Հայաստանի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Վրաստանի ԱԳ նախարար Իլյա Դարչիաշվիլիին
Ապրիլի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Իլյա Դարչիաշվիլիին:
Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորել է Իլյա Դարչիաշվիլիին արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում նշանակվելու եւ մեր երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ: Նա ընդգծել է, որ Վրաստանի հետ հատուկ բարիդրացիական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը մեր առաջնահերթություններից է, որն արտահայտված է նաեւ Հայաստանի կառավարության (2021-2026թթ.) գործողությունների ծրագրում:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանի անվտանգությանը եւ կայունությանն առնչվող հարցեր: Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ այս նպատակով Հայաստանը քայլեր է ձեռնարկում իր բոլոր հարեւանների հետ հարաբերությունները բարելավելու ուղղությամբ:
Նա հիշեցրել է պաշտոնական Բաքվի կողմից 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության շարունակական խախտումները՝ նշելով, որ այդ գործողություններն ուղղված են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ հոգեբանական ճնշում գործադրելուն, կենսական ենթակառուցվածքների բնականոն գործունեությունը խափանելուն: Անդրադարձ է եղել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքական պատանդների հարցին: Ալեն Սիմոնյանը վերահաստատել է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների ու ազատությունների երաշխավորման առաջնայնությունը եւ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի նշանակությունը՝ մեծապես կարեւորելով խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցություններ սկսելը եւ համարժեք այլ գործողությունների իրականացումը:
Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ խաղաղությանը նպաստելու համար Վրաստանը միշտ պատրաստ է սերտ համագործակցության եւ աջակցության: Նա նշել է, որ խաղաղ հարեւանությունը եւ մարտահրավերներին միասին դիմակայելը կարեւոր է տարածաշրջանի զարգացման համար:
Կողմերը կարեւորել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար բոլոր ուղղություններով շարժվելու անհրաժեշտությունը:

Председатель НС А.Симонян принял министра иностранных дел Грузии И.Дарчиашвили
А.Симонян поздравил И.Дарчиашвили с назначением на должность министра иностранных дел и с 30-летием установления дипломатических отношений между нашими странами. Он подчеркнул, что постоянное развитие особых добрососедских отношений с Грузией является одним из наших приоритетов, что также отражено в программе действий правительства Армении (2021-2026 гг.).
Стороны обсудили вопросы безопасности и стабильности в регионе. Спикер НС отметил, что в этих целях Армения предпринимает шаги по улучшению отношений со всеми своими соседями.
Он коснулся продолжающихся нарушений официальным Баку трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, отметив, что эти действия направлены на оказание психологического давления на жителей Нагорного Карабаха и нарушение нормальной работы жизненно важных объектов инфраструктур. Затронут вопрос армянских военнопленных и политических заложников, находящихся в Азербайджане. А.Симонян подтвердил приоритетность обеспечения прав и свобод армян Нагорного Карабаха, важность статуса НК, придав большое значение началу переговоров между Арменией и Азербайджаном по мирному соглашению и осуществлению других равноценных действий.
Поблагодарив за прием, глава МИД Грузии отметил, что его страна всегда готова к тесному сотрудничеству и поддержке в деле укрепления мира. Он отметил, что для развития региона важно мирное соседство и совместное противодействие вызовам.