Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 20-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Սեյեդ Մեհդի Ֆարշադանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին` ՀՀ ԱԺ նախագահը վստահություն է հայտնել, որ բարեկամության խմբի այցը հայ-իրանական սերտ հարաբերությունների համար գործուն նշանակություն է ունենալու` ի նպաստ միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա ամրապնդմանը:
Կողմերն արձանագրել են երկու երկրների միջեւ քաղաքական ակտիվ երկխոսությունը, որն ամուր հիմք եւ երաշխիք է բազմաթիվ ոլորտներում միջպետական հարաբերությունների զարգացման համար: Կարեւորվել է միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը` այն դիտարկելով որպես բարեկամ երկրների միասնական տեսակետների շրջանակի ընդլայնման առանցքային պլատֆորմ: Այս համատեքստում ընդգծվել է պատգամավորական բարեկամության խմբերի արդյունավետ գործունեությունը:
Հանդիպմանը զրույց է ծավալվել տարածաշրջանում տեւական խաղաղության եւ կայունության անհրաժեշտության շուրջ: Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական վարքագծին` նշելով, որ այն բացասական ազդեցություն է ունենում ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ` տարածաշրջանի մյուս երկրների վրա:
Հանդիպման ավարտին Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Սեյեդ Մեհդի Ֆարշադանը ՀՀ ԱԺ նախագահին է փոխանցել Իրանի Մեջլիսի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆիի` Իրան պաշտոնական այցի հրավերը:
Վահե Հակոբյանը հանդիպել է Իրանի Մեջլիսի Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի անդամների հետ
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Հակոբյանը, անդամներ Մխիթար Զաքարյանն ու Հռիփսիմե Ստամբուլյանը դեկտեմբերի 20-ին հանդիպել են Իրանի Մեջլիսի Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Սեյեդ Մեհդի Ֆարշադանի գլխավորած պատվիրակության անդամների հետ: Հանդիպմանը մասնակցե...
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը,  հանձնաժողովի անդամներ  Գուրգեն Մելքոնյանը,  Վիլեն Գաբրիելյանը, Արմեն Խաչատրյանը եւ Վահագն Ալեքսանյանը    դեկտեմբերի 20-ին հանդիպել են Հայաստան ժամանած Իրանի Իսլամական Հանրապետ...
Հայաստանը շարունակում է տարածաշրջանում տեւական խաղաղություն հաստատելուն ուղղված ջանքերը. Գեւորգ Պապոյան
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Գեւորգ Պապոյանը եւ խմբի անդամները դեկտեմբերի 20-ին հանդիպել են Իրանի Մեջլիսի Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Սեյեդ Մեհդի Ֆարշադանի գլխավորած պատվիրակության անդամների հետ: Բարեկամական խմբի ղեկավարի խոսքով՝ Հայաստանը կարեւորում է բար...
Դեկտեմբերի 20-ին ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Աննա Գրիգորյանն ու Գեղամ Մանուկյանը հրավիրած մամուլի ասուլիսում խոսել են երկրի ներքաղաքական խնդիրներից, հայ-թուրքական հարաբերություններից, գերիների վերադարձին, ՀՀ սահմանների անվտանգությանն առնչվող եւ այլ հարցերից: Աննա Գրիգորյանը փաստել է, որ...

20 декабря Председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с руководителем парламентской группы дружбы Иран-Армения Меджлиса Исламской Республики Иран (ИРИ) Сейедом Мехди Фаршаданом.
Приветствуя гостей, спикер НС выразил уверенность, что визит группы дружбы будет иметь весомое значение для армяно-иранских отношений – в интересах дальнейшего укрепления межпарламентского сотрудничества.
Стороны отметили активный политический диалог между двумя странами, являющийся прочной основой и гарантией развития межгосударственных отношений во многих областях. Подчеркнуто развитие межпарламентского сотрудничества как ключевой платформы для расширения круга общих взглядов дружественных стран. В этом контексте подчеркнута эффективная деятельность парламентских групп дружбы.
На встрече подчеркнута необходимость длительного мира и стабильности в регионе. А.Симонян коснулся деструктивного поведения азербайджанской стороны, негативно влияющего не только на Армению, но и на другие страны региона.
В завершение встречи руководитель парламентской группы дружбы Иран-Армения Сейед Мехди Фаршадан передал спикеру НС приглашение Председателя Меджлиса Ирана Мохаммада Багера Галибафи посетить ИРИ с официальным визитом.
Встреча В.Акопяна с членами депутатской группы дружбы Иран-Армения Меджлиса Ирана
20 декабря председатель Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам В.Акопян, члены комиссии М.Закарян и Р.Стамбулян встретились с членами делегации во главе с руководителем депутатской группы дружбы Иран-Армения Меджлиса Ирана Сейедом Мехди Фаршаданом. Во встрече принял участие руководитель гр...
20 декабря председатель Постоянной комиссии НС  по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян, члены комиссии Г.Мелконян, В.Габриелян, А.Хачатрян и В.Алексанян встретились с прибывшими в РА членами депутатской группы дружбы Иран-Армения Меджлиса Исламской Республики Иран (ИРИ). Во встрече т...
Г.Папоян: “Армения продолжает усилия в установлении долгосрочного мира в регионе”
20 декабря руководитель группы дружбы НС Армения-Иран Г.Папоян и члены группы встретились с делегацией  группы дружбы Иран-Армения Меджлиса  ИРИ во главе с Сейедом Мехди Фаршаданом. Г.Папоян отметил, что Армения придает большое значение еще большему углублению многовековых отношений с друж...
20 декабря депутаты парламентской фракции “Армения” А.Григорян и Г.Манукян на созванной пресс-конференции затронули внутриполитические проблемы страны, армяно-турецкие отношения, возвращение пленных, безопасность границ РА и другие вопросы.А.Григорян проинформировала, что основная цель встречи с жур...