Կնախատեսվի քրեական պատասխանատվություն նաեւ թմրամիջոցների ու հոգեմետ նյութերի ածանցյալների ապօրինի շրջանառության դեպքում
Գործադիրը լրացումներ է առաջարկում «Թմրամիջոցների եւ հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի մասին» օրենքում եւ ՀՀ քրեական օրենսգրքում: Կնախատեսվի քրեական պատասխանատվություն նաեւ թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի ածանցյալների ապօրինի շրջանառության, իրացման, հափշտակության, շորթման, մաքսանենգության, դրանց գործածմանը հակելու, ներգրավելու, գործածմանը նպաստելու եւ դրանց ապօրինի կիրառության այլ դեպքերում:
ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանն ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովում հարցը ներկայացնելիս՝ նշել է, որ թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով ԱՊՀ մասնակից պետությունների կառավարությունների կողմից փոփոխություններ են կատարվել «Թմրամիջոցների, հոգեմետ նյութերի եւ պրեկուրսորների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարում Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների համագործակցության մասին» համաձայնագրում: ՀՀ Ազգային ժողովն արդեն վավերացրել է համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին արձանագրությունը: Նշված արձանագրության դրույթներին համապատասխանեցնելու նպատակով էլ առաջացել է օրենսդրական կարգավորման անհրաժեշտությունը:

Предусматривается уголовная ответственность за незаконный оборот наркотиков и производных психотропных веществ
Исполнительная власть предлагает внести дополнения в закон “О наркотических средствах и психотропных веществах” и в Уголовный кодекс РА. Также будут возбуждены уголовные дела по делам о незаконном обороте наркотических средств, психотропных (психоактивных) производных, сбыте, хищении, вымогательстве, контрабанде, подстрекательстве, вовлечении, пособничестве и подстрекательстве к их употреблению и другим неправомерным случаям.
По повестке заседания аргументированно выступил заместитель начальника Полиции РА А.Фиданян. Представляя Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности предлагаемые изменения, он отметил, что для повышения эффективности борьбы с незаконным оборотом наркотиков правительствами государств-участников СНГ внесены изменения в Соглашение о сотрудничестве государств-членов СНГ в борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсов. Национальное Собрание РА уже ратифицировало протокол о внесении изменений в документ. В целях соблюдения положений указанного протокола возникла необходимость в законодательном регулировании.