ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Իշխան Սաղաթելյանը դեկտեմբերի 16-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Լեհաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակի հետ:
Իշխան Սաղաթելյանը ներկայացրել է հետպատերազմյան իրավիճակը, խոսել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի ագրեսիվ գործողությունների մասին, հրատապ համարել հայ ռազմագերիների` հայրենիք վերադարձի հարցը: ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է եվրոպական երկրների հստակ դիրքորոշման բարձրաձայնումը վերոնշյալ հարցերի վերաբերյալ:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ Արցախի կարգավիճակի հարցին:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանում ժողովրդավարությանն առնչվող հարցեր:
Դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, կարեւորել է դարերի պատմություն ունեցող հայ-լեհական բարեկամական  հարաբերությունները: Պավել Չեպլակը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ համագործակցությունն էլ ավելի կխորանա:
ԱԺ նախագահի տեղակալը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու հայ-լեհական հարաբերությունների բարելավմանը, միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը:

16 декабря вице-спикер НС И.Сагателян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Республики Польша в РА Павлом Чеплаком.
И.Сагателян представил послевоенную ситуацию, коснулся агрессивных действий азербайджанских вооруженных сил против суверенной территории Армении, а также счел актуальным вопрос возвращения армянских военнопленных на родину. Заместитель спикера НС подчеркнул важность выражения четкой позиции европейских стран по указанным вопросам.
Затронута также проблема статуса Арцаха.
Стороны обсудили вопросы демократии в Армении.
Посол, поблагодарив за прием, особо отметил вековые армяно-польские дружественные отношения. Павел Чеплак выразил надежду на углубление сотрудничества законодательных органов двух стран.
Вице-спикер НС выразил готовность содействововать улучшению армяно-польских отношений, развитию межпарламентских связей.