ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Գեւորգ Պապոյանի նախագահությամբ հունվարի 11-ի նիստում քննարկել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալի թափուր տեղի համար «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից ներկայացված Հովհաննես Խաչատրյանի թեկնածության եւ Ազգային ժողովին այդ պաշտոնին թեկնածու առաջարկելու վերաբերյալ հարցը:
Մշտական հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է թեկնածուի կենսագրական տվյալները: Նշվել է, որ Հովհաննես Խաչատրյանը սովորել եւ ավարտել է ԵՊՀ տնտեսագիտության ֆակուլտետը, ունի մագիստրոսի կոչում: Շուրջ վեց տարի աշխատել է ՀՀ ԿԲ վիճակագրության վարչությունում: ԿԲ-ի խորհրդի անդամ է, անկուսակցական:
Գեւորգ Պապոյանը շեշտադրել է թեկնածուի մասնագիտական փորձառությունն ու հավելել, որ նա բոլոր առումներով համապատասխանում է ԿԲ նախագահի տեղակալի պաշտոնին:
Հովհաննես Խաչատրյանն անդրադարձել է ԿԲ-ի գործառնություններին, բաժնետոմսերի եւ կապիտալի շուկաներին: Նա կարեւորել է գլխավոր դրամատան դերը երկրի ֆինանսական շուկայի կայացման ու զարգացման գործում, ընդգծել վարվող դրամավարկային քաղաքականության անհրաժեշտությունը գնաճի դեմ պայքարում:

11 января Постоянная комиссия НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством Г.Папояна обсудила выдвижение кандидатуры О.Хачатряна на вакантную должность заместителя председателя Центрального банка РА и предложение Национальному Собранию данного кандидата.
Председатель постоянной комиссии представил биографические данные кандидата. Отмечено, что О.Хачатрян окончил экономический факультет ЕГУ, имеет степень магистра. Около шести лет работал в статуправлении ЦБ. Член Совета ЦБ, беспартийный.
Г.Папоян подчеркнул профессиональный опыт кандидата и добавил, что он по всем параметрам соответствует должности заместителя председателя ЦБ.
О.Хачатрян коснулся операций ЦБ, рынков акций и капитала. Он подчеркнул роль главного банка в становлении и развитии финансового рынка страны, подчеркнул проводимую кредитно-денежную политику в борьбе с инфляцией.