ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը մայիսի 18-ին ընդունել է Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի առաջին փոխնախագահ Յիրժի Ռուժիչկայի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում են Սենատի մեդիայի հարցերով մշտական հանձնաժողովի անդամներ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ԱԺ Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը ու Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արթուր Հովհաննիսյանը:
Հակոբ Արշակյանը գոհունակությամբ ընդգծել է, որ թե՛ բարեկամական խմբերի մակարդակով, թե՛ միջազգային տարբեր հարթակներում հայ-չեխական համագործակցությունն արդյունավետ զարգանում է: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանն ակնկալում է վիզաների ազատականացման հարցում Չեխիայի քաղաքական աջակցությունը՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ընթացիկ տարվա երկրորդ կեսին Չեխիան ստանձնելու է Եվրոպական միության խորհրդի նախագահությունը:
Անդրադառնալով մեր երկրում ազատ մամուլի դերին ու ժողովրդավարության ամրապնդման հարցում իրականացվող քայլերին՝ ԱԺ փոխխոսնակը վստահեցրել է, որ 2018 թ. հեղափոխությունից հետո Հայաստանն առաջընթաց է արձանագրել այդ հարցերում: Նրա խոսքով՝ ընդդիմադիր մամուլը գերակշռում է դաշտում, եւ ընդդիմության ձայնն ամբողջովին լսելի է:
Տարածաշրջանային եւ 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրներից խոսելով՝ Հակոբ Արշակյանը բարձրացրել է Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների եւ պահվող այլ անձանց ազատ արձակման հարցը: Նշվել է, որ «Human rights watch» կազմակերպության վերջին զեկույցում փաստեր կան հայ ռազմագերիների պահման անմարդկային պայմանների եւ խոշտանգումների վերաբերյալ:
«Ակնկալում ենք մեր չեխ գործընկերների գործուն աջակցությունը հայ ռազմագերիներին օր առաջ հայրենիք վերադարձնելու, ինչպես նաեւ Արցախի՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական պատմամշակութային եւ կրոնական ժառանգության փրկության ուղղությամբ տարվող մեր ջանքերին»,- ասել է Հակոբ Արշակյանը:
Չեխիայի Սենատի փոխնախագահը նշել է, որ իր երկիրը նույնպես հետաքրքրված է Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող անձանց ազատ արձակման հարցով: Նրա խոսքով՝ որպես ԵՄ անդամ եւ քրիստոնյա երկիր՝ Չեխիան կարեւորում է հայկական քրիստոնեական արժեքների պահպանումը: Շեշտվել է խաղաղ ճանապարհով խնդիրների կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Կարեւորելով տարածաշրջանում կայունությունն ու խաղաղությունը՝ ԱԺ նախագահի տեղակալը վերահաստատել է Արցախի ազատությունն ու անվտանգությունը, Արցախում ապրող ժողովրդի ինքնորոշման եւ իր պատմական հայրենիքում ապրելու իրավունքը պաշտպանելու հայկական կողմի վճռականությունը: Նրա գնահատմամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության եւ կարգավիճակի հարցը կարող են լուծվել միայն բանակցությունների միջոցով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդությամբ:
Հակոբ Արշակյանը երախտագիտություն է հայտնել Չեխիայի խորհրդարանի երկու պալատների կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու եւ դատապարտելու համար՝ նշելով, որ մարդկության դեմ հանցագործությունների դատապարտումն այլընտրանք չունի:
«Մեզ համար ողջունելի են ձեր ձգտումներն ու քայլերը մեդիայի, ժողովրդավարության ոլորտներում, օրենսդրական դաշտի ժողովրդավարացման ուղղությամբ»,- շեշտել է Յիրժի Ռուժիչկան:
Հակոբ Արշակյանն անդրադարձել է նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված հայկական կողմի ջանքերին: Ներկայացվել են երկրի ներքաղաքական իրավիճակին առնչվող հարցեր:
Կողմերը քննարկել են մեդիաոլորտի խնդիրները, անդրադարձել ԶԼՄ-ների անկողմնակալ աշխատանքի համար իրականացվող օրենսդրական քայլերին ու միջոցառումներին: Կարեւորվել է այս բնագավառում հայ-չեխական փոխգործակցությունը:

А.Аршакян принял делегацию во главе с первым вице-спикером Сената Чехии Иржи Ружичкой
18 мая вице-спикер НС А.Аршакян принял делегацию во главе с первым вице-спикером Сената парламента Чехии Иржи Ружичкой, в составе которой члены сенатской постоянной комиссии по вопросам медиа.
На встрече присутствовали председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян и руководитель группы дружбы Армения-Чехия А.Ованнисян.
А.Аршакян с удовлетворением подчеркнул, что армяно-чешское сотрудничество эффективно развивается как на уровне групп дружбы, так и на различных международных площадках. В данном контексте вице-спикер НС отметил, что Армения рассчитывает на политическую поддержку Чешской Республики в вопросе либерализации визового режима, принимая во внимание, что во второй половине текущего года председательство в Совете ЕС примет Чехия.
Коснувшись роли свободной прессы в РА и предпринятых шагов по укреплению демократии, вице-спикер НС заверил, что после революции 2018 года Армения добилась прогресса в этих вопросах. По его словам, оппозиционная печать доминирует на поле и голос оппозиции громко слышен.
Говоря о гуманитарных проблемах в регионе, возникших в результате 44-дневной войны, А.Аршакян поднял вопрос освобождения армянских военнопленных и других удерживаемых в Азербайджане лиц. Отмечено, что в последнем докладе Human rights watch содержатся факты о бесчеловечных условиях содержания и пытках армянских военнопленных.
“Ожидаем действенной поддержки чешскими партнерами наших усилий по скорейшей репатриации армянских военнопленных, а также по сохранению армянского историко-культурного и религиозного наследия на подконтрольных Азербайджану территориях Арцаха”, - подчеркнул А.Аршакян.
Вице-спикер Сената Чехии отметил, что его страна также заинтересована в освобождении пленных в Азербайджане. По его словам, как член ЕС и христианская страна, Чехия придает большое значение сохранению армянских христианских ценностей. Особо отмечена необходимость урегулирования проблем мирным путем.
Подчеркнув важность стабильности и мира в регионе, вице-спикер НС подтвердил свободу и безопасность Арцаха, решимость армянской стороны защищать самоопределение арцахцев и их право жить на своей исторической родине. В его оценке, вопрос безопасности и статуса Нагорного Карабаха может быть решен только путем переговоров – при посредничестве сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
А.Аршакян поблагодарил обе палаты чешского парламента за признание и осуждение Геноцида армян, отметив, что нет альтернативы осуждению преступлений против человечности.
“Мы приветствуем ваши устремления и шаги в сфере медиа, демократии, демократизации законодательного поля”, - отметил Иржи Ружичка.
А.Аршакян также коснулся процесса нормализации армяно-турецких отношений, усилий армянской стороны по установлению мира в регионе. Представлены проблемы, связанные с внутриполитической ситуацией в стране.
Стороны обсудили вопросы медиасферы, обратились к законодательным шагам и мерам по обеспечению объективной работы СМИ. Подчеркнута важность армяно-чешского взаимодействия в этой области.