Դեղերի շուկայում առկա խնդիրների վերաբերյալ քննարկում Ազգային ժողովում
Մարտի 29-ին ՀՀ ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը հրավիրել է աշխատանքային քննարկում՝ «ՀՀ-ում դեղերի շուկայում առկա խնդիրները» թեմայով: Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ-ում դեղերի ներկայացուցչությունների ներկայացուցիչներ:
ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը տեղեկացրել է, որ նախորդ օրը նույն թեմայով քննարկում է անցկացվել նաեւ դեղերի ներմուծմամբ զբաղվող ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ:
Քննարկման մասնակիցները, մասնավորապես, մտահոգված էին «Դեղերի մասին» օրենքում դեղորայքի զուգահեռ ներմուծմանը վերաբերող դրույթով:
Հյուրերի խոսքով՝ զուգահեռ ներմուծումը սահմանվել է դեղերի գնիջեցման նպատակով, որը գործնականում չի կիրառվում, ավելին՝ զուգահեռ ներմուծման անվան տակ շուկայում հայտնվում են անորակ դեղամիջոցներ՝ հաճախ նաեւ սպառնալով ազգային անվտանգությանը: Մասնակիցների կարծիքով՝ զուգահեռ ներկրողները հետապնդում են գերշահույթ ստանալու նպատակ: Նրանց պնդմամբ՝ դեղերի շուկայում գնիջեցման հեղինակները հենց իրենք են: Իրենք նաեւ սոցիալական պարտավորության կրողն են:
Անդրադառնալով չգրանցված դեղերի ներմուծման արգելքին, որն ուժի մեջ է մտել հունվարի 1-ից՝ մասնակիցները հորդորել են որեւէ պարագայում արգելքը չվերացնել, որպեսզի մաքսանենգ ճանապարհով ՀՀ դեղորայք չմտնի: Նմանօրինակ դեղերի նկատմամբ վերահսկողություն չկա, պատասխանատվություն չեն կրում դեղերի որակի, ժամկետների կեղծ լինելու համար:
ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանն առաջարկել է հյուրերին բարձրաձայնած խնդիրները գրավոր ներկայացնել, խոստացել է դրանք ուսումնասիրել եւ անհրաժեշտության դեպքում՝ կկատարվեն օրենսդրական փոփոխություններ:

29 марта Постоянная комиссия НС по вопросам здравоохранения провела рабочее обсуждение на тему “Проблемы на рынке лекарств в РА”. В дебатах приняли участие представители соответствующей сферы Армении.
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения Н.Зейналян сообщил, что ранее на эту же тему состоялось обсуждение с представителями компаний, занимающихся импортом лекарств.
Особое беспокойство участников дискуссии вызвало положение закона “О лекарствах”, касающееся параллельного ввоза лекарственных средств.
По словам гостей, параллельный импорт был установлен с целью снижения цен на лекарства, что на деле не применяется, более того – под видом параллельного импорта на рынке появляются некачественные препараты, зачастую также угрожающие национальной безопасности. По мнению участников, параллельные импортеры преследуют цель получения сверхприбыли. Безусловно, именно они являются авторами ценообразования на рынке лекарств и также несут социальное обязательство.
Касаясь запрета на ввоз незарегистрированных лекарств, вступившего в силу с 1 января с.г., участники призвали ни в коем случае не снимать запрет, чтобы лекарства не попадали в РА контрабандным путем. Контроля за подобными препаратами нет, за их качество и просроченность ответственности не несут.
Председатель комиссии Н.Зейналян предложил участникам представить поднятые вопросы в письменном виде, выразив готовность изучить их и при необходимости внести законодательные изменения.