Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի տնտեսական հարցերը
Մայիսի 18-ին Ազգային ժողովում կայացել է աշխատաժողով` նվիրված Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ կնքված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրում տեղ գտած տնտեսական հարցերի քննարկմանը: Աշխատաժողովը կայացել է ԵՄ Թվինինգ ծրագրի շրջանակում, որն իրականացվում է Հայաստանի Ազգային ժողովի համար` Հունաստանի եւ Իտալիայի խորհրդարանների հետ համագործակցությամբ:
Հունաստանի խորհրդարանի կողմից ծրագրի ղեկավար Էլենի Կանելոպոլուն բացման խոսքում կարեւորել է փորձի փոխանակման արդյունավետությունը երեք խորհրդարանների համար էլ:
Հայաստանում Հունաստանի դեսպանության տնտեսական եւ առեւտրային հարաբերությունների վարչության ղեկավար Ալեքսանդրա Րուվան անդրադարձել է ՀԸԳՀ ուժի մեջ մտնելու արդյունքում ՀՀ-ԵՄ միջեւ առեւտրաշրջանառության ծավալների մեծացմանը:
Եվրոպացի փորձագետները ներկայացրել են ԵՄ հրահանգները` ուղղված առեւտրային զեղչերի կանոնակարգմանը, հունական եւ իտալական փորձը` ապրանքների եւ ծառայությունների շուկայի կարգավորման ոլորտում: Մասնագետները ներկայացրել են նաեւ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների կողմից առեւտրային զեղչերի կանոնակարգմանն ուղղված օրինագծերի վերաբերյալ իրենց ուսումնասիրության արդյունքները, որին հետեւել է քննարկում խորհրդարանների աշխատակիցների միջեւ:

Обсуждены экономические вопросы Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС
18 мая в НС состоялся семинар, посвященный обсуждению экономических вопросов Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС (СЕРА). Семинар прошел в рамках программы ЕС Twinning, реализуемой для НС в сотрудничестве с парламентами Греции и Италии.
Руководитель программы от греческого парламента Элени Канелополу подчеркнула важность обмена опытом для всех трех законодательных органов.
Начальник Управления торгово-экономических отношений посольства Греции в РА Александра Рува отметила рост товарооборота между Арменией и ЕС в итоге вступления в силу СЕРА.
Европейские эксперты представили директивы ЕС по регулированию торговых скидок, опыт Греции и Италии по регулированию рынка товаров и услуг. Специалисты также представили результаты изучения законопроектов о регулировании торговых скидок постоянными комиссиями НС, после чего прошли дебаты сотрудников парламентов.