Կառավարության օրենսդրական առաջարկով կխստացվեն թանկարժեք մետաղների եւ քարերի ջարդոնի հաշվառման պահանջները խախտելու համար սահմանված պատժամիջոցները: Վերոնշյալ պահանջները խախտելն առաջացնելու է տուգանքի նշանակում յուրաքանչյուր խախտման համար նվազագույն աշխատավարձի 200-ապատիկի չափով՝ նախկին 100-ապատիկի փոխարեն, պարբերաբար խախտելիս՝ 1000-ապատիկի չափով՝ նախկին 200-ապատիկի փոխարեն:
«Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենսգրքում եւ «Թանկարժեք մետաղների մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխություններն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 27-ի նիստում ներկայացրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անի Իսպիրյանը: Նա նշել է, որ մեղմ պատժամիջոցի պարագայում կարող են առաջանալ օրենքի խախտման գայթակղության ռիսկեր: Պատժամիջոցի խստացման առաջարկ է ներկայացրել նաեւ ԵԱՏՄ մոնիթորինգի խումբը՝ ապահովվելու համար պատժամիջոցների ներդաշնակություն ԵԱՏՄ տարածքում: Փոխնախարարի խոսքով՝ մնացած փոփոխությունները հարգորոշման եւ հարգադրոշմման գործընթացները հեշտացնելու նպատակ ունեն:
2021թ. մայիսի 24-ից ուժի մեջ մտած «Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում թանկարժեք մետաղների եւ թանկարժեք քարերի հետ գործառնությունների իրականացման առանձնահատկությունների մասին» համաձայնագրով անդամ պետությունների համար սահմանվում են ԵԱՏՄ տարածքում թանկարժեք մետաղների եւ քարերի շրջանառության միասնական պայմաններ: Դա հնարավորություն կտա անդամ պետությունների տնտեսվարող սուբյեկտներին շրջանառել ԵԱՏՄ ամբողջ տարածքում իրենց ոսկերչական եւ ադամանդագործական արտադրանքը՝ առանց լրացուցիչ վարչարարության: Այժմ անհրաժեշտություն է առաջացել ազգային իրավական ակտերը ներդաշնակեցնել համաձայնագրով սահմանված դրույթների պահանջներին:
Քվեարկության արդյունքում նախաձեռնությունն արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել ԱԺ պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանի հեղինակած «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծը: Առաջին ընթերցումից հետո Կառավարությունն օրենքի ուժի մեջ մտնելու ժամկետի հետ կապված առաջարկ է ներկայացրել, որն ընդունվել է:

Законодательное предложение правительства ужесточает наказание за нарушение требований к регистрации драгоценных металлов и камней. Нарушение этих требований влечет наложение штрафа в размере 200-кратных минимальных размеров оплаты труда за каждое нарушение вместо прежних 100-кратных, а за систематические нарушения – тысячекратное вместо прежнего двухсоткратного.
27 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам предлагаемые поправки в Кодекс РА об административных правонарушениях и в закон “О драгоценных металлах” представила заместитель министра экономики РА А.Испирян.
Соглашение “Об особенностях операций с драгоценными металлами и драгоценными камнями в рамках ЕАЭС”, вступившее в силу 24 мая 2021 г., устанавливает единые условия обращения драгоценных металлов и камней на территории Союза. Это позволит хозяйствующим субъектам государств-членов обращаться с ювелирной и алмазной продукцией на территории ЕАЭС без дополнительного администрирования. Ныне возникла необходимость гармонизации национальных правовых актов с требованиями положений Соглашения.
В результате голосования инициатива одобрена комиссией.
Законопроект о внесении изменений в Налоговый кодекс РА, в авторстве депутата НС Г.Папояна, обсужден во втором чтении и получил положительное заключение. После первого чтения правительство внесло предложение о дате вступления закона в силу, которое было принято.