Նախատեսվում է ընդլայնել ՊՈԱԿ-ների ղեկավարների թեկնածուների շրջանակը
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 9-ին առաջին ընթերցումով քննարկել է ««Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը:
Գլխավոր քարտուղարի կամ վարչության պետի ու բաժնի պետի պաշտոններ զբաղեցնելու համար նախատեսված է հանրային ծառայության առնվազն 4 կամ 3 տարվա ստաժ: Պետական ծառայության համակարգում գլխավոր քարտուղարի, վարչության պետերի ու նրանց տեղակալների, բաժնի պետերի պաշտոնները, Գայանե Գաբրիելյանի խոսքով, համադրելի են ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնի հետ եւ այդ պաշտոնում կարող են նշանակվել համապատասխան հմտություններ ունեցող այն անձինք, որոնց «Քաղաքացիական ծառայության մասին» օրենքով թույլատրվում է զբաղեցնել հանրային ծառայության ղեկավար պաշտոններ:
Գայանե Գաբրիելյանի խոսքով՝ առաջարկվող փոփոխությունները հնարավորություն կտան հանրային ծառայության կամ մասնագիտական աշխատանքային ստաժ ունեցող անձանց եւս մասնակցելու գործադիր մարմինների ընտրությանը:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վահագն Հովակիմյանը նշել է, որ տեխնիկական շտկում է կատարվել պետական ոչ առեւտրային կազմակերպություններին անհատույց օգտագործման իրավունքով ամրացված գույքը Կառավարության որոշմամբ հաստատված կարգով վարձակալության տալու կարգավորման առումով: Այդ կարգավորումն արդեն տեղ էր գտել 2020թ. հուլիսին կատարված փոփոխություններում: Իսկ հաջորդ փոփոխությունը նպատակ ունի ընդլայնել ՊՈԱԿ-ների ղեկավարների թեկնածուների շրջանակը: Գլխադասային հանձնաժողովը տվել էր դրական եզրակացություն:
Պատգամավորներն անդրադարձել են ՊՈԱԿ-ի տնօրենի համար պահանջվող չափանիշների դյուրացման նպատակահարմարությանը, ոլորտում որակյալ մասնագետներ ներգրավելու անհրաժեշտությանը: Եզրափակիչ ելույթում Վահագն Հովակիմյանը հավաստիացրել է, որ ընդդիմադիր պատգամավորների վերոնշյալ մտահոգություններն այս նախագծի հետ առնչություն չունեն:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության տեսակետը ներկայացնելով՝ Արծվիկ Մինասյանն անդրադարձել է պետական գույքի կառավարման հարցին: Ըստ խմբակցության քարտուղարի՝ այս նախագծով սահմանադրական առնչություն ունեցող իրավանորմ է փոխվում: Նա առաջարկել է չշտապել, համակարգային վերլուծության ենթարկել նախատեսվող կարգավորումները:
Առաջարկվում է ընդլայնել ՊՈԱԿ-ների ղեկավարների թեկնածուների շրջանակը
Դեկտեմբերի 9-ի արտահերթ նիստում ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած ««Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյան...
Դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել  ««Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ ««Ավտոմոբիլային տրանսպոր...
Դեկտեմբերի 9-ին «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան են այցելել Երեւանի թիվ 45 հիմնական դպրոցի աշակերտներն ու ուսուցիչները: Հյուրերը հետեւել են ԱԺ նիստերի աշխատանքներին, այցելել խորհրդարանի թանգարան եւ գրադարան: Երեւանի թիվ 45 հիմնական դպրոցի սաների հետ հանդիպել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակց...
Դեկտեմբերի 9-ի նիստում պատգամավորները քննարկել են «Հայաստանի Հանրապետության՝ ««Տրանսպորտային միջոցի անձնագրի (տրանսպորտային միջոցի ամրաշրջանակի անձնագրի) եւ ինքնագնաց մեքենայի ու տեխնիկայի այլ տեսակների անձնագրի միասնական ձեւերի ներդրման եւ էլեկտրոնային անձնագրերի համակարգերի կազմակերպման մասին» 201...
