Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում հայկական պատվիրակության անդամ Արուսյակ Ջուլհակյանը խոսել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի անհրաժեշտության, այդ շրջանակում ապօրինի ակտիվների վերադարձի կարեւորության եւ այդ ուղղությամբ Հայաստանում կատարված բարեփոխումների մասին:
կոռուպցիայի եւ կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գործիքներից մեկն ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձումն է:
Իսկ ինչո՞ւ է կարեւոր պայքարել կոռուպցիայի եւ կլեպտոկրատիայի դեմ: Դա կենսական է, քանզի, իմ համոզմամբ, կոռուպցիան ազգային անվտանգության սպառնալիք է: Այն խաթարում է ժողովրդավարությունը, խաթարում է օրենքի գերակայությունը՝ ազդելով իրավապահ մարմինների եւ դատական համակարգի վրա, այն ազդում է պետական մարմինների արդյունավետության, տնտեսական միջավայրի վրա եւ, ի վերջո, կարող է հանգեցնել ազգային ինքնիշխանության կորստի: Կոռուպցիան նաեւ կարող է ավտորիտար առաջնորդների առաջացման պատճառ դառնալ, առաջնորդների, որոնք օգտագործում են հանրային պաշտոնն անձնական օգուտի համար՝ դրանով վտանգելով ժողովրդավարությունն ամբողջ աշխարհում:
Կոռումպացված առաջնորդները կառչում են իշխանությունից իրենց հովանավորչական ցանցերի միջոցով եւ շահագործում օրենքի գերակայությամբ առաջնորդվող երկրներին՝ թաքցնելու եւ պաշտպանելու համար իրենց գողացված ակտիվները: Այս ղեկավարները նաեւ սովոր են ռազմավարական կոռուպցիան օգտագործել որպես արտաքին քաղաքականության գործիք: Կարծում եմ՝ ակտիվների թափանցիկությունը հնարավորություն կտա աշխարհին պայքարել կլեպտոկրատիայի դեմ՝ կոտրելով «գողանալ, քողարկել, ծախսել» շղթան: 2018թ. հայկական խաղաղ հեղափոխությունից հետո, ի թիվս կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում իրականացված այլ բարեփոխումների, ՀՀ կառավարությունն անդրադարձել է նաեւ նշված խնդրին: 2020թ. փետրվարից Հայաստանում գործող ընկերությունները պարտավոր են ներկայացնել իրական սեփականատերերի եւ շահառուների մասին հայտարարագիր: Իրավաբանական անձանց իրական սեփականատերերի եւ շահառուների համար ստեղծվել է բաց ռեգիստր, որը հանրության համար նրանց դարձնում է թափանցիկ:
Ինչ վերաբերում է ապօրինի ծագմամբ գույքի բռնագանձմանը, 2020թ. Հայաստանի խորհրդարանն ընդունել է «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքը, որը նախատեսում է գույքի բռնագանձում առանց մեղադրական դատավճռի: Այն ոչ միայն կօգնի վերականգնել գողացված ակտիվները Հայաստանում եւ նրա սահմաններից դուրս, այլ նաեւ կիրառելի կլինի կազմակերպված հանցավորության, փողերի լվացման, թրաֆիքինգի եւ այլ դեպքերի համար: Օրենքի մշակման եւ ընդունման ժամանակ հաշվի է առնվել Եվրոպայի խորհրդի մի շարք երկրների փորձը նշված ոլորտում:
Այս օրենքի հիման վրա Գլխավոր դատախազությունում ստեղծվել է հատուկ ստորաբաժանում, եւ այժմ մենք արդեն տեսնում ենք նշված կառուցակարգերը գործողության մեջ: Նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների ապօրինի ունեցվածքի վերաբերյալ առաջին գործերն արդեն ուղարկվել են հայաստանյան դատարաններ, եւ մենք այժմ սպասում ենք բռնագանձման գործընթացի առաջին արդյունքներին: Սա նշանակում է, որ ժամանակն է մտածելու, թե ինչպես եւ ինչի համար ենք օգտագործելու բռնագանձված ապօրինի ակտիվները:
Այս տեսանկյունից քննարկվող բանաձեւը եւ համապատասխան հանձնարարականը մեզ համար չափազանց կարեւոր եւ օգտակար կլինեն:
Հարգելի՛ գործընկերներ, թույլ տվեք նշել, որ կարեւոր է հասկանալ, թե ինչպես կարող ենք միավորել մեր ջանքերը կազմակերպված հանցավորության, այդ թվում՝ փողերի լվացման դեմ պայքարում, որն իր հերթին կօգնի մեզ ամրապնդել եւ պաշտպանել ժողովրդավարական ինստիտուտները: Մենք գիտենք, որ ժողովրդավարական երկրները, ժողովրդավարական համակարգերը շատ հաճախ թիրախ են դառնում՝ օգտագործելով հենց լվացված փողերը: Այսպիսով, կարեւոր է հասկանալ, թե ինչ կարող է անել ժողովրդավարությունը իրենց եւ միմյանց պաշտպանելու համար»,- եզրափակել է Արուսյակ Ջուլհակյանը:

