ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի շրջանակում ճանաչողական այցով Ավստրիայի խորհրդարան են այցելել ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը, հանձնաժողովի անդամներ Արուսյակ Մանավազյանը, Միքայել Թումասյանը, ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը, Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանը եւ ԱԺ բյուջետային գրասենյակի փորձագետներ:
Այցի ընթացքում խորհրդարանի կողմից բյուջետային գործընթացի հանդեպ վերահսկողության ուղիները եւ ավստրիական փորձի կիրառման հնարավորություններն են քննարկվել Ավստրիայի խորհրդարանի բյուջետային հանձնաժողովի նախագահ Գաբրիել Օբեղնոստեղեղի եւ հանձնաժողովի անդամների հետ հանդիպմանը:
Ավստրիայի խորհրդարանի բյուջետային գրասենյակում կայացած հանդիպմանը քննարկվել են բյուջետային գրասենյակի գործունեության արդյունավետության բարձրացման հարցերը, իսկ Ավստրիայի ֆինանսների նախարարության բյուջետային բլոկի պատասխանատուների հետ՝ բյուջետային տարվա ընթացքում խորհրդարանի դերակատարությանը վերաբերող հարցերը:
Այնուհետեւ Ավստրիայի Հաշվեքննիչ պալատում խորհրդարանականները ծանոթացել են նրանց գործունեության առանձնահատկություններին: Ավստրիայի Հաշվեքննիչ պալատը տվյալներ ստանալու հարցում չունի սահմանափակում, ինչպես նաեւ տալիս է գնահատական Կառավարության կողմից առաջարկվող ծրագրերից բխող գործընթացներին:
Հանդիպումներ են եղել նաեւ Ավստրիայի Ֆիսկալ խորհրդում, Կատարողականի գրասենյակում, Ավստրիայի խորհրդարանի հետազոտական ու կրթական ծրագրերի կենտրոններում: Հանդիպում է եղել նաեւ Ավստրիա-Հարավային Կովկաս բարեկամական խմբի ղեկավար Անդրեաս Միննիչի հետ:

Within the Framework of Cognitive Visit to Austrian Parliament Peculiarities of Budgetary Process and Possibilities of Using Austrian Experience Discussed
Within the framework of the UNDP Modern Parliament for a Modern Armenia Project the Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan, the Committee members Arusyak Manavazyan, Mikayel Tumasyan, the NA Chief of Staff, Secretary general Vahan Naribekyan, the Chairman of the Audit Chamber Atom Janjughazyan and the experts of the NA Budget Office visited the Austrian Parliament on a cognitive visit.
During the visit the ways of the oversight towards the budgetary process by the parliament and the possibilities of using the Austrian experience were discussed at the meeting with the Chair of the Budgetary Committee of the Austrian Parliament Gabriel Obernosterer and the Committee members.
At the meeting held in the Budget Office of the Austrian Parliament the issues of the efficiency rise of the Budget Office, and with those responsible for the fiscal block of the Ministry of Finance of Austria the issues regarding the role of parliament during the budgetary year were discussed.
Afterwards in the Audit Chamber of Austria the parliamentarians got acquainted with the peculiarities of their activities. The Audit Chamber of Austria has no restriction in getting data, and it gives an evaluation to the processes stemming from the programmes being proposed by the Government.
There were meetings in the Fiscal Advisory Council, Performance Management Office of Austria, in the Research and Educational Programme Centres of the Austrian Parliament. There was also a meeting with the Head of Austria-South Caucasus Friendship Group Andreas Minnich.