Նախատեսվում է ընդլայնել ՊՈԱԿ-ների ղեկավարների թեկնածուների շրջանակը
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 9-ին առաջին ընթերցումով քննարկել է ««Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը:
Գլխավոր քարտուղարի կամ վարչության պետի ու բաժնի պետի պաշտոններ զբաղեցնելու համար նախատեսված է հանրային ծառայության առնվազն 4 կամ 3 տարվա ստաժ: Պետական ծառայության համակարգում գլխավոր քարտուղարի, վարչության պետերի ու նրանց տեղակալների, բաժնի պետերի պաշտոնները, Գայանե Գաբրիելյանի խոսքով, համադրելի են ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնի հետ եւ այդ պաշտոնում կարող են նշանակվել համապատասխան հմտություններ ունեցող այն անձինք, որոնց «Քաղաքացիական ծառայության մասին» օրենքով թույլատրվում է զբաղեցնել հանրային ծառայության ղեկավար պաշտոններ:
Գայանե Գաբրիելյանի խոսքով՝ առաջարկվող փոփոխությունները հնարավորություն կտան հանրային ծառայության կամ մասնագիտական աշխատանքային ստաժ ունեցող անձանց եւս մասնակցելու գործադիր մարմինների ընտրությանը:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վահագն Հովակիմյանը նշել է, որ տեխնիկական շտկում է կատարվել պետական ոչ առեւտրային կազմակերպություններին անհատույց օգտագործման իրավունքով ամրացված գույքը Կառավարության որոշմամբ հաստատված կարգով վարձակալության տալու կարգավորման առումով: Այդ կարգավորումն արդեն տեղ էր գտել 2020թ. հուլիսին կատարված փոփոխություններում: Իսկ հաջորդ փոփոխությունը նպատակ ունի ընդլայնել ՊՈԱԿ-ների ղեկավարների թեկնածուների շրջանակը: Գլխադասային հանձնաժողովը տվել էր դրական եզրակացություն:
Պատգամավորներն անդրադարձել են ՊՈԱԿ-ի տնօրենի համար պահանջվող չափանիշների դյուրացման նպատակահարմարությանը, ոլորտում որակյալ մասնագետներ ներգրավելու անհրաժեշտությանը: Եզրափակիչ ելույթում Վահագն Հովակիմյանը հավաստիացրել է, որ ընդդիմադիր պատգամավորների վերոնշյալ մտահոգություններն այս նախագծի հետ առնչություն չունեն:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության տեսակետը ներկայացնելով՝ Արծվիկ Մինասյանն անդրադարձել է պետական գույքի կառավարման հարցին: Ըստ խմբակցության քարտուղարի՝ այս նախագծով սահմանադրական առնչություն ունեցող իրավանորմ է փոխվում: Նա առաջարկել է չշտապել, համակարգային վերլուծության ենթարկել նախատեսվող կարգավորումները:
Առաջարկվում է ընդլայնել ՊՈԱԿ-ների ղեկավարների թեկնածուների շրջանակը
Դեկտեմբերի 9-ի արտահերթ նիստում ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած ««Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյան...
Դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել  ««Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ ««Ավտոմոբիլային տրանսպոր...
Դեկտեմբերի 9-ին «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան են այցելել Երեւանի թիվ 45 հիմնական դպրոցի աշակերտներն ու ուսուցիչները: Հյուրերը հետեւել են ԱԺ նիստերի աշխատանքներին, այցելել խորհրդարանի թանգարան եւ գրադարան: Երեւանի թիվ 45 հիմնական դպրոցի սաների հետ հանդիպել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակց...
Դեկտեմբերի 9-ի նիստում պատգամավորները քննարկել են «Հայաստանի Հանրապետության՝ ««Տրանսպորտային միջոցի անձնագրի (տրանսպորտային միջոցի ամրաշրջանակի անձնագրի) եւ ինքնագնաց մեքենայի ու տեխնիկայի այլ տեսակների անձնագրի միասնական ձեւերի ներդրման եւ էլեկտրոնային անձնագրերի համակարգերի կազմակերպման մասին» 201...
