ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը դեկտեմբերի 21-ին հանդիպել է  Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգի հետ:
Ողջունելով դեսպանին` Էդուարդ Աղաջանյանը կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանականների շփումները, բարեկամական խմբերի միջեւ համագործակցությունը, խոսել երկկողմ հարաբերություններում առկա ներուժի իրացման եւ մի շարք ոլորտներում փոխգործակցության զարգացման անհրաժեշտությունից: Հանձնաժողովի նախագահի խոսքով` դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ կապերը դրական զարգացում են ապրել:
Դեսպանն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է էլ ավելի խորացնել երկկողմ համագործակցությունը եւ այդ հարցում աջակցելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Անդրադարձ է եղել զբոսաշրջության, ենթակառուցվածքների, կրթության, մշակույթի եւ այլ ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներին: Կողմերը փոխշահավետ ծրագրեր իրականացնելու պատրաստակամություն են հայտնել:
Դեկտեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը Ժան Մոնե «Օրենսդրական մոտարկման լաբորատորիայի» հետ համատեղ կազմակերպել էր «Օրենսդրական մոտարկման դրույթների տեսակները Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրում» թեմայով սեմինար: Հանձնաժողովը պարբերաբար կազմակերպում...
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 21-ի արտահերթ նիստի օրակարգում հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի ընտրության հարցն էր, որը չի քննարկվել: Այս անգամ եւս ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի թեկնածու չէր առաջադրել: Մշտական հանձնաժողովի նախագա...

21 декабря председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Китайской Народной Республики в РА Фан Йонгом.
Приветствуя посла, Э.Агаджанян особо отметил контакты между парламентариями двух стран, взаимодействие групп дружбы, коснулся необходимости реализации имеющегося потенциала в двусторонних отношениях и развития сотрудничества в ряде сфер. По словам председателя комиссии, связи между Арменией и Китаем положительно развиваются со дня установления дипломатических отношений.
Посол подчеркнул необходимость дальнейшего углубления двустороннего сотрудничества и выразил готовность содействовать в этом вопросе.
Затронуты перспективы сотрудничества в сферах туризма, инфраструктур, образования, культуры и других областях. Стороны выразили готовность к реализации взаимовыгодных программ.
21 декабря Постоянная комиссия НС по вопросам европейской интеграции совместно с “Лабораторией аппроксимации” Жана Моне организовала семинар на тему “Типы положений о законодательной аппроксимации в Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве”.Комиссия регулярно проводит подобные семинары с...
21 декабря в повестке дня внеочередного заседания Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности  было избрание заместителя председателя комиссии.  Вопрос не обсуждался – фракция  “Армения” опять не выдвинула кандидата на должность.Председатель комиссии А.Кочарян напом...