Հռիփսիմե Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ «Կոռուպցիայի դեմ պայքար, ժողովրդավարության պաշտպանություն. ազգային խորհրդարանների դերը» թեմայով Նիկոսիայում հրավիրված միջազգային կոնֆերանսում
Ելույթ ունենալով ԵԱՀԿ ԽՎ «Կոռուպցիայի դեմ պայքար, ժողովրդավարության պաշտպանություն. ազգային խորհրդարանների դերը» թեմայով Նիկոսիայում հրավիրված միջազգային կոնֆերանսում` պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանը նշել է. «Շնորհակալություն, սիրելի' Իրենե Խարալամբիդես, մեծարգո տիկին նախագահ, փոխնախագահներ, գործընկերներ: Մոտ մեկ շաբաթ առաջ Հայաստանում տեղի ունեցավ Freedom house-ի կողմից կազմակերպված  «Ժողովրդավարության հայկական ֆորում» խորագրով միջոցառումը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր բացման խոսքում հայտարարեց, որ այսօր ամբողջ աշխարհում ժողովրդավարությունը բախվում է նմանատիպ մարտահրավերների, որոնցից մեկն այն երեւույթն է, երբ ժողովրդավարական գործիքներն ու սկզբունքներն օգտագործում են հենց ժողովրդավարության դեմ:
Տարիներ շարունակ Հայաստանում գոյություն ունեցող ռեժիմները փորձել են համոզել մեր ժողովրդին, որ ժողովրդավարությունը թուլության տարրեր է պարունակում, եւ որ անվտանգությունն առաջնահերթություն է պատերազմող երկրի համար, հետեւաբար, իրավունքներն ու ազատությունները` խաղաղ հավաքների իրավունքը, ազատ խոսքի իրավունքը, պետք է զիջեն իրենց տեղը անվտանգությանը:
2018 թ. ժողովրդավարական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանում անվտանգությունը մշտապես հակադրվում էր ժողովրդավարությանը նույն ուժերի` նախկին ռեժիմների կողմից:
Ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդումը եւ ժողովրդավարացման գործընթացները բախվել են բազմաթիվ մարտահրավերների, որոնք էլ ավելի են բարդացել 2020 թ. Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ սկսված պատերազմից հետո: Պատերազմից հետո Հայաստանում նույն` նախկին վարչակարգերը փորձում էին ամրապնդել ժողովրդավարության եւ անվտանգության միջեւ ընտրության անհրաժեշտության կեղծ թեզը` ասելով, որ երբ իրենց իշխանության օրոք չկար ժողովրդավարություն, չկար նաեւ պատերազմ, եւ որ ժողովրդավարության պայմաններում երկրի պաշտպանված լինելու հնարավորությունները թուլացել են: Ամիսներ շարունակ ընդդիմադիր քաղաքական ուժերը բռնության կոչեր էին անում, փողոցներում քաղաքական սպանություններ էին կազմակերպում (մահափորձ կատարվեց խորհրդարանի նախագահի դեմ) եւ ընդհանրապես` արդարացվում էր բռնության քարոզը: Այդ ամիսներին ոստիկանությունը ոչ մի անգամ ուժ չի կիրառել: Հետագայում տեղի ունեցան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, որոնք բոլոր դիտորդների կողմից գնահատվեցին որպես ազատ, արդար եւ թափանցիկ, ինչն էլ արտացոլվեց նաեւ համապատասխան զեկույցներում:
Սրանով մենք արձանագրեցինք, որ ժողովրդավարության դեմ ոտնձգությունները կարելի է կանխել միայն ավելի մեծ ժողովրդավարությամբ` ամրապնդելով ժողովրդավարական ինստիտուտները, դրանք դարձնելով ավելի թափանցիկ եւ հաշվետու: Այսօրվա մարտահրավերները, որոնց բախվում է ժողովրդավարությունը, նախկին ոչ ժողովրդավարական կոռումպացված ռեժիմների ժառանգությունն են: Ցավոք սրտի, դրանք հնարավոր չէ հաղթահարել կարճ ժամանակում, քանի որ դրանք ազդել են մարդկանց մտածողության վրա, եւ բարդ է հեշտությամբ ազատվել վատ սովորություններից: Սակայն այսօր կարող ենք վստահաբար պնդել, որ Հայաստանում ամենաէական ժողովրդավարական ինստիտուտը քաղաքացու ինստիտուտն է: Քաղաքացին, ով ժողովրդավարության հիմնական շահառուն է եւ, միեւնույն ժամանակ, ժողովրդավարության կերտման եւ ամրապնդման գլխավոր դերակատարը:
Այսպիսով, կրկին մեջբերելով Իրենե Խարալամբիդեսին` մենք հավատում ենք, որ չնայած մեր առջեւ ծառացած բարդ մարտահրավերներին` ամեն բան հնարավոր է, երբ առկա է քաղաքական կամք:
Եվ որպես հետգրություն` թույլ տվեք խորին շնորհակալություն հայտնել տիկին Անիտա Դիմիտրիուին եւ նրա թիմին`  գեղեցիկ Լեֆկոսիայում, Կիպրոսում այս կարեւոր կոնֆերանսը կազմակերպելու համար»,- ելույթի վերջում նշել է Հռիփսիմե Գրիգորյանը:

Выступление Р.Григорян на международной конференции ПА ОБСЕ “Борьба с коррупцией, защита демократии: роль национальных парламентов” в Никосии
Депутат Р.Григорян выступила в Никосии на международной конференции ПА ОБСЕ “Борьба с коррупцией, защита демократии: роль национальных парламентов”:
“Спасибо, дорогая Ирене Хараламбидес, многоуважаемая г-жа Председатель, вице-спикеры, коллеги. Около недели назад в Армении прошло организованное Freedom House мероприятие под девизом “Армянский форум демократии”.