Լրացուցիչ եկամուտներ՝ համայնքային բյուջեներին
Դեկտեմբերի 9-ի հերթական նիստում խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ««ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ  ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը: ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղա...
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք օրենքների նախագծեր
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 9-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ԱԺ պատգամավորներ Արթուր Հովհաննիսյանի, Վահագն Հովակիմյանի, Թագուհի Ղազարյանի եւ Սարգիս Խանդանյանի հեղինակած ««Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբ...
Կանոնավոր ուղեւորափոխադրումների տարեկան տուրքը փոխարինվում է սպասարկման իրավունքի տրման մեկանգամյա տուրքով
««Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ ««Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Ազգային ժողովի դեկտեմբերի 9-ի նիստում: ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ ...
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունն առաջարկում է ուժը կորցրած ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137.1 հոդվածը
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 9-ին առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած «ՀՀ քրեական օրենսգրքում» փոփոխություն կատարելու մասին», ««ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում» փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը: Հիմնական զեկուցող ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Աղվան Վարդանյա...
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 9-ին հրավիրած արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած ««Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» 2020 թվականի հունվարի 22-ի ՀՕ-6-Ն օրենքը չեղյալ ճանաչելու մասին» ...
Դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Ջագան Չափագանի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել  ֆեդերացիայի դերը Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի ազգային ընկե...
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը դեկտեմբերի 9-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացրել Կառավարության հեղինակած «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Գործադիրն առաջարկում է մինչեւ 2024 թվականի հունվարի 1-ը երկարաձգել բացառապե...
Եղիշե Սողոմոնյանն ընտրվել է Հաշվեքննիչ պալատի անդամ
Դեկտեմբերի 9-ին  խորհրդարանը շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Նիստի սկզբում Հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը, ներկայացնելով Հաշվեքննիչ պալատի անդամի գաղտնի քվեարկության արդյունքները, տեղեկացրել է, որ ընտրությանը մասնակցել է 92 պատգամավոր: Կողմ 68, դեմ 24 ձայներով Եղիշե Սողոմոնյա...
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 9-ին առաջին ընթերցումով քննարկել է ««Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը: ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հար...
Պատգամավորները դեկտեմբերի 9-ի նիստում 68 կողմ, 24 դեմ, 1 ձեռնպահ ձայներով հաստատել են ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեն: Առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է Կառավարության հեղինակած ««Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» 2020 թվականի հունվարի 2...

It is Proposed to Expand Circle of Candidates for Heads of SNCOs
On December 9, the National Assembly debated in the first reading the draft law on Making Amendments to the Law on Non-Commercial State Organizations (SNCO), which was presented by the RA Deputy Minister of Environment Gayane Gabrielyan.
At least 4 or 3 years of work experience in public service is required to hold the positions of Secretary General or Head of Department and Head of Division. According to Gayane Gabrielyan, the positions of Secretary General, Heads of Departments and their Deputies, Heads of Divisions, are comparable to the position of Director of the SNCOs, and persons with relevant skills and who are allowed to hold public service head positions by law on Civil Service can be appointed to that position.
According to Gayane Gabrielyan, the proposed amendments will give the persons who have work experience in public service or in professional work opportunity to participate in the election of the executive bodies too.
The Deputy Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vahagn Hovakimyan has noted that a technical correction was made in the regulation of leasing the property attached to the state non-commercial organizations with the right of free use, in accordance with the order approved by the decision of the Government. The regulation has already been in the amendments made in July 2020. The next amendment has a purpose to expand the circle of candidates for the Heads of the SNCOs. The Head Committee endorsed it.
The deputies referred to the expediency of facilitating the criteria required for the Director of the SNCOs, the necessity to involve qualified specialists in the field. In his final speech, Vahagn Hovakimyan has assured that the opposition deputies’ above-mentioned concerns have nothing to do with this draft.
