Դեկտեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը Ժան Մոնե «Օրենսդրական մոտարկման լաբորատորիայի» հետ համատեղ կազմակերպել էր «Օրենսդրական մոտարկման դրույթների տեսակները Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրում» թեմայով սեմինար:
Հանձնաժողովը պարբերաբար կազմակերպում է նմանատիպ աշխատաժողովներ՝ նպատակ ունենալով բարձրացնել աշխատակազմի մասնագիտական որակները:
Սեմինարի ընթացքում իրավական մոտարկման մեթոդաբանական հարցերի վերաբերյալ Ազգային ժողովի աշխատակիցներին ներկայացվել են նոր հմտություններ: Քննարկվել են ՀԸԳՀ կիրարկման արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված հարցեր, անդրադարձ է եղել այլ երկրների օրենսդրական մոտարկման փորձին:
Սեմինարը վարել է Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի գիտական համակարգող, դոկտոր Աննա Խվորոստյանկինան:
Հիշեցնենք, որ օրենսդիր մարմինը Ժան Մոնե «Օրենսդրական մոտարկման լաբորատորիայի» հետ համագործակցում է արդեն երկու տարի: Համագործակցությունը լինելու է շարունակական:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը դեկտեմբերի 21-ին հանդիպել է  Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգի հետ: Ողջունելով դեսպանին` Էդուարդ Աղաջանյանը կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանականների շփումները...
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 21-ի արտահերթ նիստի օրակարգում հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի ընտրության հարցն էր, որը չի քննարկվել: Այս անգամ եւս ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի թեկնածու չէր առաջադրել: Մշտական հանձնաժողովի նախագա...

21 декабря Постоянная комиссия НС по вопросам европейской интеграции совместно с “Лабораторией аппроксимации” Жана Моне организовала семинар на тему “Типы положений о законодательной аппроксимации в Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве”.
Комиссия регулярно проводит подобные семинары с целью повышения профессионального уровня аппарата парламента.
В ходе семинара сотрудники НС ознакомлены с новыми навыками по методологическим вопросам гармонизации правовых норм. Обсуждены вопросы повышения эффективности внедрения Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, затронут опыт законодательной аппроксимации в других странах.
Семинар проведен научным координатором Ереванского   государственного университета им. В.Брюсова А.Хворостянкиной.
Законодательный орган уже два года сотрудничает с “Лабораторией аппроксимации” Жана Моне, взаимодействие с которой будет продолжено.
21 декабря председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Китайской Народной Республики в РА Фан Йонгом.Приветствуя посла, Э.Агаджанян особо отметил контакты между парламентариями двух стран, взаимодействие групп дружбы, коснулся необ...
21 декабря в повестке дня внеочередного заседания Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности  было избрание заместителя председателя комиссии.  Вопрос не обсуждался – фракция  “Армения” опять не выдвинула кандидата на должность.Председатель комиссии А.Кочарян напом...