Էդուարդ Աղաջանյանի ելույթը Նիկոսիայում կայացած կոնֆերանսի ժամանակ
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը ելույթ է ունեցել Նիկոսիայում կայացած ԵԱՀԿ ԽՎ «Կոռուպցիայի դեմ պայքար, ժողովրդավարության պաշտպանություն. ազգային խորհրդարանների դերը» թեմայով միջազգային կոնֆերանսում:
ընթացիկ բանավեճի խորագիրն է «Անկախ ինստիտուտների եւ լրատվամիջոցների միջամտության ներդրումը կոռուպցիայի կանխարգելման հարցում եւ դրա դեմ պայքարում»:
Եւ, իրապես, կոռուպցիայի դեմ պայքարում անփոխարինելի դեր ունեն համապատասխան կառույցները, իսկ ավելի հստակ՝ լրատվամիջոցները:
Սակայն, ձեր թույլտվությամբ, ուզում եմ խոսել կոռուպցիայի խթանման գործում անկախ ինստիտուտների եւ լրատվամիջոցների ներդրման մասին:
Որքան էլ տարօրինակ հնչի, սա այն թեման է, որը վերջին շրջանում ամենից հաճախ քննարկում են ՀՀ քաղաքացիները, ինչին էլ շուտով հակիրճ կանդրադառնամ:
Հայկական պատվիրակության իմ գործընկերները նշել են ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների մասին, որոնք տեղի են ունեցել հետհեղափոխական Հայաստանում, եւ այն գործնական հետեւանքների մասին, որ դրանք ունեցել են ինչպես երկրի միջազգային պատկերի, այնպես էլ ներքին խնդիրների վրա:
Սակայն, հայ հասարակության զգալի մասը, առնվազն, բավարարված չէ հակակոռուպցիոն բարեփոխումների ընթացքով:  Գալով սկզբնական հարցին, թե ինչպես են այդ նույն ինստիտուտները եւ, մասնավորապես, լրատվամիջոցները խթանում կոռուպցիան՝ նշեմ, որ այնպես է ստացվել՝ Հայաստանում լրատվամիջոցների մոտավորապես 80 տոկոսը վերահսկվում է օլիգարխների կողմից, որոնք իրենց հերթին նախկին քաղաքական էլիտայի ներկայացուցիչներ են՝ հայտնի նաեւ, որպես ներկայիս ընդդիմադիր կուսակցություններ:
Եւ այս իրավիճակն օբյեկտիվ դժգոհություն է առաջացնում հասարակության շրջանակում, որը քաջատեղյակ է այդ լրատվամիջոցների փաստացի սեփականատերերին, ինչպես նաեւ այն ամբողջ հարստությանը, որը նույն էլիտայի կողմից կուտակվել է վերջին 25 տարիների ընթացքում:
Եւ երբ երկիրը հայտնվում է ավտորիտարիզմից դեպի լիարժեք ժողովրդավարություն անցումային շրջանում, հենց այդ անկախ ինստիտուտները, որոնց աշխատանքը միտված է երկրի ներսում գործող բոլոր անհատների եւ կազմակերպությունների իրավունքներն ու ազատությունները երաշխավորելու, առավելագույնս շահագործվում են գործակալների կողմից, որոնք վաղուց հենց այդ իրավունքներն ու ազատությունները անտեսողների դիրքերում են:
Եվ երբ ժողովրդավարական ինստիտուտները դեռեւս ամբողջապես ձեւավորված չեն, իշխանությունը կանգնած է մարտահրավերի եւ երկընտրանքի առաջ: Այն ստիպված է ընտրություն կատարել հանրության սպասումների կարճաժամկետ բավարարման եւ համապատասխան հաստատությունների երկարաժամկետ ձեւավորման միջեւ:
Մինչ այժմ մեր կառավարությունն ընտրել է երկրորդ ճանապարհը, քանի որ մենք հավատում ենք, որ ժողովրդավարությունը եւ ժողովրդավարական ինստիտուտները երկարաժամկետ հեռանկարում արդարացնում են իրենց կարեւորությունը եւ ճկունությունը, եւ մենք ունենք բավականաչափ քաղաքական կամք՝ դիմակայելու բոլոր մակընթացություններին, որոնք մինչ այդ կգան ու կգնան:
Այստեղ եւս մեկ անգամ ուզում եմ ընդգծել տրամադրվող աջակցության վճռորոշ դերը, որը Հայաստանը ստացել է ԵԱՀԿ անդամ մի քանի պետություններից՝ ժողովրդավարական բարեփոխումների եւ հակակոռուպցիոն օրակարգի համատեքստում, ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ տեխնիկական աջակցության տեսքով:
Եւ մենք մտադիր ենք այս համագործակցությունն ավելի խորացնել մեր միջազգային գործընկերների հետ, քանի որ Հայաստանի ժողովուրդը հավատարիմ է մնում ազատ եւ ժողովրդավարական հասարակություն լինելու իր կամքին, որտեղ ավտորիտարիզմի եւ կոռուպցիայի էջերն արդեն վաղուց անցյալում են:
Այս համատեքստում՝ կարծում եմ, որ փորձի փոխանակումը չափազանց կարեւոր է ԵԱՀԿ անդամ պետությունների համար:  Ուստի, հարգելի՛ գործընկերներ, ես հրավիրում եմ ձեր ուշադրությունը Հայաստանի օրինակի վրա, առաջարկում այն ուսումնասիրել որպես մի շատ յուրօրինակ եւ հետաքրքիր երկիր, որտեղ հաճախ ժողովրդավարությունն օգտագործվում է ժողովրդավարությունը ոչնչացնելու նպատակով, ինչպես նաեւ կարեւորելու քաղաքական կամքի եւ մի շարք այլ գործոնների դերը նման նուրբ իրավիճակում ժողովրդավարությունը պահպանելու հարցում:
Շնորհակալություն ուշադրության համար»,-նշել է պատգամավորը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի, ՀՀ բարձրագույն ղեկավարության, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորների հետ Հանրապետության տոնի առթիվ այսօր այցելել է Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիր:   ...
