Ազգային ժողովը մայիսի 6-ին գումարված արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Վահե Ղալումյանի եւ Վահագն Հովակիմյանի հեղինակած ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Զեկուցող Վահագն Հովակիմյանը պարզաբանել է, որ 102-րդ հոդվածի 6-րդ մասը նախատեսում է ֆորս-մաժորային իրավիճակ, երբ խոշորացված համայնքներում ինչ-ինչ պատճառներով համայնքի ղեկավար չի ընտրվում, ապա այս դեպքում հնարավորություն է ընձեռվում, որ վարչապետը կարողանա համայնքի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակել` մինչեւ համայնքը կընտրի իր ղեկավարին:
Նախագծի ընդունմամբ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի 102-րդ հոդվածի 6-րդ մասով սահմանված դեպքերում համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար կարող է նշանակվել նաեւ տվյալ համայնքի ավագանու անդամը:
Կառավարության եզրակացությունը նախագծի վերաբերյալ դրական էր:
Հեղինակների առաջարկով եւ խորհրդարանի որոշմամբ` նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո` քսանչորս ժամվա ընթացքում:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկելիս Վահագն Հովակիմյանը տեղեկացրել է, որ նախաձեռնությունը լրացվել է եւս մեկ նախագծով: Փաթեթին ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել: Այն ընդունվել է երկրորդ ընթերցմամբ:
Բարեկամական հարաբերությունները մեր պետությունների եւ խորհրդարանների միջեւ ներդաշնակ են զարգանում. Էդուարդ Աղաջանյան
Բարեկամական հարաբերությունները մեր պետությունների եւ խորհրդարանների միջեւ բավականին ներդաշնակ են զարգանում. ասել է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերին: Մայիսի 6-ին տե...
ԱԺ պատգամավորներ Վահագն Հովակիմյանն ու Վահե Ղալումյանը ներկայացրել են օրենսդրական նախաձեռնություն, որով առաջարկում են հանել «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի դրույթներից մեկով նախատեսված այն սահմանափակումը, որով ավագանու անդամը չի կարող լինել համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար: Ուստի, այն դեպքերում...
Մեր երկրում զարգանում է անկանխիկ վճարումների մշակույթը, եւ անկանխիկ գործառնություններն անխափան, պարզ եւ արագ կատարելու համար պետությունն իրականացնում է անհրաժեշտ օրենսդրական, ենթակառուցվածքային եւ կրթական գործողություններ: ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Գեւորգ Պապոյանն ու Ծո...
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ժամը 15:45-ին կայանալիք նիստի ուղիղ հեռարձակումը:   ...
ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն` Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ մայիսի 6-ին` ժամը 12:00-ին, ԱԺ նախագահի որոշմամբ կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ: Օրակարգը` այստեղ:   ...
Ազգային ժողովի խորհուրդը Հայաստանի օրենսդիր մարմնի ղեկավար Ալեն Սիմոնյանի նախագահությամբ մայիսի 6-ին գումարել է արտահերթ նիստ: Խորհրդի անդամները քննարկել եւ համաձայնություն են տվել 2022 թ. մայիսի 6-ին` ժամը 12:00-ին, նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով եւ ժամկետում Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ գումարելու...

The draft law on Making Addendum to the Law on Local Self-Government authored by the deputies of the Civil Contract Faction Vahe Ghalumyan and Vahagn Hovakimyan was debated in the first reading at the extraordinary sitting of the National Assembly convened on May 6.
The rapporteur Vahagn Hovakimyan clarified that Article 102.6 envisages a force majeure situation, when a head of a community is not elected in enlarged communities for some reason, then in this case the Prime Minister may appoint an acting head of a community, before the community elects its head.
With the adoption of the draft in the cases established by Article 102.6 of the Law on Local Self-Government, a member of the Council of Elders of a community may also be appointed an acting head of a community.
The conclusion of the Government on the draft was positive.
The draft was adopted in the first reading.
At the suggestion of the authors and the decision of parliament, the draft will be debated in the second reading within 24 hours after its adoption in the first reading.
Eduard Aghajanyan: “Friendly relations between our states and parliaments are harmoniously developing”
“Friendly relations between our states and parliaments are developing quite harmoniously,” the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Eduard Aghajanyan said to the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to Armenia Victor Richter. The Head ...
The NA deputies Vahagn Hovakimyan and Vahe Ghalumyan presented a legislative initiative, which proposes to remove the restriction envisaged by one of the provisions of the law on Local Self-Government, according to which, a member of the Council of Elders cannot be an acting head of a community. The...
The culture of non-cash payments develops in our country, and the state implements necessary legislative, infrastructural and educational actions to make non-cash transactions smooth, simple and fast. The ...
Pursuant to Article 100 of the RA Constitution and Article 41 of the constitutional law of the Rules of Procedure of the National Assembly, on the initiative of the deputies of the National Assembly, the extraordinary sitting of the National Assembly will be convened by the RA NA President’s decisio...
NA Council Agrees to Convene Extraordinary Sitting
On May 6, the Council of the National Assembly convened an extraordinary sitting presided over the Head of the legislative body of Armenia Alen Simonyan. The members of the Council debated and agreed to convene the extraordinary sitting of the National Assembly by the agenda and within the term esta...