Իտալացի պատգամավորները հարգանքի տուրք են մատուցել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում
Հայաստան ժամանած Իտալիայի խորհրդարանի պատվիրակությունը մայիսի 18-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իտալիա բարեկամական խմբի   ղեկավար Մարիա Կարապետյանի եւ խմբի անդամների ուղեկցությամբ այցելել է  Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Պատվիրակները ծաղիկներ են խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ եւ մեկ րոպե լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Այնուհետեւ խորհրդարանականները  շրջել են եղեւնիների պուրակում, այցելել Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, ծանոթացել Օսմանյան կայսրության ոճրագործությունները հավաստող փաստավավերագրերին:
Մինչ հեռանալը՝  Իտալիայի խորհրդարանականները գրառումներ են  կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:
Մայիսի 18-ին ԵԽԽՎ սոցիալական, առողջապահության եւ կայուն զարգացման հարցերի հանձնաժողովի հերթական նիստում «Պատվաստանյութի նկատմամբ անվստահությունը՝ որպես հանրային առողջության լուրջ հիմնախնդիր» զեկուցման ժամանակ ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ար...
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գեւորգյանը ԵԽԽՎ երեխաների հարցերի ենթահանձնաժողովի նիստում մայիսի 18-ին հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով. «Հարգելի՛ գործընկերներ, կցանկանայի խոսել այն փաստի մասին, որ Եվրոպայի խորհրդի տարածքում կան տեղեր, որտեղ երեխան...
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը մայիսի 18-ին ընդունել է Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի առաջին փոխնախագահ Յիրժի Ռուժիչկայի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում են Սենատի մեդիայի հարցերով մշտական հանձնաժողովի անդամներ: Հանդիպմանը ներկա են եղել ԱԺ Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասա...
Կառավարությունը նախատեսում է համայնքների զարգացման ծրագրերը դարձնել առավել հասցեական
Համայնքների զարգացման ծրագրերն առավել իրատեսական եւ առարկայական դարձնելու նպատակով Կառարավությունն փոփոխություններ է առաջարկում «ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին», «Տեղական ինքնակառավարման մասին» եւ «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքներում: Նախաձեռնությունն առաջին ընթերցմամբ քննարկվ...
Հպարտ եմ, որ Չեխիան ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը. Չեխիայի Սենատի փոխնախագահ
Հայաստան ժամանած Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի առաջին փոխնախագահ Յիրժի Ռուժիչկան եւ նրա գլխավորած պատվիրակության անդամներն Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի եւ Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արթուր Հովհաննիսյանի ուղեկցությամբ մայիսի 18-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Չ...
2021 թ. հունվարին մի խումբ հայուհիներ ստեղծել են «Կարի հույս Հայաստանի համար» հասարակական կազմակերպությունը՝ որպես սոցիալական ձեռնարկություն՝ օգնելու այն կանանց, ովքեր 44-օրյա պատերազմում կորցրել են իրենց ամուսիններին կամ պատերազմի ընթացքում վերջիններս անաշխատունակ են դարձել:  «Sewing Hope for ...
Մայիսի 18-ին բարեկամական խմբերի մակարդակով  խորհրդարանում տեղի է ունեցել  հայ եւ իտալացի պատգամավորների ընդլայնված կազմով հանդիպումը: ԱԺ Հայաստան-Իտալիա բարեկամական խմբի ղեկավար Մարիա Կարապետյանն անդրադարձել է խորհրդարանական համագործակցությանը, պատգամավորների ու գործադիրի ներկայացուցիչների...
Հաշվեքննիչ պալատը ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությանը ներկայացրել է 9 առաջարկ
Դպրոցների սեյսմիկ անվտանգության մակարդակի բարձրացման ծրագրերն իրականացվում են Հայաստանի տարածքային զարգացման  հիմնադրամի  եւ Ասիական բանկի կողմից 2015 թ. ստորագրված վարկային համաձայնագրի շրջանակում: «Ծրագրի ժամկետը սահմանվել է մինչեւ 2021 թ. մայիս ամիսը, իսկ 2018 թ. փոփոխությամբ այն երկարա...
Կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությամբ Առեւտրաարդյունաբերական պալատները կտրամադրեն արտահանման եւ ներմուծման հավաստագրեր. ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար
Առաջարկվող կարգավորումներով Կառավարության սահմանած կարգով ԱՏԱ Կառնետ հավաստագրեր կտրամադրեն  ՀՀ առեւտրաարդյունաբերական պալատները: Ներկայումս համապատասխան օրենքով նման իրավասություն նախատեսված չէ, մինչդեռ միջազգային պրակտիկայում այդ հավաստագրերի տրամադրման եւ դրանց հետ կապված տեխնիկական մաս...
Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի տնտեսական հարցերը
Մայիսի 18-ին Ազգային ժողովում կայացել է աշխատաժողով` նվիրված Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ կնքված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրում տեղ գտած տնտեսական հարցերի քննարկմանը: Աշխատաժողովը կայացել է ԵՄ Թվինինգ ծրագրի շրջանակում, որն իրականացվում է Հայաստանի Ազգային ժողովի հա...
Կարեւորում եմ հայ-չեխական բարեկամական հարաբերությունների զարգացումը, համագործակցությունը միջազգային հարթակներում: Այս մասին ասել է ԱԺ Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արթուր Հովհաննիսյանը Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի առաջին փոխնախագահ Յիրժի Ռուժիչկայի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպման ընթա...
Կառավարության օրենսդրական նախաձեռնության նպատակը ռոյալթիի հարկման համակարգի կարգավորումն է. ՀՀ ֆինանսների նախարար
Ներկայումս մետաղական օգտակար հանածոների հանքավայրեր շահագործող կազմակերպությունների՝ մետաղների խտանյութի իրացումից ստացվող եկամուտները հարկվում են շահութահարկով եւ ռոյալթիով: Վերջինս նախատեսված է մետաղական օգտակար հանածոների օգտագործումը փոխհատուցելու, ինչպես նաեւ մետաղական օգտակար հանածոների եւ դրա...
Կառավարությունը ներկայացրել է Քրեակատարողական օրենսգրքի նախագիծ
2022 թ. հուլիսի 1-ին ուժի մեջ կմտնեն Քրեական եւ Քրեական դատավարության օրենսգրքերը: Ըստ այդմ՝ անհրաժեշտ է համապատասխան փոփոխություններ կատարել  նաեւ  ՀՀ քրեակատարողական օրենսգրքում, որի վերաբերյալ նախագիծը քննարկման է դրվել ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 18-ի նիստու...
Սահմանային վերահսկողական կամ հսկողական գործառույթները կիրականացվեն ԱԱԾ կամ մաքսային մարմինների միջոցով. ՀՀ ՊԵԿ նախագահ
Ներկայումս պետական սահմանի անցման գործընթացը ժամանակատար է եւ որոշ դեպքերում ուղեկցվում է պետական մարմինների կողմից իրենց բովանդակությամբ նույնական գործառույթների իրականացմամբ: Կառավարության հեղինակած «Մաքսային կարգավորման մասին» օրենքում լրացումներով եւ կից նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է պետական մ...
«Ավիացիայի մասին» օրենքի մի շարք դրույթներ համապատասխանեցվում են ՀՀ միջազգային համաձայնագրերին եւ Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ԻԿԱՕ) հրապարակած միջազգային չափորոշիչներին ու ընթացակարգերին: ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանի խոսքով՝ ս...
Կնախատեսվի քրեական պատասխանատվություն նաեւ թմրամիջոցների ու հոգեմետ նյութերի ածանցյալների ապօրինի շրջանառության դեպքում
Գործադիրը լրացումներ է առաջարկում «Թմրամիջոցների եւ հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի մասին» օրենքում եւ ՀՀ քրեական օրենսգրքում: Կնախատեսվի քրեական պատասխանատվություն նաեւ թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի ածանցյալների ապօրինի շրջանառության, իրացման, հափշտակության, շորթման, մաքսանենգո...
Փոփոխություններ եւ լրացումներ «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքում
«Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի կիրառման արդյունքում այս պահին վարույթում գտնվող չավարտված շուրջ 300 եւ ավարտված 20 ուսումնասիրություններ կան: 20-ից 8-ի դեպքում դատարան են ներկայացվել հայցադիմումներ եւ դատարանի կողմից ընդունվել են վարույթներ: Գործերի մանրամասները հասանելի են...

On May 18, the delegation of the Italian Parliament arrived in Armenia accompanied by the Head of the RA NA Armenia-Italy Friendship Group Maria Karapetyan and the members of the Group visited
Tsitsternakaberd Memorial Complex. The delegates laid flowers at the Eternal Flame perpetuating the memory of the Armenian Genocide victims and honoured the memory of the Holy martyrs observing a one-minute of silence.
Afterwards the parliamentarians took a tour in the alley of fir trees, visited the Genocide Museum-Institute and got acquainted with the documents certifying the crimes of the Ottoman Empire.
Before leaving the Museum, the parliamentarians of Italy left notes in the Memory Book of Honourable Guests.
