ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն ապրիլի 25-ին ընդունել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական ժողովի Սիրիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Լյուսի Իսկանյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է, որ հայ ժողովուրդն ամենաջերմ զգացումներն է տածում  Սիրիայի նկատմամբ, որի հետ մեզ կապում են պատմամշակութային ընդհանրություններն ու դարավոր ջերմ բարեկամությունը: Հակոբ Արշակյանի խոսքով՝ հայ ժողովրդի պատմության մեջ Սիրիան ճակատագրական նշանակություն է ունեցել. Սիրիայի բարեկամ ժողովուրդն օգնության ձեռք է մեկնել Ցեղասպանությունից մազապուրծ հարյուր հազարավոր հայորդիների:
Անդրադառնալով Արցախի դեմ ադրբեջանաթուրքական տանդեմի սանձազերծած պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակին՝ ԱԺ փոխնախագահը շեշտել է, որ Ադրբեջանը Թուրքիայի միջոցով պատերազմում ներգրավել էր վարձկաններ Սիրիայից եւ տարածաշրջանի այլ պետություններից:
«Թեեւ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից անցել է տեւական ժամանակ, սակայն իրավիճակը շարունակում է փխրուն մնալ: Ադրբեջանը շարունակում է սադրիչ գործողությունները ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ վտանգելով տարածաշրջանի կայունությունը եւ խաղաղությունը»,-փաստել է Հակոբ Արշակյանը եւ հավելել, որ Հայաստանը շարունակում է ջանքերը տարածաշրջանում տեւական խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ:
Այս տարի լրանում է Հայաստանի եւ Սիրիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Հակոբ Արշակյանը փոխշահավետ համագործակցության ամրապնդման համատեքստում ընդգծել է միջխորհրդարանական փոխգործակցության դերը, պատգամավորական բարեկամության խմբերի գործունեությունը: Այս հարցում ԱԺ փոխնախագահը շեշտել է նաեւ սիրիահայ համայնքի դերակատարությունը եւ հավելել, որ մեր երկիրը բարձր է գնահատում Սիրիայի իշխանությունների ու ժողովրդի եղբայրական վերաբերմունքը սիրիահայության հանդեպ:
Լյուսի Իսկանյանը եւս կարեւորել է երկկողմ հարաբերությունների խորացումը եւ Հակոբ Արշակյանին ու հայ օրենսդիրներին է փոխանցել Սիրիայի խորհրդարանի նախագահի ջերմ ողջույնները եւ համագործակցությունն ընդլայնելու պատրաստակամությունը:
Խոսելով տարածաշրջանային իրավիճակի մասին՝ բարեկամության խմբի ղեկավարը նշել է, որ Սիրիան եւս զգացել է ահաբեկիչների իրականացրած գործողությունների հետեւանքները: Նա կարեւորել է երկու երկրների միջեւ ստորագրված համաձայնագրերի իրականացումը, ինչը դանդաղել էր սիրիական ճգնաժամի հետեւանքով:
ԱԺ Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի անդամ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը եւ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանը եւս խոսել են երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման կարեւորությունից, փաստել հայ համայնքի գործուն աջակցությունն այդ հարցում: Ընդգծվել է, որ սիրիահայ համայնքը լիարժեք ներգրավված է երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում:
Կողմերը կարեւորել են տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության եւ կայունության հաստատմանն ուղղված ջանքերը:

On April 25, the RA NA Vice President Hakob Arshakyan received the delegation led by the Head of the Syria-Armenia Friendship Group of the People’s Assembly of the Syrian Arab Republic Lucy Iskenian.
Welcoming the guests, the NA Vice President has noted that the Armenian people have the warmest feelings towards Syria, with which we are connected by historical and cultural generalities and centuries-old warm friendship. According to Hakob Arshakyan, Syria has been crucial in the history of the Armenian people. The friendly people of Syria helped hundreds of thousands of Armenians who escaped the Genocide.
Touching upon the situation created after the war unleashed by the Azerbaijani-Turkish tandem against Artsakh, the NA Vice President stressed that Azerbaijan involved mercenaries from Syria and other states of the region through Turkey.
“Although a long time has passed since the signing of the trilateral statement on November 9, 2020, the situation continues to remain fragile. Azerbaijan continues provocative actions against the sovereign territory of the Republic of Armenia, endangering the stability and peace of the region,” Hakob Arshakyan has stated and added that Armenia continues its efforts to establish lasting peace in the region.
This year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Syria. In the context of strengthening mutually beneficial cooperation, Hakob Arshakyan underlined the role of inter-parliamentary cooperation, the activity of the Parliamentary Friendship Group. In this issue, the NA Vice President has also stressed the role of the Syrian-Armenian community and has added that our country highly appreciates the brotherly attitude of the Syrian authorities and people towards the Syrian-Armenians.
Lucy Iskenian also highlighted the deepening of the bilateral relations and conveyed the warm greetings of the Speaker of the Syrian Parliament to Hakob Arshakyan and the Armenian legislators.
Speaking about the regional situation, the Head of the Friendship Group said that Syria also felt the consequences of the actions carried out by the terrorists. She attached importance to the implementation of the agreements signed between the two countries, which was slowed down due to the Syrian crisis.
The member of the NA Armenia-Syria Friendship Group, the deputies of the Civil Contract Faction Rustam Bakoyan and Alkhas Ghazaryan spoke about the importance of expanding bilateral relations and stated the active support of the Armenian community in that issue. It has been emphasized that the Syrian-Armenian community is fully involved in the social and political life of the country.