Արցախի պաշտպանության խնդիրը չպետք է լուծվի Երեւանի կենտրոնում. Անդրանիկ Քոչարյան
Այս օրերին ՀՀ ոստիկանությունը պարբերաբար բերման է ենթարկում հասարակական կարգը խախտած քաղաքացիների, որոնց մի մասը, ենթադրաբար, եռամսյա վարժական հավաքներից եւ պարտադիր զինվորական ծառայությունից խուսափած անձինք են: Այս մասին բարձրաձայնել է ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը մայիսի 5-ին կայացած աշխատանքային քննարկման ընթացքում:
Քննարկմանը մասնակցել են պատգամավորներ, ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Ռազմական ոստիկանության պետ Աշոտ Զաքարյանը, ՊՆ զորակոչային եւ զորահավաքային համալրման ծառայության պետ Արմեն Ավթանդիլյանը, ոլորտի փորձագետներ:
Անդրանիկ Քոչարյանը կոչ է արել իրավապահ մարմիններին հավաքագրել նշված քաղաքացիների տվյալները եւ փոխանցել ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը:
Հանձնաժողովի նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ Արցախի պաշտպանության խնդիրը չպետք է լուծվի Երեւանի կենտրոնում: «Մեր զինված ուժերն ունեն մոբիլիզացման ռեսուրսի կարգավորման խնդիր»,- նշել է պատգամավորը` հավելելով, որ տարիներ շարունակ հարցը բարձիթողի վիճակում է եղել, եւ համակարգում առկա բացթողումներն ակնառու են դարձել 44-օրյա պատերազմի ընթացքում: Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով` անհրաժեշտ է խնդիրը կարգավորել` հատկապես հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այս օրերին փողոց դուրս եկած երիտասարդությունը ցանկանում է մասնակցություն ունենալ Արցախի հարցի լուծման գործում:
Պատգամավորը կարեւորել է եռամսյա հավաքների կազմակերպումը եւ երիտասարդների մասնակցությունը դրանց:
44-օրյա պատերազմից հետո զինվորական կոմիսարիատներն առաջին անգամ սկսել են եռամսյա վարժական հավաքներ, որոնցից երկուսն արդեն անցկացվել են, իսկ երրորդն ընթացքի մեջ է: Այս մասին ասել է ՊՆ զորակոչային եւ զորահավաքային համալրման ծառայության պետ Արմեն Ավթանդիլյանը: Նա նշել է, որ այդ հավաքներից խուսափող անձանց վերաբերյալ նյութերն ուղարկվել են քննչական մարմիններ: Հաշվի առնելով  սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի ու կապի միջոցների արդիականացումը` պահեստազորում հաշվառված բոլոր անձինք, ըստ զեկուցողի, պարտավոր են մասնակցել վարժական հավաքներին:
Ռազմական ոստիկանության պետ Աշոտ Զաքարյանը կարեւորել է քննարկումը: Նա նշել է, որ հաշվի առնելով Հայաստանի սահմաններին եւ Արցախում ստեղծված իրավիճակը` կարեւոր է պատրաստված եւ հայրենասիրական գաղափարներով երիտասարդների ներգրավվումը սահմանների պաշտպանության գործում:
Ոստիկանապետի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանի տեղեկացմամբ` բերման ենթարկված անձանց տվյալները նույնականացվել են, եւ այդ տեղեկատվությունը կփոխանցվի Պաշտպանության նախարարությանը` պարզելու` արդյոք նրանք զորակոչային տարիքի են, թե՞` ոչ:
Պատգամավորները ողջունել են քննարկումը, նշել, որ այն հանրային պահանջի արդյունք է: Նրանք կարեւորել են խորհրդարանին վերապահված վերահսկողական գործառույթի ամբողջ ծավալով իրականացումը: Կարեւորվել է իրավապահ մարմինների աշխատանքը` ստուգելու անձանց  ժամկետային զորակոչից ազատելու հիմքերի իրավաչափությունը:
Անդրանիկ Քոչարյանը նշել է, որ քննարկման վերաբերյալ տեղեկացրել է ընդդիմադիր գործընկերներին, որոնք, սակայն չեն եկել քննարկման:
Առաջիկայում հանձնաժողովը հարցի վերաբերյալ կկազմակերպի փակ քննարկում:
Հայաստանի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 5-ին ընդունել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանին: ՀՀ ԱԺ նախագահը, կարեւորելով Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի գործունեությունը, ընդգծել է, որ այն ինստիտուցիոնալ առումով մեր երկրում ամենակայացածներից է: Նա շեշտել է, որ ...