On May 18, at the regular meeting of the PACE Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development the Member of the RA NA delegation to PACE, the deputy of the Armenia Faction Armen Gevorgyan delivered a speech ‘The Distrust Towards Vaccination as a Serious Problem of Public Health.’“Mad...
On May 18, at the meeting of the PACE Sub-Committee on Children the Member of the RA NA delegation to PACE, the deputy of the Armenia Faction Armen Gevorgyan made a statement, noting:“Dear colleagues,I would like to talk about the fact that there are places in the Council of Europe space where the r...
On May 18, the RA NA Vice President Hakob Arshakyan received the delegation led by the First Vice President of the Senate of the Czech Republic Jiří Růžička, where members of the Standing Senate Commission on Media were included.The Chair of the NA Standing Committee on Science, Educa...
The Government proposes amendments to the Laws on RA Budget System, on Local Self-Government and on Local Self-Government in the City of Yerevan aimed at making community development programs more realistic and objective. The initiative was debated in the first reading at the sitting of the Standing...
Vice-President of Senate of Parliament of Czech Reoublic: “I am proud that the Czech Republic has recognized the Armenian Genocide”
On May 18, the First Vice-President of the Senate of the Parliament of the Czech Republic Jiří Růžička and the members of the delegation led by him who arrived in Armenia visited the Tsitsernakaberd Memorial Complex accompanied by Hakob Arshakyan, the Vice President of the National As...
In January 2021, a group of Armenian women created Sewing Hope for Armenia NGO as a social enterprise to help the women, who lost their husbands in the 44-day war or became disabled during the war. Today, Sewing Hope for Armenia company provides stable job for 14 women from Artsakh, teaching them th...
On May 18, the meeting in the extended format of Armenian and Italian deputies took place in parliament at the level of Friendship Groups.The Head of the NA Armenia-Italy Friendship Group Maria Karapetyan touched upon the parliamentary cooperation, the importance of the mutual visits of the deputies...
Audit Chamber Presents 9 Proposals to RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure
The projects improving the seismic safety of schools are implemented within the framework of the Loan Agreement signed by the Armenian Territorial Development Fund and the Asian Development Bank in 2015. “The term of the project has been set until May 2021, and it has been extended until May 31, 202...
ATA Carnet certificates will be provided to the RA Chamber of Commerce and Industry by the established order of the Government with the proposing regulations. At present, such authority is not envisaged by a relevant law, meanwhile the functions of providing such certificates and the regulation of t...
On May 18, a workshop was held in the National Assembly dedicated to the discussion of the economic issues in the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) signed between Armenia and the European Union. The workshop took place within the framework of the EU Twinning Project, which is c...
“I highlight the development of the Armenian-Czech friendly relations, the cooperation on the international platforms,” the Head of the NA Friendship Group Armenia-Czech Republic Artur Hovhannisyan said about this during the meeting with the delegation led by the First Vice-President of the Senate o...
At present the revenue receiving from the sale of metal concentrates by metal ore mining companies is taxed at the profit tax and royalty. The latter is designed to compensate for the use of metallic ores, as well as for the profitability from the alienation of products obtained as a result of proce...
The Criminal Code and the Criminal Procedure Code will enter into force on July 1, 2022. Accordingly, it is necessary to make relevant amendments to the RA Penitentiary Code too. The draft on which was debated at the sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs on May 18. Accordin...
Border Control Functions to be Carried Out Through NSS or Customs Bodies: RA SRC Chairman
At present the passing process of the state border is time consuming, and in some cases is accompanied by the implementation of the identical functions with their content from the state bodies.The draft with addenda to the law on Customs Regulation and the enclosed package of draft proposes to chang...
A number of the law on Aviation are complied with the RA international agreements and the international criteria and procedures issues by the International Civil Aviation Organization (ICAO). According to the RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan, the dem...
Criminal Responsibility to be Designed in Case of Also Illegal Circulation of Derivatives of Narcotic Drugs and Psychotropic Substances
The executive body proposed addenda to the law on Narcotic Drugs and Psychotropic (Psychoactive) Substances and the RA Criminal Code. Criminal responsibility will be designed also in case of also illegal circulation of the derivatives of narcotic drugs and psychotropic (psychoactive) substances, con...
Amendments and Addenda to Law on Confiscation of Property of Illegal Origin
As a result of implementation of the Law on Confiscation of Property of Illegal Origin, there are about 300 non-completed and 20 completed investigations in the proceedings at this moment. The lawsuits were filed to the court in case of 8 out of 20, and proceedings were accepted by the court. The de...