Հունվարի 11-ին ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել քննարկում 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամների, Արցախից տեղահանվածների համար բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների կողմից արտոնությունների սահմանման հնարավորությունների վերաբերյալ: Քննարկմանը մասնակցել են ԱԺ պատգամավորներ, ներկայացուցիչներ ՀՀ կառավարությունից, ՀՀ Կենտրոնական բանկից, Հայաստանի բանկերի միության խորհրդի նախագահն ու գործադիր տնօրենը, մի շարք բանկերի ղեկավարներ:
Թագուհի Թովմասյանի կարծիքով` համակարգային լուծում փնտրելու  ժամանակն է. այն պետք է լինի այնպիսին, որ չտուժեն մասնավոր բանկերը, միաժամանակ հնարավոր լինի օգնել կորուստներ ունեցած ընտանիքներին:
Բանկերի միության գործադիր տնօրեն Սեյրան Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանում բանկերն ու վարկային կազմակերպությունները 2021 թվականի հուլիսի 30-ի դրությամբ ներել են պատերազմում զոհված եւ անհետ կորած անձանց, նրանց ընտանիքների անդամների` 17 հազար 100 անձանց շուրջ 2.8 մլրդ դրամի չափով վարկային պարտավորությունները:
Նշվել է, որ Ազգային ժողովը 2020 թվականի հոկտեմբերին ընդունել է օրենքի նախագիծ, որով հնարավորություն է տրվել բանկերին ու վարկային կազմակերպություններին առանց հարկային հետեւանքներ կրելու ներել ռազմական գործողությունների հետեւանքով զոհված, անհետ կորած կամ հաշմանդամություն ձեռք բերած անձանց եւ նրանց հետ փոխկապակցված անձանց որոշակի շրջանակի վարկային պարտավորությունները:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի խորհրդական Արսեն Մանուկյանը տեղեկացրել է, որ Արցախի կառավարությունը 2021 թվականի մարտին ընդունել է որոշում` վարկային պարտավորությունների փոխհատուցման վերաբերյալ: Ըստ նրա` 2020 թվականի նոյեմբերից  մինչեւ 2021 թվականի դեկտեմբերը շուրջ 130 մլրդ դրամի ծրագրեր են իրականցվել, որոնք միտված են եղել Արցախի սոցիալ-տնտեսական կյանքի վերականգնմանը:  Արսեն Մանուկյանն ընդգծել է, որ  Կառավարությունը 2022-ին եւս շարունակելու է աջակցել Արցախի սոցիալ-տնտեսական վերականգնմանը:
ՀՀ բանկերի ներկայացուցիչները տվյալներ են ներկայացրել իրենց բանկերի կողմից տրամադրված արտոնությունների վերաբերյալ: Նշվել է, որ դեռեւս ամբողջական տեղեկատվություն չկա այն մասին, թե զոհվածներից քանիսն են վարկեր ունեցել:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Նազարյանի կարծիքով` խնդրի կարգավորման համար անհրաժեշտ է պետության անմիջական մասնակցությունը: Ըստ նրա` բանկերն ու վարկային կազմակերպությունները չեն կարողանա հարցը միայնակ լուծել: Պատգամավորն առաջարկել է ստեղծել աշխատանքային խումբ վերոնշյալ հարցերն ուսումնասիրելու նպատակով:
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի համար առաջարկը եղել է ընդունելի: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում ստեղծել աշխատանքային խումբ` Կառավարության, Ազգային ժողովի եւ Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:

11 января по инициативе председателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян состоялось обсуждение возможностей банков и кредитных организаций по установлению льгот для семей военнослужащих, павших в ходе 44-дневной войны, для вынужденных переселенцев из Арцаха. В обсуждении приняли участие депутаты НС, представители Правительства РА, Центрального банка РА, председатель и исполнительный директор Союза банков Армении, руководители ряда банков.
По словам Т.Товмасян, пришло время искать системное решение. Оно должно быть таким, чтобы частные банки не пострадали, и в то же время можно было помочь семьям, понесшим потери.
Исполнительный директор Союза банков С.Саргсян сообщил, что по состоянию на 30 июля 2021 г. банки и кредитные организации Армении простили кредитные обязательства на сумму около 2,8 млрд драмов 17.100 погибшим и пропавшим без вести на войне и их семьям.
Отмечалось, что Национальное Собрание в октябре 2020 г. приняло законопроект, который позволяет банкам и кредитным организациям списывать определенные налоговые обязательства с лиц, погибших, пропавших без вести или ставших инвалидами в результате боевых действий и взаимосвязанных с ними лиц.
Советник вице-премьера РА М.Григоряна А.Манукян сообщил, что в марте 2021 г. правительство Арцаха приняло решение о погашении кредитных обязательств. По его словам, с ноября 2020 г. по декабрь 2021 г. были реализованы программы на сумму около 130 млрд драмов, которые направлены на восстановление социально-экономической жизни Арцаха. А.Манукян подчеркнул, что правительство продолжит социально-экономическую поддержку Арцаха также в 2022 г.
Представители банков РА предоставили информацию о льготах их банков. Отмечалось, что все  еще нет полной информации о том, у скольких погибших были кредиты.
По мнению депутата фракции НС “Армения” Г.Назаряна, для решения проблемы необходимо прямое участие государства. По его словам, банки и кредитные организации не смогут решить проблему в одиночку. Депутат предложил создать рабочую группу для изучения вышеуказанных вопросов.
Предложение было приемлемо для председателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян. Достигнута договоренность о создании рабочей группы с участием представителей Правительства, НС и ЦБ  РА.