«Ավիացիայի մասին» օրենքի մի շարք դրույթներ համապատասխանեցվում են ՀՀ միջազգային համաձայնագրերին եւ Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ԻԿԱՕ) հրապարակած միջազգային չափորոշիչներին ու ընթացակարգերին:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանի խոսքով՝ սահմանվում է միջազգային եւ ներքին օդանավակայանների աերոդրոմների (ուղղաթիռադաշտերի) սերտիֆիկացման պահանջը, ինչը չի կարող տարածվել ընդհանուր նշանակության ավիացիայի համար օգտագործվող հարթակների վրա: Առաջարկվում է կարգավորել ցածր դասի օդանավ շահագործողների կողմից թռիչքային հարթակների կառուցման եւ դրանց հետագա շահագործման հետ կապված հարաբերությունները: Օրինագծով նախատեսվող կարգավորումների մանրամասները՝ այստեղ:
Քննարկման արդյունքում ԱԺ պատգամավորներն օրենքի նախագծին տվել են դրական եզրակացություն:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է տրվել Կառավարության հեղինակած «ՀՀ ընդերքի մասին օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծին: Կկարգավորվեն ընդերքօգտագործման իրավունքի փոխանցման եւ անհաղթահարելի ուժի առաջացման հետեւանքով ընդերքօգտագործման գործող իրավունքի ժամկետի երկարաձգման հետ կապված իրավահարաբերությունները: Ընդերքօգտագործման իրավունքի փոխանցումը կիրականացվի լիազոր մարմնի համաձայնությամբ:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հարությունյանը նշել է, որ առաջին ընթերցումից հետո Կառավարությունը ներկայացրել է խմբագրական ու բովանդակային առաջարկներ, որոնք ընդունվել են:

Исполнительная власть предлагает поправки в закон “Об авиации”
Ряд положений закона об авиации гармонизируется с международными договорами РА и международными стандартами и процедурами, опубликованным Международной организацией гражданской авиации (ИКАО).
По словам заместителя министра территориального управления и инфраструктур РА А.Симоняна, определено требование сертификации аэродромов (вертолетных площадок) международных и внутренних аэропортов, которое не может быть распространено на площадки, используемые для авиации общего назначения. Предлагается урегулировать отношения, связанные со строительством и дальнейшей эксплуатацией летных площадок эксплуатантами самолетов низкого класса.
В результате обсуждения депутаты НС дали положительное заключение по законопроекту.
Предложенный правительством проект закона о внесении изменений и дополнений в Кодекс РА о недрах обсужден во втором чтении с положительным заключением.
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА О.Арутюнян отметил, что после первого чтения правительство представило редакционные и содержательные предложения, которые были приняты.