Հունվարի 19-ի ԱԺ նիստում առաջին ընթերցումով քննարկվել է ԱԺ պատգամավորներ Նարեկ Զեյնալյանի եւ Լուսինե Բադալյանի հեղինակած ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նարեկ Զեյնալյանի խոսքով՝ առողջապահության բնագավառի մարդկային ներուժի պլանավորումը համակարգի կարեւորագույն գործառույթներից է, որով լիազոր մարմինն ապահովում է բժշկական օգնության եւ սպասարկման կայունությունը, շարունակականությունը եւ անընդհատությունը: Նախաձեռնության համահեղինակը ներկայացրել է վիճակագրական տվյալներ. ՀՀ-ում բժիշկների թիվը համարժեք է միջազգային միջին թվաքանակին, այն է` 10 հազար բնակչին բաժին է ընկնում 35 բժիշկ: Նրա դիտարկմամբ` մարզերում եւ Երեւանում բժիշկների անհամաչափ բաշխվածության խնդիր կա: Երեւանում 2020 թ. տվյալներով 10 հազար բնակչին բաժին է ընկնում 98 բժիշկ, իսկ մարզերում բժիշկների թվի զգալի պակաս կա: Միջին բուժաշխատողների կարիք կա ամբողջ հանրապետությունում:
Առաջարկվող կարգավորմամբ եթե անձը նպատակային ծրագրերի շրջանակում ընդունվում է միջին մասնագիտական կամ բարձրագույն բժշկական հաստատություն կամ անցնում է հետդիպլոմային ուսուցում, եւ պետությունը վճարում է նրանց կրթության համար, պարտավորվում ապահովել աշխատանքով, ապա այդ անձինք օրենքի շրջանակում լիազոր մարմնի նախանշած բժշկական հաստատությունում աշխատելու պարտավորություն են ստանձնելու: Նարեկ Զեյնալյանը նշել է, որ սոցիալական երաշխիքներ են նախատեսվում այն անձանց համար, որոնք պայմանագիր կկնքեն լիազոր մարմնի նախանշած բժշկական հաստատության հետ:
Հարակից զեկույցում ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Լուսինե Բադալյանը նշել է, որ նախագծի ընդունումը պայմանավորված է առողջապահության բնագավառի մարդկային ներուժի ոլորտում առկա իրավիճակի հետագա վատթարացումը կանխելու, ավագ եւ միջին բուժաշխատողների պահանջարկի պլանավորման եւ պատրաստման միասնական, կանխատեսելի պետական քաղաքականություն ձեւավորելու անհրաժեշտությամբ:
ՀՀ առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանը հարակից զեկույցում նշել է, որ մարզերում բուժաշխատողների բավականաչափ թափուր հաստիքներ կան: Նրա խոսքով` ներկա պահին Կառավարությունն արդեն մի շարք ծրագրեր է իրականացնում: Առաջարկվող օրինագծի ընդունմամբ կընդլայնվի ծրագրերի շրջանակը, մարզային բուժօգնությունը կդառնա առավել հասանելի: Փոխնախարարի խոսքով՝ այս պահին միեւնույն ծառայությունների տրամադրման դեպքում աշխատավարձերի տարբերակված մոտեցում ցուցաբերելու հարց չի դիտարկվում, քննարկվում է սոցիալական երաշխիքների տրամադրման համակարգ ներդնելու խնդիրը:

19 января на заседании НС обсужден в первом чтении проект о внесении дополнений и изменений в закон “О медицинской помощи и обслуживании населения”, авторами которого являются депутаты Н.Зейналян и Л.Бадалян.
По словам Зейналяна, кадровое планирование в сфере здравоохранения является одной из важнейших функций системы, посредством которой уполномоченный орган обеспечивает стабильность, преемственность и преемственность медицинской помощи и услуг. Соавтор инициативы представил статистические данные. Количество врачей в Армении равно международному среднему показателю, т. е. на 10 тысяч жителей приходится 35 врачей. По Зейналяну, существует проблема неравномерного распределения врачей в регионах и в Ереване. В столице, по данным 2020 г., на 10 тысяч жителей приходилось 98 врачей, в регионах ощущается значительный дефицит врачей. По всей стране есть потребность в среднем медицинском персонале.
Согласно предлагаемому регулированию, если лицо принято в профессионально-техническое или высшее медицинское учреждение либо проходит последипломное образование в рамках целевых программ, а государство оплачивает их обучение, обязуется обеспечить трудоустройство, то такие лица будут обязаны работать в медицинском учреждении, определенном уполномоченным органом. Н.Зейналян отметил, что для тех, кто заключит договор с медицинским учреждением, определенным уполномоченным органом, предусмотрены социальные гарантии.
В содокладе заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения Л.Бадалян заметила, что принятие законопроекта обусловлено необходимостью предотвратить дальнейшее ухудшение сложившейся ситуации в кадровом потенциале сферы здравоохранения, сформировать единую предсказуемую государственную политику.
Первый заместитель министра здравоохранения Л.Нанушян в содокладе отметила, что в регионах достаточно вакансий для медицинских работников. По ее словам, в настоящее время правительство реализует ряд программ. Принятие предложенного законопроекта расширит спектр программ, сделает региональное медицинское обслуживание более доступным. По словам замминистра, на данный момент не рассматривается вопрос о проявлении дифференцированного подхода к оплате труда при оказании одинаковых услуг, обсуждается проблема внедрения системы предоставления социальных гарантий.