ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի շրջանակում ճանաչողական այցով Ավստրիայի խորհրդարան են այցելել ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը, հանձնաժողովի անդամներ Արուսյակ Մանավազյանը, Միքայել Թումասյանը, ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը, Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանը եւ ԱԺ բյուջետային գրասենյակի փորձագետներ:
Այցի ընթացքում խորհրդարանի կողմից բյուջետային գործընթացի հանդեպ վերահսկողության ուղիները եւ ավստրիական փորձի կիրառման հնարավորություններն են քննարկվել Ավստրիայի խորհրդարանի բյուջետային հանձնաժողովի նախագահ Գաբրիել Օբեղնոստեղեղի եւ հանձնաժողովի անդամների հետ հանդիպմանը:
Ավստրիայի խորհրդարանի բյուջետային գրասենյակում կայացած հանդիպմանը քննարկվել են բյուջետային գրասենյակի գործունեության արդյունավետության բարձրացման հարցերը, իսկ Ավստրիայի ֆինանսների նախարարության բյուջետային բլոկի պատասխանատուների հետ՝ բյուջետային տարվա ընթացքում խորհրդարանի դերակատարությանը վերաբերող հարցերը:
Այնուհետեւ Ավստրիայի Հաշվեքննիչ պալատում խորհրդարանականները ծանոթացել են նրանց գործունեության առանձնահատկություններին: Ավստրիայի Հաշվեքննիչ պալատը տվյալներ ստանալու հարցում չունի սահմանափակում, ինչպես նաեւ տալիս է գնահատական Կառավարության կողմից առաջարկվող ծրագրերից բխող գործընթացներին:
Հանդիպումներ են եղել նաեւ Ավստրիայի Ֆիսկալ խորհրդում, Կատարողականի գրասենյակում, Ավստրիայի խորհրդարանի հետազոտական ու կրթական ծրագրերի կենտրոններում: Հանդիպում է եղել նաեւ Ավստրիա-Հարավային Կովկաս բարեկամական խմբի ղեկավար Անդրեաս Միննիչի հետ:

В рамках программы “Новая Армения – современный парламент” ПРООН председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян, члены комиссии А.Манавазян, М.Тумасян, руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС В.Нарибекян, председатель Аудиторской палаты А.Джанджугазян и эксперты Бюджетного офиса НС посетили с ознакомительным визитом парламент Австрии.
В ходе визита пути парламентского надзора над бюджетным процессом и возможности применения австрийского опыта обсуждены на встрече с председателем Бюджетной комиссии парламента Австрии Габриэлем Обегностегегом и членами комиссии.
На встрече в Бюджетном офисе парламента обсуждены вопросы повышения эффективности деятельности структуры, а с ответственными лицами бюджетного блока Министерства финансов Австрии – роль   парламента в бюджетном году.
Затем парламентарии ознакомились с особенностями работы Аудиторской палаты Австрии. Палата не имеет ограничений на получение данных, а также оценивает процессы, исходящие из предложенных правительством программ.
Состоялись также встречи в Фискальном совете Австрии, Исполнительном офисе, центрах научных и образовательных программ австрийского парламента. Также состоялась встреча с руководителем группы дружбы Австрия-Южный Кавказ Андреасом Минничем.