Նոյեմբերի 25-26-ը ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Սանկտ Պետերբուրգի  Տավրիդյան պալատում մասնակցել է  Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ, ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի նախագահությամբ տեղի ունեցած «Առողջապահական ծառայությունների համընդհանուր ընդգրկում եւ կայուն զարգացման նպատակները» խորագրով համաժողովին:
ԱՊՀ մասնակից երկրների խորհրդարանների ղեկավարների, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, առողջապահական ոլորտի փորձագետների մասնակցությամբ քննարկման են դրվել COVID-19 համավարակի պատճառով մի շարք ոլորտներում տեղի ունեցած բազմաբնույթ փոփոխությունները:  Զրույց է ծավալվել համավարակի հետեւանքով հանրային առողջապահության ոլորտը կարգավորող միջազգային եւ տեղական օրենսդրության շուրջ: ԱՊՀ երկրների խորհրդարանների ղեկավարները ներկայացրել են իրենց երկրների ներկա սանիտարական վիճակը, պատվաստումներին առնչվող տվյալները եւ խորհրդարաններում համավարակի պայմաններում աշխատելու  փորձի փոխանակում են իրականացրել:
Համաժողովին զուգահեռ տեղի են ունեցել  ԱՊՀ ՄԽՎ սոցիալական քաղաքականության եւ մարդու իրավունքների մշտական հանձնաժողովների նիստերը: Խորհրդարանականները քննարկել են  տվյալ ոլորտներում մոդելային օրինագծերին առնչվող քայլերի քարտեզագրման հեռանկարային ուղղությունները:

Делегация во главе с Председателем НС А.Симоняном приняла участие в заседании конференции и Совета МПА СНГ в Санкт-Петербурге
25-26 ноября делегация во главе с Председателем НС А.Симоняном приняла участие в конференции “Глобальная интеграция и цели устойчивого развития здравоохранительных служб” под председательством спикера Совета Федерации ФС РФ, Председателя Совета МПА СНГ В.Матвиенко, проведенной в Таврическом дворце Санкт-Петербурга.
С участием глав парламентов государств-участников СНГ, представителей международных организаций, экспертов в области здравоохранения обсуждались различные изменения в ряде сфер в связи с эпидемией COVID-19. Обсуждалось международное и местное законодательство, регулирующее общественное здравоохранение в связи с пандемией. Спикеры парламентов государств СНГ представили текущее санитарное состояние в своих странах, данные по вакцинации, обменялись опытом работы в парламентах по пандемии.
Наряду с конференцией прошли заседания постоянных комиссий МПА СНГ по социальной политике и по правам человека. Парламентарии обсудили перспективные направления картирования шагов, связанных с модельными законопроектами в указанных сферах.