Արցախի պաշտպանության խնդիրը չպետք է լուծվի Երեւանի կենտրոնում. Անդրանիկ Քոչարյան
Այս օրերին ՀՀ ոստիկանությունը պարբերաբար բերման է ենթարկում հասարակական կարգը խախտած քաղաքացիների, որոնց մի մասը, ենթադրաբար, եռամսյա վարժական հավաքներից եւ պարտադիր զինվորական ծառայությունից խուսափած անձինք են: Այս մասին բարձրաձայնել է ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը մայիսի 5-ին կայացած աշխատանքային քննարկման ընթացքում:
Քննարկմանը մասնակցել են պատգամավորներ, ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Ռազմական ոստիկանության պետ Աշոտ Զաքարյանը, ՊՆ զորակոչային եւ զորահավաքային համալրման ծառայության պետ Արմեն Ավթանդիլյանը, ոլորտի փորձագետներ:
Անդրանիկ Քոչարյանը կոչ է արել իրավապահ մարմիններին հավաքագրել նշված քաղաքացիների տվյալները եւ փոխանցել ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը:
Հանձնաժողովի նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ Արցախի պաշտպանության խնդիրը չպետք է լուծվի Երեւանի կենտրոնում: «Մեր զինված ուժերն ունեն մոբիլիզացման ռեսուրսի կարգավորման խնդիր»,- նշել է պատգամավորը` հավելելով, որ տարիներ շարունակ հարցը բարձիթողի վիճակում է եղել, եւ համակարգում առկա բացթողումներն ակնառու են դարձել 44-օրյա պատերազմի ընթացքում: Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով` անհրաժեշտ է խնդիրը կարգավորել` հատկապես հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այս օրերին փողոց դուրս եկած երիտասարդությունը ցանկանում է մասնակցություն ունենալ Արցախի հարցի լուծման գործում:
Պատգամավորը կարեւորել է եռամսյա հավաքների կազմակերպումը եւ երիտասարդների մասնակցությունը դրանց:
44-օրյա պատերազմից հետո զինվորական կոմիսարիատներն առաջին անգամ սկսել են եռամսյա վարժական հավաքներ, որոնցից երկուսն արդեն անցկացվել են, իսկ երրորդն ընթացքի մեջ է: Այս մասին ասել է ՊՆ զորակոչային եւ զորահավաքային համալրման ծառայության պետ Արմեն Ավթանդիլյանը: Նա նշել է, որ այդ հավաքներից խուսափող անձանց վերաբերյալ նյութերն ուղարկվել են քննչական մարմիններ: Հաշվի առնելով  սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի ու կապի միջոցների արդիականացումը` պահեստազորում հաշվառված բոլոր անձինք, ըստ զեկուցողի, պարտավոր են մասնակցել վարժական հավաքներին:
Ռազմական ոստիկանության պետ Աշոտ Զաքարյանը կարեւորել է քննարկումը: Նա նշել է, որ հաշվի առնելով Հայաստանի սահմաններին եւ Արցախում ստեղծված իրավիճակը` կարեւոր է պատրաստված եւ հայրենասիրական գաղափարներով երիտասարդների ներգրավվումը սահմանների պաշտպանության գործում:
Ոստիկանապետի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանի տեղեկացմամբ` բերման ենթարկված անձանց տվյալները նույնականացվել են, եւ այդ տեղեկատվությունը կփոխանցվի Պաշտպանության նախարարությանը` պարզելու` արդյոք նրանք զորակոչային տարիքի են, թե՞` ոչ:
Պատգամավորները ողջունել են քննարկումը, նշել, որ այն հանրային պահանջի արդյունք է: Նրանք կարեւորել են խորհրդարանին վերապահված վերահսկողական գործառույթի ամբողջ ծավալով իրականացումը: Կարեւորվել է իրավապահ մարմինների աշխատանքը` ստուգելու անձանց  ժամկետային զորակոչից ազատելու հիմքերի իրավաչափությունը:
Անդրանիկ Քոչարյանը նշել է, որ քննարկման վերաբերյալ տեղեկացրել է ընդդիմադիր գործընկերներին, որոնք, սակայն չեն եկել քննարկման:
Առաջիկայում հանձնաժողովը հարցի վերաբերյալ կկազմակերպի փակ քննարկում:
Հայաստանի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 5-ին ընդունել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանին: ՀՀ ԱԺ նախագահը, կարեւորելով Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի գործունեությունը, ընդգծել է, որ այն ինստիտուցիոնալ առումով մեր երկրում ամենակայացածներից է: Նա շեշտել է, որ ...