Ընդդիմության նպատակն Արցախը փրկելը չէ՝ իշխանափոխության հասնելն է. Արթուր Հովհաննիսյան
Ընդդիմությունը հերթական անգամ փախավ ճշմարտությունից, փախավ բովանդակային քննարկումից, եւ դա շատ ազնիվ էր, անկեղծ եւ կարծում եմ՝ ծափերի էր արժանի. լրագրողի հարցին պատասխանելով՝ ասել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը մայիսի 5-ի խորհրդարանական ճեպազրույցի ժամանակ:...

Andranik Kocharyan: “The problem of protecting Artsakh should not be resolved in the center of Yerevan”
During these days, the RA Police regularly detain citizens who have violated the public order, some of them are presumably persons who avoided three-month trainings and compulsory military service. The Chair of the NA Standing Committee on Defense and Security Andranik Kocharyan voiced about this during the working discussion held on May 5.
The MPs, the RA Deputy Head of Police Arthur Martirosyan, the Chief of the Military Police Ashot Zakaryan, the Head of MOD conscription and mobilization service Armen Avtandilyan and experts of the sphere took part in the discussion.
Andranik Kocharyan called on the law enforcement bodies to collect the data of the mentioned citizens and pass them to the RA Ministry of Defense.
The Chair of the Committee expressed the conviction that the problem of protecting Artsakh should not be resolved in the center of Yerevan. “Our armed forces have a problem of regulating the mobilization resources,” the deputy noted, adding that this issue was ignored for years, and the shortcomings in the system emerged during the 44-day war. According to Andranik Kocharyan, it is necessary to resolve the problem, especially taking into account the fact that the youth who have taken to the streets during these days want to take part in the settlement of the Artsakh issue.
The deputy highlighted the organization of three-month trainings and the participation of the youth in them.
After the 44-day war, the military commissariats have begun three-month trainings for the first time, two of which have already taken place, and the third one is in process. The Head of MOD conscription and mobilization service Armen Avtandilyan said about this. He stated that the materials on those who avoided those trainings were sent to the investigative bodies. According to the rapporteur, taking into account the modernization of armaments, military equipment and means of communication, all persons registered in the reserve are obliged to participate in trainings.
The Chief of the Military Police Ashot Zakaryan highlighted the discussion. He noted that taking into account the situation on the borders of Armenia and Artsakh, it is necessary to involve trained and patriotic young people in the protection of the borders.
The Deputy Head of Police Arthur Martirosyan informed that the data of the detainees were identified. That information will be transferred to the Ministry of Defense to find out if they are of conscription age or not.
The deputies welcomed the discussion. They stated that it is a result of public demand. They attached importance to the full implementation of the oversight function assigned to the parliament. The work of law enforcement bodies to check the legality of the grounds for exemption from conscription was highlighted.
Andranik Kocharyan noted that he informed his opposition colleagues about the discussion, but they did not come to the discussion.
The Committee will organize a closed discussion on the issue in the near future.
On May 5, the NA President of Armenia Alen Simonyan received the RA Human Rights Defender Kristinne Grigoryan. Highlighting the activities of the Human Rights Defender, the RA NA President underlined that in the institutional aspect it is one of the most stable structures in our country. He stressed...
Artur Hovhannisyan: “The Purpose of the Opposition is not to save Artsakh, their purpose is the transition of a power”
“The opposition once again ran away from the truth, ran away from the substantive discussion, and it was very honest, sincere. I think it deserved applause,” answering the journalist’s question, the deputy of the Civil Contract Faction Vahagn Aleksanyan said during the parliamentary briefings on May...