ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 21-ի արտահերթ նիստի օրակարգում հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի ընտրության հարցն էր, որը չի քննարկվել: Այս անգամ եւս ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի թեկնածու չէր առաջադրել:
Մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը  հիշեցրել է, որ հանձնաժողովի նախորդ նիստում ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ժամանակ էր տվել «Հայաստան» խմբակցությանը՝ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի թեկնածու ներկայացնելու համար, հակառակ դեպքում իշխող քաղաքական ուժը կներկայացնի իր թեկնածուին: Նա նաեւ շեշտել է, որ ԱԺ իրավակարգավորումները թույլ են տալիս խորհրդարանական մեծամասնությանն իր կողմից նախագահի տեղակալի թեկնածու առաջադրել:
«Որպես բարի կամքի դրսեւորում կամ ինչպես ուզում են թող հասկանան, հայտարարեցի, որ «Հայաստան» խմբակցությունը կարող է սկսել խորհրդատվություն իրականացնել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության հետ, որովհետեւ մենք պատրաստ ենք նաեւ իրենց թեկնածուի վերաբերյալ քննարկում կազմակերպել: Եւ քանի որ այդպիսի առաջարկը մնաց առկախված, այսօր նորից մեկ անգամ հիշեցնում եմ, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը չի ներկայացրել թեկնածուին, որպեսզի նորից հնարավորություն տանք «Հայաստան» խմբակցության ղեկավարությանը «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության հետ գալ կոնսենսուսի: Եթե դա չլինի, կարծում եմ, որ մեր հաջորդ արտահերթ նիստի ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիրը» կներկայացնի իր թեկնածուին»,-ասել է Անդրանիկ Քոչարյանը:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը դեկտեմբերի 21-ին հանդիպել է  Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգի հետ: Ողջունելով դեսպանին` Էդուարդ Աղաջանյանը կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանականների շփումները...
Դեկտեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը Ժան Մոնե «Օրենսդրական մոտարկման լաբորատորիայի» հետ համատեղ կազմակերպել էր «Օրենսդրական մոտարկման դրույթների տեսակները Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրում» թեմայով սեմինար: Հանձնաժողովը պարբերաբար կազմակերպում...

21 декабря в повестке дня внеочередного заседания Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности   было избрание заместителя председателя комиссии.   Вопрос не обсуждался – фракция   “Армения” опять не выдвинула кандидата на должность.
Председатель комиссии А.Кочарян напомнил, что на предыдущем заседании “Гражданский договор” дал время фракции “Армения” выдвинуть кандидата в заместители председателя комиссии, иначе правящая политическая сила выдвинет своего кандидата. Он также подчеркнул, что правовые нормы НС позволяют выдвигать кандидата на пост зампредседателя парламентским большинством.
“В знак проявления доброй воли мы предложили фракции “Армения” начать консультации с “Гражданским договором” и даже организовать обсуждение их кандидатуры, однако наше предложение повисло в воздухе. Мы не выдвинули кандидата, чтобы дать возможность руководству “Армении”   прийти к консенсусу с фракцией “Гражданский договор”. Если не достигнем этого,   думаю, на следующем внеочередном заседании “Гражданский договор” представит своего кандидата”, - заявил А.Кочарян.
21 декабря председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Китайской Народной Республики в РА Фан Йонгом.Приветствуя посла, Э.Агаджанян особо отметил контакты между парламентариями двух стран, взаимодействие групп дружбы, коснулся необ...
21 декабря Постоянная комиссия НС по вопросам европейской интеграции совместно с “Лабораторией аппроксимации” Жана Моне организовала семинар на тему “Типы положений о законодательной аппроксимации в Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве”.Комиссия регулярно проводит подобные семинары с...