Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում առաջարկվող լրացումը
Հունվարի 18-ին Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը: Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ պատգամավորներ Տաթեւիկ Գասպարյանի, Լենա Նազարյանի, Նարեկ Բաբայանի հեղինակած «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում» լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Առաջարկվող փոփոխությամբ քաղաքացու ինքնությունը մահվան պահից առնվազն մեկ ամսվա ընթացքում չհաստատվելու դեպքում ժառանգության բացման օրը կհամարվի ոչ թե մահվան օրը, այլ մահվան պետական գրանցման օրը: Կարգավորումը չի տարածվելու այն դեպքերի վրա, երբ օրենքի ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ արդեն կա ժառանգություն ընդունելու կամ ժառանգական իրավունքի վկայագիր ստանալու մասին նոտարին ներկայացված դիմում:
Հիմնական զեկուցող Լենա Նազարյանը տեղեկացրել է, որ օրինագծի վերաբերյալ գրավոր առաջարկներ չեն ներկայացվել. այն մնացել է անփոփոխ:
Հարակից զեկուցմամբ Արթուր Դավթյանը հորդորել է գործընկերներին կողմ քվեարկել:
Ազգային ժողովի «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում հերթական ճանաչողական այցն էր: Հունվարի 18-ին խորհրդարանի հյուրերն էին Վանաձորի Հովհաննես Թումանյանի անվան պետական համալսարանի ուսանողները եւ դասախոսները: Այցելուներն ԱԺ նիստերի դահլիճի օթյակից հետեւել են խորհրդարանի աշխատանքներին, թանգարանում ծանոթացել ԱԺ հ...
Հունվարի 18-ին Ազգային ժողովը շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Պատգամավորները քվեարկությամբ ընդունել են նախորդ օրը քննարկված օրենսդրական նախաձեռնությունները:  Այնուհետեւ խորհրդարանը քննարկել է Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալի ընտրության հարցը: Նիստը նախագահող Հակոբ Արշակյանը նշե...

Proposed Addendum to RA Civil Code Debated in Second Reading
On January 18, chaired by Vladimir Vardanyan, the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs was held. The draft law on Making Addendum to the Law on the RA Civil Code authored by the NA deputies Tatevik Gasparyan, Lena Nazaryan and Narek Babayan was debated in the second reading.
According to the proposed amendment, if the identity of the citizen is not confirmed within at least one month from the moment of death, the opening day of the inheritance will be considered not the day of death, but the day of state registration of death. Regulation will not be applied for those cases when, as of the day the law enters into force, there is already an application submitted to the notary on receiving an inheritance or a certificate of inheritance.
The key rapporteur Lena Nazaryan informed that written proposals related to the bill were not presented. It remained unchanged.
In his co-report, Artur Davtyan urged his colleagues to vote in favor.
It was the regular cognitive visit within the framework of the Open Lesson programme. On January18, the guests of parliament were the students and lecturers of Hovhannes Toumanian Vanadzor State University. The visitors followed the works of parliament from the box of the NA session hall, got acquai...
On January 18, the National Assembly continued the work of the regular sittings. The deputies passed the legislative initiatives debated on the previous day by voting. Then the parliament debated the issue of the election of the Deputy Governor of the Central Bank (CB). ...