Հայաստանի  Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 21-ին ելույթ է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 144-րդ վեհաժողովում: Վեհաժողովի օրակարգի հիմնական ուղղվածությունը կլիմայական փոփոխությունների դեմ համախմբված պայքարն է, ինչը նաեւ տարբեր երկրների խորհրդարանների համակարգված աշխատանք է պահանջում:
Ալեն Սիմոնյանը ելույթը սկսել է Ինդոնեզիայի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Փուան Մահարանիին ուղղված շնորհակալական խոսքով:
Ելույթում ԱԺ նախագահն անդրադարձել է միջազգային գործընթացներում կլիմայի փոփոխության կողմնակի ազդեցությանը: Նա գործընկերներին տեղեկացրել է, որ Հայաստանն ակտիվ միջոցներ է ձեռնարկում կլիմայափոխության եւ մարդածին աղետների դեմ ուղղված  միջազգային հանրության ջանքերին նպաստելու ուղղությամբ:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանն ընդունել է Կլիմայափոխության գործողությունների ազգային հարմարվողականության ծրագիր, ինչը խորացնում է  համագործակցությունը ոլորտային նախաձեռնությունների միջեւ: Ներկայացնելով  կլիմայական խնդիրների հայաստանյան առանձնահատկությունները՝ Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ միջազգային մի շարք համաձայնագրերի շրջանակներում ՀՀ կառավարությունը հաստատել է 2021-2030թթ. համար նախատեսված ներդրումների ծրագիրը, ինչը նպաստելու  է  արտանետումների մակարդակի  նվազեցմանը եւ կանաչ գոտիների աճին:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանը  խթանում է էլեկտրաէներգիայի արտադրության ոլորտում վերականգնվող էներգիայի ավելացման քաղաքականությունը՝ հավելելով, որ իրականացվում են համապատասխան օրենսդրական բարեփոխումներ:
Հաշվի առնելով համաշխարհային բնապահպանական մարտահրավերները եւ դրանց անշրջելի ազդեցությունը կլիմայի վրա՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը վերահաստատել է տվյալ հարցում  մեր պետության համագործակցային պատրաստակամությունն անդամ բոլոր պետությունների խորհրդարանների, միջազգային կազմակերպությունների հետ:
Եզրափակելով ելույթը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ  խորհրդարանները պատասխանատու են կոնվենցիաների եւ համաձայնագրերի, ինչպես նաեւ ազգային օրենսդրության բարեփոխումների  հարցերում, եւ ՀՀ Ազգային ժողովը պատշաճ վերահսկում է այս գործընթացները:

21 марта Председатель НС А.Симонян выступил на 144-й Ассамблее Межпарламентского Союза (МПС). Главный вектор повестки дня Ассамблеи – совместная борьба с изменением климата, что требует слаженной работы также парламентов разных стран.
А.Симонян поблагодарил спикера Палаты представителей Индонезии Пуана Махарани.
Председатель НС в своем выступлении затронул косвенное влияние изменения климата на международные процессы. Он проинформировал коллег, что Армения принимает активные меры для поддержки усилий международного сообщества по борьбе с изменением климата и техногенными катастрофами.
Глава армянского парламента отметил, что в Армении принята программа национальных действий по адаптации к изменению климата, которая углубляет сотрудничество между отраслевыми инициативами. Представляя армянские особенности климатических проблем, А.Симонян подчеркнул, что в рамках ряда международных соглашений Правительство РА утвердило инвестиционную программу на 2021-2030 гг., которая поможет сократить выбросы и увеличить зеленые зоны.
А.Симонян отметил, что Армения продвигает политику увеличения возобновляемой энергии в сфере производства электроэнергии, добавив, что осуществляются соответствующие законодательные реформы.
Председатель НС, принимая во внимание глобальные экологические вызовы и их необратимое воздействие на климат, подтвердил готовность РА к сотрудничеству в этом вопросе с парламентами всех государств-членов и международными организациями.
В заключение спикер НС подчеркнул, что парламенты несут ответственность за вопросы конвенций и соглашений, за реформы национального законодательства, а Национальное Собрание Армении должным образом контролирует эти процессы.