Լրացուցիչ եկամուտներ՝ համայնքային բյուջեներին
Դեկտեմբերի 9-ի հերթական նիստում խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ««ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ  ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը: ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղա...
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք օրենքների նախագծեր
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 9-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ԱԺ պատգամավորներ Արթուր Հովհաննիսյանի, Վահագն Հովակիմյանի, Թագուհի Ղազարյանի եւ Սարգիս Խանդանյանի հեղինակած ««Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբ...
Կանոնավոր ուղեւորափոխադրումների տարեկան տուրքը փոխարինվում է սպասարկման իրավունքի տրման մեկանգամյա տուրքով
««Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ ««Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Ազգային ժողովի դեկտեմբերի 9-ի նիստում: ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ ...
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունն առաջարկում է ուժը կորցրած ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137.1 հոդվածը
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 9-ին առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած «ՀՀ քրեական օրենսգրքում» փոփոխություն կատարելու մասին», ««ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում» փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը: Հիմնական զեկուցող ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Աղվան Վարդանյա...
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 9-ին հրավիրած արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած ««Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» 2020 թվականի հունվարի 22-ի ՀՕ-6-Ն օրենքը չեղյալ ճանաչելու մասին» ...
Դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Ջագան Չափագանի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել  ֆեդերացիայի դերը Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի ազգային ընկե...
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը դեկտեմբերի 9-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացրել Կառավարության հեղինակած «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Գործադիրն առաջարկում է մինչեւ 2024 թվականի հունվարի 1-ը երկարաձգել բացառապե...
Եղիշե Սողոմոնյանն ընտրվել է Հաշվեքննիչ պալատի անդամ
Դեկտեմբերի 9-ին  խորհրդարանը շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Նիստի սկզբում Հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը, ներկայացնելով Հաշվեքննիչ պալատի անդամի գաղտնի քվեարկության արդյունքները, տեղեկացրել է, որ ընտրությանը մասնակցել է 92 պատգամավոր: Կողմ 68, դեմ 24 ձայներով Եղիշե Սողոմոնյա...
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 9-ին առաջին ընթերցումով քննարկել է ««Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը: ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հար...
Պատգամավորները դեկտեմբերի 9-ի նիստում 68 կողմ, 24 դեմ, 1 ձեռնպահ ձայներով հաստատել են ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեն: Առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է Կառավարության հեղինակած ««Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» 2020 թվականի հունվարի 2...

Намечается расширение круга кандидатов в руководители ГНКО
9 декабря Национальное Собрание обсудило в первом чтении проект о внесении поправок в закон “О государственных некоммерческих организациях” (ГНКО), предложенный заместителем министра окружающей среды РА Г.Габриелян.
По словам замминистра, предлагаемые изменения позволят лицам с публичной службой или профессиональным опытом участвовать в выборах исполнительных органов.
Другой предусмотренной поправкой имущество, закрепленное за ГНКО на праве безвозмездного пользования, будет сдаваться в аренду не по решению правительства, а в порядке, утвержденном постановлением правительства.
Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Овакимян отметил, что внесены технические исправления в положение об аренде имущества, закрепленного за ГНКО с правом безвозмездного пользования в утвержденном порядке. Это урегулирование уже произошло через   изменения,   внесенные в июле 2020 г. Следующее изменение направлено на расширение круга кандидатов в руководители ГНКО. Профильная комиссия дала положительное заключение.
Депутаты отметили целесообразность упрощения критериев, необходимых для должности директора ГНКО, а также необходимость привлечения квалифицированных специалистов в данной сфере.
Представляя точку зрения фракции НС “Армения”, А.Минасян коснулся вопроса управления государственным имуществом. По словам секретаря фракции, данным проектом меняется конституционная норма. Он предложил не спешить , системно про анализировать намечаемые положения .
Предлагается расширить круг кандидатов в руководители ГНКО
9 декабря на внеочередном заседании Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам обсудила во втором чтении предложенный правительством.проект о внесении изменений в закон “О государственных некоммерческих организациях” (ГНКО). Заместитель министра окружающей среды РА Г.Габриелян сообщи...