Presenting the viewpoint of the NA Armenia Faction, Artsvik Minasyan touched upon the issue of the state property management. According to the Secretary of the faction, this draft changes a legal norm related to the constitution. He proposed no to hurry and systematically analyze the envisaged regulations.
It is Proposed to Expand Circle of Candidates for Heads of SNCO
At December 9 extraordinary sitting, the NA Standing Committee on State and Legal Affairs debated in the second reading the draft law on Making Amendments to the Law on Non-Commercial State Organizations. The RA Deputy Minister of Environment Gayane Gabrielyan informed that today, after being adopte...
NA Standing Committee on Economic Affairs Endorses Debated Draft Laws
On December 9, at the extraordinary sitting of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs, the RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan presented for debate the package of draft laws on Amending the RA Law on State Duty and on Making Amendments to the ...
On December 9, the pupils and teachers of the Basic School N 45 in Yerevan visited parliament within the framework of the Open Lesson programme. The guests followed the works of the NA sittings, visited the museum and the library of parliament. ...
At December 9 sitting, the deputies debated the issue on Ratifying the Protocol on Joining the Agreement of 15 August 2014 on Organization of the Introduction of the United Forms of the Transport Means Passport and the Passport of the Self-Propelled Car and Other Kinds of Technique and Organization ...
At December 9 regular sitting the parliament in the first reading debated the legislative package on Making Addenda to the Law on the RA Budgetary System and on Making Addendum to the Law on Local Self-Government. As the RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Hovhannes H...
Parliament Debates in Second Reading a Number of Draft Laws
At December 9 sitting, the National Assembly debated in the second reading the legislative package on Making Amendments and Addenda to the Law on Mass Media and on Making Amendments and Addenda to the Code on Administrative Offences authored by the NA deputies Artur Hovhannisyan, Vahagn Hovakimyan, ...
Annual Fee of Regular Passenger Transportations is Replaced by One-Time Fee for Giving Right to Service
At December 9 sitting of the National Assembly, the legislative package on Amending the RA Law on State Duty and on Making Amendments to the RA Law on Road Transport was debated in the first reading. The RA Deputy Minister Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan noted that the ...
NA Armenia Faction Proposes to Recognize Invalid Article 137.1 of RA Criminal Code
On December 9, the National Assembly in the first reading debated the package of the draft laws on Amending the RA Criminal Code and on Amending the RA Criminal Procedure Code authored by the NA Armenia Faction. Presenting the necessity of amending the package of the draft laws, the key rapporteur o...
At December 9 extraordinary sitting, the RA NA Standing Committee on Economic Affairs debated in the second reading the package of draft laws on Recognizing the HO-6-N Law on Making Amendment to the Law on State Registration of Rights to the Property of January 22, 2020 Invalid and on Making Amendme...
On December 9, the RA NA President Alen Simonyan received the Delegation led by the Secretary General of the International Federation of the Red Cross and Red Crescent Societies Jagan Chapagain.Welcoming the guests, the NA President highly appreciated the role of the Federation in the development of...
At December 9 sitting, the RA Deputy Minister of Environment Gayane Gabrielyan presented for debate the draft law on Making Addendum to the RA Tax Code authored by the Government in the first reading.The executive body proposes to extend the term of the import of the great, medium and small buses, p...
On December 9, the parliament continued the work of the regular sittings.At the beginning of the sitting the Chair of the Counting Committee Narek Babayan, presenting the results of the secret ballot for the member of the Audit Chamber, informed that 92 deputies took part in the election. Yeghishe ...
Executive Body Proposes Addenda to Law on Rights of Persons with Disabilities
On December 9, the National Assembly debated in the first reading the legislative package on Making Addenda to the Law on Rights of Persons with Disabilities and on Making Addenda and Amendment to the Law on Assessment of Person’s Functionality. The RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Tat...
At December 9 sitting, the deputies approved the RA State Budget for 2022 with 61 for and 19 against votes.The package of bills on Recognizing Invalid the Law HO-6-N of January 22, 2020 on Amending the Law on State Registration of Rights Towards Property and on Amending the Law HO-495-N of December ...