Премьер-министр Н.Пашинян в своем вступительном слове заявил, что сегодня демократия во всем мире сталкивается с подобными вызовами, одним из которых является использование демократических инструментов и принципов именно против демократии.
Годами существующие в Армении режимы пытались убедить наш народ в том, что демократия содержит элементы слабости, и что безопасность является приоритетом для воюющей страны, поэтому права и свободы – право на мирные собрания, право на свободу слова – должны уступить место безопасности.
После народной, ненасильственной, бархатной революции 2018 года безопасность в Армении всегда противопоставлялась демократии одними и теми же силами – прежними   режимами.
Укрепление демократических институтов и процессы демократизации столкнулись со многими проблемами, которые еще более усложнились после войны 2020 года, начатой​​Азербайджаном против народа Нагорного Карабаха. После войны те же прежние режимы пытались подкрепить ложный тезис о необходимости выбора между демократией и безопасностью, говоря, что когда при их правлении не было демократии, не было и войны, и что в условиях демократии   способность страны защищать себя ослабла. Месяцами оппозиционные политические силы призывали к насилию, организовывали политические убийства на улицах (покушение на спикера парламента), в целом оправдывалась пропаганда насилия. Полиция в эти месяцы ни разу не применила силу. Затем состоялись внеочередные парламентские выборы, которые были оценены всеми наблюдателями как свободные, справедливые и прозрачные, что также отражено в соответствующих докладах.
Таким образом, мы констатировали, что посягательства на демократию можно предотвратить только еще большей демократией, укреплением демократических институтов, повышением их прозрачности и подотчетности. Сегодняшние вызовы демократии – наследие прежних недемократических коррумпированных режимов. К сожалению, их невозможно преодолеть в короткий срок, потому что они повлияли на мышление людей, и нелегко избавиться от вредных привычек. Однако сегодня мы можем с уверенностью сказать, что самый существенный демократический институт в Армении – институт гражданина. Гражданин, являющийся главным бенефициаром демократии и в то же время главным актором в построении и укреплении демократии.
Таким образом, вновь цитируя Ирене Хараламбидес, мы верим, что, несмотря на вставшие перед нами сложные вызовы, все преодолимо при наличии политической воли.
И как постскриптум: позвольте выразить глубокую благодарность г-же Аните Димитриу и ее команде за организацию этой важной конференции в прекрасной Лефкосии, на Кипре”.
Член делегации НС РА в ПА ОБСЕ М.Карапетян выступила на прошедшей в Никосии международной конференции ПА ОБСЕ “Борьба с коррупцией, защита демократии: роль национальных парламентов”:“Уважаемые коллеги, присоединяюсь к словам признательности Палате представителей Кипра за гостеприимство. Спасибо.Мой ...
Член делегации НС РА в ПА ОБСЕ С.Ханданян выступил на международной конференции ПА ОБСЕ “Борьба с коррупцией, защита демократии: роль национальных парламентов”: “Уважаемые коллеги, хотел бы поблагодарить Палату представителей Кипра за организацию этой конференции и наших докладчиков за их наблюдения...
27 мая Председатель НС А.Симонян принял находящуюся с официальным визитом в Армении делегацию во главе с Президентом Черногории Мило Джукановичем.Спикер парламента после личной беседы с гостем отметил символичность визита, напомнив, что это первое посещение РА на высоком уровне за 16 лет дипломатиче...