Ապօրինի ծագում ունեցող գույքը հայտնաբերելու եւ այն օրինականության դաշտ վերադարձնելու նպատակով Կառավարությունը փոփոխություններ է առաջարկում «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքում:
Հարցն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության նախաձեռնությամբ մայիսի 19-ին գումարված Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում:
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Սրբուհի Գալյանի խոսքով` փոփոխությունները կնպաստեն մեր պետությունում ներդրված կարեւորագույն ինստիտուտի գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը: Առաջարկվում է ընդլայնել «պաշտոնատար անձ» հասկացությունը. հանրային պաշտոն զբաղեցրած անձանցից բացի` այդ հասկացության շրջանակում կներառվեն նաեւ հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձինք:
«Առաջարկվում է նաեւ վարույթ իրականացնող մարմնի համար նախատեսել լիազորություն, որպեսզի վերջինս հնարավորություն ունենա սեփական նախաձեռնությամբ որոշ անձանց նկատմամբ սկսել ուսումնասիրության վարույթ»,- նշել է զեկուցողը` հավելելով, որ խոսքը պաշտոնատար այն անձանց մասին է, որոնք օրենքով պարտավոր են ներկայացնել հայտարարագիր:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նախատեսվող լիազորությունները կարող են պահանջել լրացուցիչ ռեսուրսների ներգրավվում, ինչպես նաեւ ժամանակատար դարձնել ուսումնասիրությունների իրականացումը` առաջարկվում է վարույթների ուսումնասիրության ժամկետ նախատեսել երեք տարի` երկու տարվա փոխարեն:
Մեկ այլ բովանդակային փոփոխությամբ` եթե փորձագետը փաստի, որ հնարավոր չէ պարզել գույքի շուկայական արժեքը, ապա վարույթ իրականացնող մարմնին հնարավորություն կընձեռվի այդ գույքի շուկայական արժեքի չափով գումարի փոխարեն պահանջել ձեռքբերման արժեքով գումար:
Եթե գույքը գտնվում է Հայաստանի սահմաններից դուրս, ապա վարույթ իրականացնող մարմինը հնարավորություն կունենա պատասխանատուից պահանջել այդ գույքի ձեռքբերման պայմանագրային արժեքը:
Նախագծով առաջարկվում են նաեւ տեխնիկական այլ փոփոխություններ:
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին` զեկուցողը տեղեկացրել է, որ դատարան ուղարկված 9 հայցադիմումից 8-ն արդեն ընդունվել է վարույթ: Դրանց մասով ակնկալվում է բռնագանձել 43 մլրդ դրամի չափով գումար:
Գլխադասային` Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախաձեռնությանը տվել է դրական եզրակացություն. այս մասին բարձրաձայնել է պատգամավոր Արփինե Դավոյանը:

Правительство в целях выявления имущества незаконного происхождения и возвращения его в законное поле предлагает внести изменения в закон “О конфискации имущества незаконного происхождения”.
19 мая вопрос обсужден в первом чтении на созванном по инициативе правительства внеочередном заседании НС.
Заместитель Генерального прокурора РА С.Галян в своем обстоятельном выступлении по проекту поправок подчеркнула, что предлагаемые изменения будут способствовать повышению эффективности деятельности важнейшего института государства.
Отвечая на вопросы депутатов, докладчик сообщила, что 8 из направленных в суд 9 исков уже приняты к производству. Ожидается, что по ним будет конфисковано 43 млрд драмов.
Депутат А.Давоян представила положительное заключение Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
19 мая член армянской делегации в ПАСЕ А.Геворкян выступил на обсуждении программы деятельности Сети парламентариев ПАСЕ во имя здоровой среды и представил комментарии.“Уважаемые коллеги, вопрос взаимосвязанности окружающей среды и прав человека становится одним из актуальнейших. Спасибо предсе...
Предлагаемые дополнения в закон “О наркотических средствах и психотропных веществах” и в Уголовный кодекс РА предусматривают уголовную ответственность за незаконный оборот, сбыт, кражу, вымогательство, контрабанду, употребление и распространение наркотических и производных психотропных веществ, а та...