9 декабря на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам заместитель министра территориального управления и инфраструктур А.Симонян представил на обсуждение во втором чтении пакет проектов о внесении изменений в законы “О государственной пошлине” и “Об автомобильном транс...
9 декабря в рамках программы “Открытый урок” парламент посетили учащиеся и учителя ереванской основной школы № 45. Гости ознакомились с работой депутатов на заседании, посетили музей и библиотеку НС.Депутаты фракции “Гражданский договор” Л.Бадалян и А.Казарян на  встрече с гостями представили с...
9 декабря депутаты обсудили вопрос ратификации протокола о присоединении РА к Соглашению от 15 августа 2014 г. о введении единых форм паспортов различных типов для самоходных транспортных средств и другой техники и организации систем электронных паспортов. Заместитель министра экономики Н.Терян сооб...
Дополнительные доходы – в бюджеты общин
9 декабря на очередном заседании парламент обсудил в первом чтении пакет проектов о внесении дополнений в закон “О бюджетной системе РА” и “О местном самоуправлении”.  По словам заместителя министра территориального управления и инфраструктур О.Арутюняна, цель инициативы – создать необходи...
9 декабря Национальное Собрание обсудило во втором чтении предложенные рядом депутатов  проекты о внесении изменений и дополнений в закон “О массовой информации”, Кодекс РА об административных правонарушениях. Соавтор проектов Т.Казарян напомнила, что нормативные акты предусматривают ответствен...
Ежегодная пошлина за регулярные пассажирские перевозки заменяется единовременной пошлиной за обслуживание
9 декабря на заседании Национального Собрания обсуждался в первом чтении законодательный пакет о внесении изменений в законы “О государственной пошлине” и “Об автомобильном транспорте”. По вопросу обстоятельно выступил заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА А.Симонян. Со...
Фракция “Армения” предлагает признать утратившей силу ст.137.1 УК РА
9 декабря Национальное Собрание обсудило в первом чтении подготовленный фракцией НС “Армения” пакет законопроектов о внесении изменений в Уголовный кодекс РА и Уголовно-процессуальный кодекс РА. Основной докладчик депутат НС А.Варданян, подчеркивая необходимость внесения поправок в пакет законопроек...
9 декабря на внеочередном заседании Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам обсудила во втором чтении предложенную правительством отмену внесения изменений в двух одноименных законах “О государственной регистрации прав на имущество” - от 22 января и 9 декабря 2020 г. Исполнительная власть п...
9 декабря Председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с Генеральным секретарем Международной федерации обществ Красного Креста и Красного Полумесяца (МФОКККП) Джаганом Чапаганом.Приветствуя гостей, спикер парламента высоко оценил роль МФО в развитии потенциала национальных обществ Красного К...
9 декабря на заседании НС заместитель министра окружающей среды Г.Габриелян внесла в парламент для обсуждения в первом чтении подготовленный правительством законопроект о внесении дополнения в Налоговый кодекс РА.Исполнительная власть предлагает продлить до 1 января 2024 г. действующую льготу на вво...
9 декабря парламент продолжил очередные заседания.В начале заседания председатель Счетной комиссии Н.Бабаян, представляя итоги тайного голосования члена Аудиторской палаты, сообщил, что в выборах приняли участие 92 депутата. Е.Согомонян избран членом Аудиторской палаты  в соотношении голосов 68...
9 декабря Национальное Собрание обсудило в первом чтении законодательный пакет о внесении поправок в законы “О правах лиц с инвалидностью” и “Об  оценке функциональности личности”.Заместитель министра труда и социальных вопросов РА Т.Степанян отметила, что регламент носит технический характер. ...
9 декабря на заседании НС депутаты утвердили Государственный бюджет РА на 2022 г. в соотношении голосов  61 – “за”,  19 – “против”.В первом чтении приняты поправки в закон “О государственной регистрации прав на имущество” от 22 января и 9 декабря 2020 г....