այսօրվա ՀԱՊԿ ԽՎ նիստից հետո:
Հանդիպման ավարտին ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը եւ ղազախ պատվիրակները շրջել են ԱԺ շենքում, եղել նիստերի դահլիճում:

On June 6, the RA NA President received the delegation led by the Speaker of the Mazhilis of the Republic of Kazakhstan that arrived in Armenia within the framework of the CSTO Parliamentary Assembly Council.
Welcoming his colleague, Alen Simonyan thanked him for being in Armenia on the crucial days for the Republic of Kazakhstan. “Yesterday was the Referendum Day of the constitutional reforms in your country, and after that important event leaving for Yerevan is appreciated,” the Head of Parliament noted.
Touching upon the regional issues, the RA NA President mentioned that Armenia is faithful to the agenda of peace and stability. He stressed that the settlement of the Nagorno Karabakh problem continues being of vital significance for Armenia, and it is not a territorial dispute at all, as the leadership of Baku presents it, but it is an issue of the rights of the local Armenian population. Alen Simonyan asked his Kazakh colleague to have his contribution to resolving the humanitarian and peaceful issues regarding Nagorno Karabakh.
The sides positively assessed the level of the Armenian-Kazakh multilateral relations based on the traditional friendship and mutual understanding. They underlined the special role of the legislative bodies of Armenia and Kazakhstan, taking into consideration the fact that the Armenian-Kazakh political relations continue developing with growing rates. Both sides highlighted the cooperation on the international arena and active participation in the international organizations.
Thanking his colleague for the reception, the Speaker of the Majilis noted that he had his military service in Armenia during the years of the Soviet Union, adding that he returned to his native places. Here everything is familiar to him, and he will never forget Mount Ararat. Yerlan Koshanov presented the referendum on constitutional amendments in Kazakhstan, stating that it was a step towards democracy. He thanked for the observation mission sent by Armenia to the constitutional referendum. The Speaker of the Majilis expressed satisfaction that after being elected his first interstate visit was Armenia.
The Kazakh colleague underlined that the participation of Armenia and Kazakhstan in the Eurasian integration process opens new opportunities for trade and economic cooperation, recording that today’s indicators do not reflect the real opportunities, furthermore, there are mutually accepted projects both in Armenia and Kazakhstan, which can be mutually beneficially carried out.
Yerlan Koshanov invited Alen Simonyan to pay an official visit to Kazakhstan.
The sides spoke about the need to reach substantive agreements to which they will refer after today’s CSTO PA meeting.
At the end of the meeting, the NA President Alen Simonyan and the Kazakh delegates took a tour in the NA building and were in the session hall.
“Grants received from the European Union amounted to 4 billion 875.4 million AMD in 2021, which amounted to 39.4% from official grants received during the year. The total amount of official grants amounted to 12 billion 380 million AMD,” the Minister of Finance Tigran Khachatryan noted at the joint ...
Dear colleagues, I am glad to welcome you.Colleagues, last year Armenia assumed the chairmanship of the Collective Security Treaty Organization (CSTO). I would like to inform you, in general, about the procedure of the implementation of priorities of the chairmanship of the Republic of Armenia to th...