Դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Ջագան Չափագանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել  ֆեդերացիայի դերը Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի ազգային ընկերությունների կարողությունների զարգացման եւ բնական աղետների դիմակայման գործում:
Ալեն Սիմոնյանը նշել  է, որ պատվիրակությունը շատ բարդ ժամանակաշրջանում է եկել Հայաստան, երբ դեռ կրում ենք Թուրքիայի ու վարձկանների օգնությամբ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի հետեւանքները եւ բազում չլուծված հարցեր կան:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են 44-օրյա պատերազմի բերած հումանիտար խնդիրներին` դրանց կարգավորման առումով կարեւորելով Ֆեդերացիայի մանդատը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հյուրերին տեղեկացրել է գերեվարվածների եւ անհետ կորածների ծնողների հետ երեկվա հանդիպման մասին: Ալեն Սիմոնյանը նշել է ռազմագերիների եւ պատանդառվածների հայրենադարձման հարցում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի առաջնային դերակատարությունը: Այս համատեքստում նա շեշտել է համապատասխան հարթակներում հայ ռազմագերիներին հայրենիք վերադարձնելու հարցի առաջնայնությունը:
Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը պատրաստակամություն է հայտնել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին փոխանցել ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքը:
Հանդիպմանը զրույց է ծավալվել տեղահանվածների խնդիրների, համավարակի հետեւանքով ստեղծված իրավիճակի, կարիքների գնահատման եւ լուծումների շուրջ:

9 декабря Председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с Генеральным секретарем Международной федерации обществ Красного Креста и Красного Полумесяца (МФОКККП) Джаганом Чапаганом.
Приветствуя гостей, спикер парламента высоко оценил роль МФО в развитии потенциала национальных обществ Красного Креста и Красного Полумесяца и в противодействии стихийным бедствиям.
А.Симонян отметил, что делегация прибыла в Армению в очень сложное время, когда мы все еще страдаем от последствий 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном при содействии Турции и ее наемников, и есть множество нерешенных вопросов.
Собеседники коснулись гуманитарных проблем, связанных с 44-дневной войной, подчеркнув важность мандата Федерации с точки зрения их урегулирования.
Председатель НС проинформировал   гостей о вчерашней встрече с родителями пленных и пропавших без вести. Он отметил первостепенную роль Международного комитета Красного Креста  в репатриации военнопленных и заложников. В этом контексте спикер парламента подчеркнул приоритетность вопроса возвращения армянских военнопленных на соответствующих площадках.
Генеральный секретарь МФОКККП выразил готовность передать слова Председателя НС Международному комитету Красного Креста.
В ходе встречи затронуты проблемы перемещенных лиц, сложившаяся вследствие пандемии ситуация,   оценки потребностей и решений.