ՀՀ քրեական նոր օրենսգիրքն ուժի մեջ կմտնի 2022 թ. հուլիսի 1-ից: Այդ պահից ուժը կորցրած կճանաչվի 2003 թ. ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգիրքը: Մինչեւ օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելը՝ ՀՀ տարածքում գործող այլ օրենքներն ու ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտերը ենթակա են համապատասխանեցման ՀՀ նոր քրեական օրենսգրքին: Այս մասին բարձրաձայնել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը մայիսի 24-ի ԱԺ նիստում «ՀՀ քրեական օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու մասին» օրինագծի ներկայացման ընթացքում:
Նախատեսվում է հիմնական եւ լրացուցիչ պատիժներից ազատել 2003 թ. ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքով մինչեւ 2022 թ. հուլիսի 1-ն օրինական ուժի մեջ մտած դատավճիռներով դատապարտված այն անձանց, որոնց կատարած արարքները Քրեական նոր օրենսգրքով այլեւս հանցագործություններ չեն համարվում:
Զեկուցողի խոսքով՝ առաջարկվում է «գույքի բռնագրավում» պատժատեսակից ազատել այն անձանց, որոնց նկատմամբ կայացված դատավճիռը մինչեւ 2022 թ. հուլիսի 1-ն ուժի մեջ է մտել, սակայն պատժատեսակը չի իրագործվել կամ դատավճիռն ուժի մեջ է մտել, բայց հուլիսի 1-ի դրությամբ բռնագանձում չի կատարվել: «Ըստ էության, արտոնությունից կօգտվեն այն անձինք, որոնց վերաբերյալ դեռեւս բռնագանձման ակտը չի կայացվել»,- նշել է փոխնախարարը:
Գլխադասային՝ Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանի ներկայացմամբ՝ առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է նաեւ Կառավարության հեղինակած «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը: Ակնկալվում է ՀՀ օրենսդրությունը համապատասխանեցնել Քրեական եւ Քրեական դատավարության օրենսգրքերին եւ վերացնել դրանցում առկա բացթողումները:

The RA new Criminal Code will enter into force from July 1, 2022. The Criminal Code adopted on April 18, 2003, will be recognized invalid from that moment. Before the entry into force of the Code, the other current laws and the secondary regulatory legal acts in the RA territory are subject to harmonization with the RA new Criminal Code. The RA Deputy Minister of Justice Arpine Sargsyan said about this during the presentation of the draft on Enactment of the RA Criminal Code at the NA sitting on May 24.
It is envisaged that the persons convicted by the Criminal Code adopted on April 18, 2003 until July 1, 2022, whose actions are no longer considered crimes according to the new Criminal Code will be exempted from the main and additional punishments.
The rapporteur said that it is proposed to exempt the persons from the type of punishment “confiscation of property” against whom the verdict entered into force until July 1, 2022, however, the sentence has not been carried out or the verdict has entered into force, but no confiscation has taken place as of July 1. “In fact, the privilege will be used by those persons for whom the confiscation act has not been made yet,” the Deputy Minister said.
The Chair of the Standing (Head) Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan presented the endorsement of the Committee.
According to the RA Deputy Minister of Justice Arpine Sargsyan, the legislative package envisaging amendments and addenda to the Constitutional Law on RA Judicial Code authored by the Government was also debated in the first reading. It is expected to harmonize the RA legislation with the Criminal Code and the Criminal Procedure Code and fill the gaps in them.