ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը  փետրվարի  22-ի հերթական նիստում քննարկել է Կառավարության  ներկայացրած ««Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների` թանգարանային գործի բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանի խոսքով` համաձայնագիրը ստորագրվել է 2019 թ. մայիսի 31-ին, ուժի մեջ է մտել նույն տարվա նոյեմբերի 17-ին:
Համաձայնագիրը վավերացնելու արդյունքում` ակնկալվում է բարենպաստ պայմաններ ստեղծել ԱՊՀ մասնակից պետությունների միջեւ թանգարանացուցահանդեսային փոխանակման զարգացման համար, խրախուսել պատմությանը, մշակույթին եւ արվեստին նվիրված համատեղ ցուցահանդեսային նախագծերի նախապատրաստումն ու իրագործումը, այդ թվում` համացանցի օգտագործմամբ:
Փոխնախարարը հայտնել է, որ համաձայնագիրը չի տարածվելու Հայաստանի կողմից` Ադրբեջանի, իսկ Ադրբեջանի կողմից` Հայաստանի վրա, քանի դեռ լուծված չէ ԼՂ խնդիրը:
Համաձայնագիրն արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը: Այն  նախատեսվում է ընդգրկել  ԱԺ առաջիկա հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:
Հետաձգվել է պատգամավորներ Սիսակ Գաբրիելյանի, Թագուհի Ղազարյանի, Կնյազ Հասանովի եւ Հասմիկ Հակոբյանի հեղինակած ««Կրթության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը:

22 февраля на очередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта обсужден представленный правительством проект о ратификации “Соглашения о сотрудничестве в области музейного дела государств-участников СНГ”.
По словам заместителя министра образования, науки, культуры и спорта А.Кочаряна, соглашение подписано 31 мая 2019 г. и вступило в силу 17 ноября того же года.
В результате ратификации соглашения предполагается создать благоприятные условия для развития музейно-выставочного обмена между государствами-участниками СНГ, стимулировать подготовку и реализацию совместных выставочных проектов по истории, культуре и искусству, в том числе использование Интернета.
Замминистра заявил, что соглашение не будет распространено Арменией на Азербайджан, а Азербайджаном – на Армению, до полного урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта.
Соглашение удостоилось положительного заключения комиссии и будет включено в проект повестки дня предстоящих очередных заседаний НС.
Отложено голосование по проекту о внесении дополнений в закон “Об образовании”, предложенному депутатами С.Габриеляном, Т.Казарян, К.Гасановым и А.Акопян.