На весеннем пленарном заседании ПАСЕ член армянской делегации А.Джулакян обратилась к необходимости противодействия коррупции, важности возвращения незаконных активов и проводимых в Армении реформах в этом направлении.
Одним из инструментов противодействия коррупции и организованной преступности является конфискация имущества незаконного происхождения.
Почему же так необходима борьба с коррупцией и клептократией? Убеждена, это жизненно важно, так как коррупция представляет собой угрозу национальной безопасности. Она подрывает демократию, верховенство закона, затрагивая правоохранительную и судебную системы, влияет на эффективность государственных органов, экономическую среду и, в конечном счете, привести к утрате национального суверенитета. Коррупция также может породить авторитарных лидеров, которые используют служебное положение для личной выгоды, ставя под угрозу демократию во всем мире.
Коррумпированные лидеры цепляются за власть через свои спонсорские сети и используют страны с верховенством закона, чтобы скрыть и защитить свои украденные активы. Эти лидеры также привыкли использовать стратегическую коррупцию в качестве инструмента внешней политики. Думаю, прозрачность активов позволит миру бороться с клептократией, разорвав цепочку “украсть, замаскировать, потратить”.   После мирной армянской революции 2018 года, среди прочих реформ в сфере борьбы с коррупцией, этим вопросом занялось и правительство Армении. Компании, работающие в Армении с февраля 2020 года, обязаны предоставить декларацию о фактических собственниках и бенефициарах. Создан открытый реестр реальных владельцев и бенефициаров юридических лиц, что делает их прозрачными для общественности.
Что касается конфискации имущества незаконного происхождения, то в 2020 г. парламент Армении принял закон о конфискации имущества незаконного происхождения, который предусматривает конфискацию имущества без вынесения обвинительного приговора. Он не только поможет вернуть украденные активы в Армении и за рубежом, но также будет применим к организованной преступности, отмыванию денег, трафикинге и другим случаям. При разработке и принятии закона учтен опыт ряда стран Совета Европы в этой сфере.
На основании этого закона в Генеральной прокуратуре создано специальное подразделение, и сейчас мы уже видим указанные структуры в действии. Первые дела о незаконном имуществе бывших высокопоставленных чиновников уже направлены в суды Армении, и сейчас мы ждем первых результатов процесса конфискации. Это значит, что пора задуматься о том, как и в каких целях мы будем использовать конфискованные незаконные активы.
С этой точки зрения обсуждаемая резолюция и соответствующая рекомендация будут для нас очень важны и полезны.
Уважаемые коллеги, позвольте мне отметить, что важно понять, как мы можем объединить наши усилия в борьбе с организованной преступностью, в том числе с отмыванием денег, что, в свою очередь, поможет нам укрепить и защитить демократические институты. Мы знаем, что демократические страны,   демократические системы часто становятся мишенью отмывания денег. Таким образом, важно понять, что может сделать демократия для защиты себя и друг друга”, - заключила А.Джулакян.