Հունվարի 11-ին Անդրանիկ Քոչարյանի նախագահությամբ կայացել է ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որի օրակարգում է եղել նաեւ մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի ընտրության հարցը:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ` նշելով. «Տեւական ժամանակ է մենք ականատեսն ենք մի գործընթացի, որի  ընթացքում ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունների կողմից Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի պաշտոնում 14 անգամ առաջադրվել է միեւնույն անձը եւ մերժվել հանձնաժողովի կողմից»: Նշվել է, որ բոլոր  նիստերին «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները ներկայացրել են բոլոր այն հիմնավորումները, ըստ որոնց` ընդդիմության ներկայացրած թեկնածուն չի կարող համապատասխանել տվյալ պաշտոնին:
Արթուր Հովհաննիսյանն արձանագրել է` 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի նիստի ընթացքում հայտարարվել է, որ «Հայաստան» խմբակցությունը թեկնածու չի առաջադրում: Այս դեպքում, ըստ «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի, տվյալ պաշտոնում թեկնածու առաջադրելու իրավունքն անցնում է խմբակցությունների գործակիցների հաշվարկի սկզբում ամենամեծ գործակիցն ունեցող խմբակցությանը` այս դեպքում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությանը:
Խմբակցության քարտուղարը տեղեկացրել է, որ 2021 թվականի դեկտեմբերի 14-ին, 21-ին եւ 28-ին  «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի թեկնածու չի առաջադրել եւ առաջարկել է ընդդիմադիր գործընկերներին քննարկումների ընթացքում նոր թեկնածու առաջադրել, ինչը տեղի չի ունեցել:
«Չնայած այս հանգամանքին եւ ընդդիմության կողմից պարբերաբար հնչող կեղծ  պնդումներին, թե իշխող խմբակցությունը ցանկանում է զավթել հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի պաշտոնը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությանը վերահաստատում է, որ այս ողջ գործընթացում հետապնդել է բացառապես հանձնաժողովի բնականոն աշխատանքներն ապահովելու նպատակ, եւ որպես վերը նշվածի ապացույց  «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը որոշում է կայացրել ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի պաշտոնում թեկնածու չառաջադրել` այն թողնելով թափուր»,- նշել է Արթուր Հովհաննիսյանը:
Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով` հանձնաժողովն այուհետ հարցի վերաբերյալ նիստ կգումարի միայն, երբ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը կառաջադրի թեկնածու:

11 января под председательством А.Кочаряна состоялось очередное заседание Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности, в повестке дня которой также стоял вопрос избрания заместителя председателя комиссии.
Секретарь фракции “Гражданский договор” (“ГД”) А.Ованнисян заявил: “Мы уже давно являемся свидетелями процесса, в ходе которого один и тот же человек 14 раз выдвигался на должность заместителя председателя Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности от оппозиционных фракций и был отклонен комиссией”. Отмечено, что на всех заседаниях депутаты фракции “ГД” приводили все доводы, по которым кандидат, выдвинутый оппозицией, не мог соответствовать данной должности.
А.Ованнисян констатировал: на заседании 7 декабря 2021 г. было объявлено, что фракция “Армения” не выдвигает кандидата. В этом случае, согласно конституционному закону “Регламент НС”, право выдвижения кандидата на данную должность переходит к фракции с наибольшим коэффициентом в начале подсчета коэффициентов фракций, в данном случае к фракции  “ГД”.
Секретарь фракции проинформировал, что 14, 21 и 28 декабря 2021 г. фракция “ГД” не выдвинула кандидатуру заместителя председателя комиссии и предложила партнерам по оппозиции выдвинуть новую кандидатуру в ходе обсуждений, которые не были проведены.
“Несмотря на это обстоятельство и периодические ложные утверждения оппозиции о том, что правящая фракция хочет захватить пост зампредседателя комиссии, “ГД” подтверждает: во всем этом процессе преследовалась цель обеспечить нормальную работу комиссии, и в доказательство вышеизложенного фракция “ГД” приняла решение не выдвигать кандидата на пост заместителя председателя Постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности, оставляя его вакантным”, - отметил А.Ованнисян.
По словам председателя комиссии А.Кочаряна, впредь комиссия будет созывать заседание по этому вопросу лишь тогда, когда фракция “ГД” выдвинет кандидата.