Կառավարության օրենսդրական առաջարկով կխստացվեն թանկարժեք մետաղների եւ քարերի ջարդոնի հաշվառման պահանջները խախտելու համար սահմանված պատժամիջոցները: Վերոնշյալ պահանջները խախտելն առաջացնելու է տուգանքի նշանակում յուրաքանչյուր խախտման համար նվազագույն աշխատավարձի 200-ապատիկի չափով՝ նախկին 100-ապատիկի փոխարեն, պարբերաբար խախտելիս՝ 1000-ապատիկի չափով՝ նախկին 200-ապատիկի փոխարեն:
«Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենսգրքում եւ «Թանկարժեք մետաղների մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխություններն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 27-ի նիստում ներկայացրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անի Իսպիրյանը: Նա նշել է, որ մեղմ պատժամիջոցի պարագայում կարող են առաջանալ օրենքի խախտման գայթակղության ռիսկեր: Պատժամիջոցի խստացման առաջարկ է ներկայացրել նաեւ ԵԱՏՄ մոնիթորինգի խումբը՝ ապահովվելու համար պատժամիջոցների ներդաշնակություն ԵԱՏՄ տարածքում: Փոխնախարարի խոսքով՝ մնացած փոփոխությունները հարգորոշման եւ հարգադրոշմման գործընթացները հեշտացնելու նպատակ ունեն:
2021թ. մայիսի 24-ից ուժի մեջ մտած «Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում թանկարժեք մետաղների եւ թանկարժեք քարերի հետ գործառնությունների իրականացման առանձնահատկությունների մասին» համաձայնագրով անդամ պետությունների համար սահմանվում են ԵԱՏՄ տարածքում թանկարժեք մետաղների եւ քարերի շրջանառության միասնական պայմաններ: Դա հնարավորություն կտա անդամ պետությունների տնտեսվարող սուբյեկտներին շրջանառել ԵԱՏՄ ամբողջ տարածքում իրենց ոսկերչական եւ ադամանդագործական արտադրանքը՝ առանց լրացուցիչ վարչարարության: Այժմ անհրաժեշտություն է առաջացել ազգային իրավական ակտերը ներդաշնակեցնել համաձայնագրով սահմանված դրույթների պահանջներին:
Քվեարկության արդյունքում նախաձեռնությունն արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել ԱԺ պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանի հեղինակած «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծը: Առաջին ընթերցումից հետո Կառավարությունն օրենքի ուժի մեջ մտնելու ժամկետի հետ կապված առաջարկ է ներկայացրել, որն ընդունվել է:

The sanctions set for violating the requirements of accounting the precious metals and scrap stones will be made stricter by the legislative proposal of the Government. Violating the abovementioned requirements will cause appointment of fine by 200-fold of the minimum salary for every violation instead of the former 1000-fold, regularly violating by 1000-fold instead of the former 200-fold.
At April 27 sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs, the RA Deputy Minister of Economy Ani Ispiryan presented the amendments being proposed in the RA Code on Administrative Offences and in the law on Precious Stones. She has noted that in case of mild sanction, temptation risks of law violation can emerge. The EAEU Monitoring Group also presented a proposal for the sanction strictness to ensure harmony of sanctions on the EAEU territory. According to the Deputy Minister, the remaining amendments aim at facilitating the rating and stamping processes.
The Agreement on Peculiarities of the Operations with the Precious Metals and Precious Stones within the framework of the Eurasian Economic Union entered into force from May 24, 2021 united conditions of circulation of precious metals and stones on the EAEU territory are established. It will give an opportunity to the entities of the member states to circulate their jewelry and diamond product on the EAEU whole territory. Now a need emerged to harmonise the national legal acts to the requirements of the established provisions by the Agreement.
As a result of voting the initiative was endorsed by the Committee.
The bill on Amending the RA Tax Code authored by the NA deputy Gevorg Papoyan was debated in the second reading and endorsed. After the first reading the Government presented a proposal related to the term of entering into force the law, which was accepted.