Հունվարի 11-ին ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել քննարկում 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամների, Արցախից տեղահանվածների համար բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների կողմից արտոնությունների սահմանման հնարավորությունների վերաբերյալ: Քննարկմանը մասնակցել են ԱԺ պատգամավորներ, ներկայացուցիչներ ՀՀ կառավարությունից, ՀՀ Կենտրոնական բանկից, Հայաստանի բանկերի միության խորհրդի նախագահն ու գործադիր տնօրենը, մի շարք բանկերի ղեկավարներ:
Թագուհի Թովմասյանի կարծիքով` համակարգային լուծում փնտրելու  ժամանակն է. այն պետք է լինի այնպիսին, որ չտուժեն մասնավոր բանկերը, միաժամանակ հնարավոր լինի օգնել կորուստներ ունեցած ընտանիքներին:
Բանկերի միության գործադիր տնօրեն Սեյրան Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանում բանկերն ու վարկային կազմակերպությունները 2021 թվականի հուլիսի 30-ի դրությամբ ներել են պատերազմում զոհված եւ անհետ կորած անձանց, նրանց ընտանիքների անդամների` 17 հազար 100 անձանց շուրջ 2.8 մլրդ դրամի չափով վարկային պարտավորությունները:
Նշվել է, որ Ազգային ժողովը 2020 թվականի հոկտեմբերին ընդունել է օրենքի նախագիծ, որով հնարավորություն է տրվել բանկերին ու վարկային կազմակերպություններին առանց հարկային հետեւանքներ կրելու ներել ռազմական գործողությունների հետեւանքով զոհված, անհետ կորած կամ հաշմանդամություն ձեռք բերած անձանց եւ նրանց հետ փոխկապակցված անձանց որոշակի շրջանակի վարկային պարտավորությունները:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի խորհրդական Արսեն Մանուկյանը տեղեկացրել է, որ Արցախի կառավարությունը 2021 թվականի մարտին ընդունել է որոշում` վարկային պարտավորությունների փոխհատուցման վերաբերյալ: Ըստ նրա` 2020 թվականի նոյեմբերից  մինչեւ 2021 թվականի դեկտեմբերը շուրջ 130 մլրդ դրամի ծրագրեր են իրականցվել, որոնք միտված են եղել Արցախի սոցիալ-տնտեսական կյանքի վերականգնմանը:  Արսեն Մանուկյանն ընդգծել է, որ  Կառավարությունը 2022-ին եւս շարունակելու է աջակցել Արցախի սոցիալ-տնտեսական վերականգնմանը:
ՀՀ բանկերի ներկայացուցիչները տվյալներ են ներկայացրել իրենց բանկերի կողմից տրամադրված արտոնությունների վերաբերյալ: Նշվել է, որ դեռեւս ամբողջական տեղեկատվություն չկա այն մասին, թե զոհվածներից քանիսն են վարկեր ունեցել:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Նազարյանի կարծիքով` խնդրի կարգավորման համար անհրաժեշտ է պետության անմիջական մասնակցությունը: Ըստ նրա` բանկերն ու վարկային կազմակերպությունները չեն կարողանա հարցը միայնակ լուծել: Պատգամավորն առաջարկել է ստեղծել աշխատանքային խումբ վերոնշյալ հարցերն ուսումնասիրելու նպատակով:
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի համար առաջարկը եղել է ընդունելի: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում ստեղծել աշխատանքային խումբ` Կառավարության, Ազգային ժողովի եւ Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:

On January 11, initiated by the Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan, a debate on the possibilities of establishing privileges for the family members of the servicemen fallen in the 44-day war and for the persons displaced from Artsakh by banks and credit organizations was held. The NA deputies, representatives from the RA Government, the RA Central Bank, the Chairman and the Executive Director of the Union of Banks of Armenia, heads of a number of banks took part in the debate.
According to Taguhi Tovmasyan, it is time to look for a system solution. It should be such that the private banks do not suffer, and assistance can be provided to the families who had losses at the same time.
The Executive Director of the Union of Banks of Armenia Seyran Sargsyan informed that as of July 30, 2021, the banks and credit organizations in Armenia forgave the loan liabilities of about 2.8 bln AMD to the persons fallen and missing in the war, their family members – 17.100 persons.
It was noted that in October 2020, the National Assembly passed a draft law that gave an opportunity to banks and credit organizations to forgive loan liabilities of the persons fallen, missing or being disabled as a result of military actions and a certain circle of persons connected with them without tax consequences.
Arsen Manukyan, the Adviser to the Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, informed that in March 2021, the Government of Artsakh made a decision on the compensation of loan liabilities. According to him, programs worth about 130 bln AMD were implemented from November 2020 to December 2021, which were aimed at restoring socio-economic life of Artsakh. Arsen Manukyan has underlined that the Government will continue to support the socio-economic recovery of Artsakh in 2022 too.
The representatives of the RA banks provided information related to the privileges given by their banks. It has been noted that there is no complete information yet on how many of the victims have had loans.
In Gegham Nazaryan’s opinion, the deputy from the NA Armenia Faction, the direct participation of the state is necessary for the settlement of the problem. According to him, banks and credit organizations cannot solve the problem alone. The deputy proposed to create a working group to study the above-mentioned issues.
The proposal was acceptable for the Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan. An agreement was reached to create a working group in the near future with the participation of the Government, the National Assembly and the representatives of the Central Bank.