Ընդդիմության նպատակն Արցախը փրկելը չէ՝ իշխանափոխության հասնելն է. Արթուր Հովհաննիսյան
Ընդդիմությունը հերթական անգամ փախավ ճշմարտությունից, փախավ բովանդակային քննարկումից, եւ դա շատ ազնիվ էր, անկեղծ եւ կարծում եմ՝ ծափերի էր արժանի. լրագրողի հարցին պատասխանելով՝ ասել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը մայիսի 5-ի խորհրդարանական ճեպազրույցի ժամանակ:...

А.Кочарян: “Проблема защиты Арцаха не должна решаться в центре Еревана”
В эти дни Полиция РА регулярно задерживает граждан, нарушивших общественный порядок, среди которых предположительно есть лица, избежавшие трехмесячной подготовки и обязательной военной службы. Этот вопрос в ходе рабочего обсуждения 5 мая поднял председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян.
В обсуждении приняли участие депутаты НС,   заместитель начальника Полиции РА А.Мартиросян, начальник Военной полиции РА А.Закарян, начальник службы призывной и мобилизационной комплектации Минобороны А.Автандилян, эксперты сферы.
А.Кочарян призвал правоохранительные органы собрать данные упомянутых граждан и передать их МО РА.
Председатель комиссии убежден, что вопрос защиты Арцаха не должен решаться в центре Еревана. "На наши Вооруженные силы возложена задача по регулированию мобилизационного ресурса", - отметил он, добавив, что этот вопрос годами игнорировался, и недостатки в системе выявились в ходе 44-дневной войны. По Кочаряну, необходимо решить вопрос, особенно с учетом того, что вышедшая в эти дни на улицы молодежь желает принять участие в решении Арцахского вопроса.
Депутат особо отметил организацию трехмесячных сборов и участие в них молодежи.
Впервые после 44-дневной войны военные комиссариаты начали трехмесячные учебные сборы, два из которых уже проведены, а третий продолжается. Об этом заявил А.Автандилян. Он отметил, что материалы об уклоняющихся от сборов направлены в следственные органы. С учетом модернизации вооружения, военной техники и средств связи, по словам докладчика, все лица, состоящие на учете в запасе, обязаны участвовать в сборах.
А.Закарян, подчеркнув важность обсуждений, отметил, что с учетом ситуации на границах Армении и Арцаха важно привлекать к защите рубежей подготовленную и патриотическую молодежь.
По словам А.Мартиросяна, данные о задержанных установлены, и эта информация будет передана в Минобороны для выяснения, достигли они призывного возраста или нет.
Депутаты приветствовали дебаты, отметив, что это – итог общественного требования. Они подчеркнули важность выполнения в полном объеме возложенной на парламент надзорной функции, Особо отмечена работа правоохранительных органов по проверке правомерности оснований освобождения от призыва на военную службу.
А.Кочарян отметил, что информировал коллегам-оппозиционеров о дебатах, но они не пришли на обсуждение.
В ближайшее время комиссия органиует закрытое обсуждение этого вопроса.
05.05.2022
А.Симонян принял Защитника прав человека РА
5 мая Председатель НС А.Симонян принял Защитника прав человека РА К.Григорян.Спикер парламента, отметив деятельность аппарата ЗПЧ, подчеркнул, что в институциональном аспекте структура является одной из самых состоявшихся в стране. Председатель НС заметил, что внушающая доверие деятельность институт...
А.Ованнисян: “Цель оппозиции не спасти Арцах, а добиться смены власти”
“Оппозиция в очередной раз уклонилась от истины, уклонилась от предметной дискуссии, и это было очень честно, искренне и, думаю, заслуживает аплодисментов”, - на брифинге в парламенте 5 мая, отвечая на вопрос журналиста, заметил депутат фракции НС "Гражданский договор" В.Алексанян.Секретарь фракции ...