Զեմֆիրա Միրզոեւայի հարցը Վերին Դվինի դպրոցի վերանորոգման վերաբերյալ
ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում «Հայաստան» խմբակցության անդամ Զեմֆիրա Միրզոեւան նշել է, որ 2022 թվականի բյուջեի նախագծի վերաբերյալ առաջարկել է Արարատի մարզի Վերին Դվինի միջնակարգ դպրոցի համար հավելյալ մասնաշենքի կառուցման եւ գործող մասնաշենքի վերանորոգման համար հատկացնել  ֆինանսական միջոցներ:
Պատգամավորն ընդգծել է, որ Կառավարությունն իր առաջարկը մերժել է՝ նշելով, որ այն կքննարկվի 2023-2025 թթ. ՄԺԾԾ-ի սահմաններում դպրոցների վերանորոգման անհրաժեշտությունից ելնելով: «Ֆինանսական միջոցների բացակայությու՞նն է պատճառը, որ մերժել եք առաջարկս, թե՞ կարեւորություն չեք տվել ազգային փոքրամասնության համար այսքան կարեւոր հարցի լուծմանը»,-հետաքրքրվել է պատգամավորը:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ առաջարկը դիտարկվում է եւ եթե 2023 թվականի համար կազմվող ցուցակում այլ համեմատությունների նկատմամբ բոլոր գործոնները դիտարկելուց հետո որոշում կայացվի, որ այդ դպրոցի կառուցման վերաբերյալ հարցը պետք է ներառվի 2023 թվականի անելիքներում, ապա դա կքննարկվի առաջնահերթորեն:

Член фракции “Армения” З.Мирзоева в ходе вопросов-ответов НС – Правительство   отметила, что в проекте бюджета на 2022 г. она предложила выделить финансовые средства на строительство дополнительного корпуса и ремонта существующего здания средней школы общины Верин Двин Араратской области.
Депутат заметила, что правительство отклонило ее предложение, мотивировав тем, что  вопрос будет обсуждаться в 2023-2025 гг., исходя из необходимости  ремонта школ согласно среднесрочной программе. “Является ли отсутствие   средств   причиной отклонения моего предложения или не придали значения решению вопроса, столь важного для нацменьшинства?” - поинтересовалась депутат.
Министр финансов РА Т.Хачатрян отметил, что предложение обсуждается, и если после рассмотрения всех факторов по сравнению с другими сопоставлениями в списке на 2023 г. будет принято решение о включении строительства указанной школы  в 2023 г., оно будет обсуждено в первоочередном порядке.
Депутат, коснувшись разрушительного землетрясения в Спитаке, заявила, что, несмотря на продолжающиеся восстановительные и инвестиционные программы, 33 года спустя, в Гюмри все еще существуют проблемы доступности окружающей среды. Министр территориального управления и инфраструктур Г.Саносян, согласи...