ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը  փետրվարի  22-ի հերթական նիստում քննարկել է Կառավարության  ներկայացրած ««Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների` թանգարանային գործի բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանի խոսքով` համաձայնագիրը ստորագրվել է 2019 թ. մայիսի 31-ին, ուժի մեջ է մտել նույն տարվա նոյեմբերի 17-ին:
Համաձայնագիրը վավերացնելու արդյունքում` ակնկալվում է բարենպաստ պայմաններ ստեղծել ԱՊՀ մասնակից պետությունների միջեւ թանգարանացուցահանդեսային փոխանակման զարգացման համար, խրախուսել պատմությանը, մշակույթին եւ արվեստին նվիրված համատեղ ցուցահանդեսային նախագծերի նախապատրաստումն ու իրագործումը, այդ թվում` համացանցի օգտագործմամբ:
Փոխնախարարը հայտնել է, որ համաձայնագիրը չի տարածվելու Հայաստանի կողմից` Ադրբեջանի, իսկ Ադրբեջանի կողմից` Հայաստանի վրա, քանի դեռ լուծված չէ ԼՂ խնդիրը:
Համաձայնագիրն արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը: Այն  նախատեսվում է ընդգրկել  ԱԺ առաջիկա հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:
Հետաձգվել է պատգամավորներ Սիսակ Գաբրիելյանի, Թագուհի Ղազարյանի, Կնյազ Հասանովի եւ Հասմիկ Հակոբյանի հեղինակած ««Կրթության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը:

At February 22 regular sitting of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport debated the draft law on Ratifying the Agreement on Cooperation Among Member States of Commonwealth of Independent States in Field of Museum Work presented by the Government.
According to the RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Alfred Kocharyan, the Agreement was signed on May 31, 2019 and entered into force on November 17 of the same year.
As a result of ratifying the Agreement, it is expected to create favorable conditions for the development of museum-exhibition exchange among the CIS member states, to encourage the preparation and implementation of joint exhibition projects on history, culture and art, including the use of the internet.
The Deputy Minister informed that the Agreement will be extended by Armenia to Azerbaijan, and by Azerbaijan to Armenia until the Nagorno-Karabakh conflict is resolved.
The Committee endorsed the Agreement. It is envisaged to include the Agreement in the draft agenda of the NA upcoming regular sittings.
The debate of the draft law on Making Addenda to the Law on Education authored by the deputies Sisak Gabrielyan, Taguhi Ghazaryan, Knyaz Hasanov and Hasmik Hakobyan was postponed.