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, 1918 թ. մայիսի 28-ը հայի չընկրկող կամքի, անափ հայրենասիրության, հավաքական կամքի եւ տիրող իրավիճակի դեմ միասնականորեն պայքարելու հաղթական որոշում էր: Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի հերոսամարտերը հավերժացան որպես մեր ժողովրդի պատմության ոսկե տառերով գրված էջեր, որպես անկախության համար...

Выступление Э.Агаджаняна на конференции в Никосии
Глава делегации НС РА в ПА ОБСЕ Э.Агаджанян выступил на состоявшейся в Никосии международной конференции ПА ОБСЕ “Борьба с коррупцией, защита демократии: роль национальных парламентов”:
девиз настоящей дискуссии - “Вклад независимых институтов и медиа в предотвращение и противодействие коррупции”.
И действительно, незаменимую роль в борьбе с коррупцией играют соответствующие структуры, а точнее, СМИ.
Однако, с вашего позволения,   хотел бы отметить вклад независимых институтов и медиа в пропаганду коррупции.
Как бы странно ни прозвучало, это та тема, которая в последнее время чаще всего обсуждается гражданами Армении, и я вкратце остановлюсь на ней.
Мои коллеги по армянской делегации упомянули об институциональных реформах в постреволюционной Армении и их практических последствиях как для международного имиджа страны, так и для внутренних проблем.
Однако значительная часть армянского общества не удовлетворена антикоррупционными реформами. Возвращаясь к первоначальному вопросу о том, как эти самые институты и, в частности, СМИ способствуют коррупции, отмечу: в Армении около 80% медиа контролируются олигархами, которые, в свою очередь, являются членами бывшей политической элиты, также известной как нынешние оппозиционные партии.
И эта ситуация вызывает объективное недовольство общества, прекрасно осведомленного о фактических владельцах этих СМИ, а также обо всем богатстве, накопленном той же элитой за последние 25 лет.
И когда страна оказывается в переходном периоде от авторитаризма к полноценной демократии, именно эти независимые институты, работа которых заключается в гарантировании прав и свобод всех людей и организаций внутри страны, максимально эксплуатируются агентами, давно уже проигнорировавшими эти права и свободы.
А когда демократические институты еще не полностью сформированы, власть сталкивается с вызовом и дилеммой. Ей приходится выбирать между краткосрочным удовлетворением общественных ожиданий и долгосрочным формированием соответствующих институтов.
Пока что наше правительство выбрало второй путь, потому что мы считаем: демократия и демократические институты в долгосрочной перспективе оправдывают свою важность и гибкость, и у нас достаточно политической воли, чтобы противостоять всем приливам, которые до этого придут и уйдут.
Здесь хотел бы еще раз подчеркнуть решающую роль помощи, которую Армения получила от нескольких государств-участников ОБСЕ в контексте демократических реформ и антикоррупционной повестки как   в виде финансового, так и технического содействия.
Мы намерены еще более углублять это сотрудничество с нашими международными партнерами, поскольку народ Армении по-прежнему привержен решимости быть свободным и демократическим обществом, в котором страницы авторитаризма и коррупции давно уже в прошлом.
В этом контексте, полагаю, обмен опытом крайне важен для государств-участников ОБСЕ. Поэтому, уважаемые коллеги, обращаю ваше внимание на пример Армении, предлагаю изучить ее как весьма уникальную и интересную страну, где демократия зачастую используется для разрушения демократии, а также подчеркнуть роль политической воли и ряда других факторов в вопросе сохранения демократии в подобной хрупкой ситуации.
Председатель НС А.Симонян посетил сегодня Мемориал Сардарапатской героической битвы ко Дню Республики вместе с Премьер-министром РА Н.Пашиняном, Президентом РА В.Хачатуряном, высшим руководством РА, депутатами фракции "Гражданский договор"....
Дорогие соотечественники!28 мая 1918 г. явилось победным олицетворением непоколебимой воли, пламенного патриотизма, коллективной решимости армянина сообща бороться со сложившейся ситуацией. Героические сражения под Сардарапатом и Баш-Апараном увековечены как написанные золотыми буквами страницы исто...