Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքի նախագիծը՝ կից փաթեթով: Նախատեսվում է կարգավորել անկանխիկ վճարումների մասով իրավահարաբերությունները: Փաթեթի նպատակն է նվազեցնել կանխիկ դրամաշրջանառությունը եւ քաղաքացիների համար պայմաններ ստեղծել անկանխիկ վճարումներ իրականացնելու համար: Նախատեսվում է ուժեղացնել հարկային վարչարարությունն ու պայքարել ստվերային տնտեսության դեմ, մեծացնել ֆինանսական միջնորդության ծավալները, ձեւավորել անկանխիկ վճարումներ իրականացնելու մշակույթ:  Օրինագծով ֆիզիկական անձանց կողմից կատարվող կանխիկ գործառնությունների շեմը սահմանվում է 300 հազար դրամը. այդ գումարը գերազանցող գործառնությունները պետք է  կատարվեն անկանխիկ եղանակով:
Նախագծի վերաբերյալ մի շարք գործատուներ որոշակի անհամաձայնություններ ունեն, ինչով էլ պայմանավորված ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 22-ին աշխատանքային քննարկում էր նախաձեռնել՝ շահագրգիռ անձանց կարծիքը օրինագծի վերաբերյալ լսելու նպատակով: Քննարկմանը մասնակցել են ԱԺ պատգամավորներ, Կենտրոնական բանկի, Փաստաբանների պալատի եւ  գրավատների ներկայացուցիչներ:
Հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանի խոսքով՝ հանձնաժողովը նամակներ է ստացել Փաստաբանների պալատից եւ գրավատներից՝ օրինագծի որոշ դրույթների վերաբերյալ:
Փաստաբանների պալատի նախագահ Սիմոն Բաբայանի դիրքորոշումը նախագծի վերաբերյալ բացասական էր: Ըստ նրա՝ փաստաբանական գործունեությունը չպետք է դիտարկել զուտ ձեռնարկատիրության համատեքստում եւ կիրառել սահմանափակումներ, որոնք կհանգեցնեն որոշակի խնդիրների:
Գրավատների ներկայացուցիչներն էլ առաջարկել են հնարավորություն տալ, որպեսզի գրավատուին առաջարկված 20 հազար դրամի փոխարեն հնարավոր լինի տրամադրել մինչեւ 300 հազար դրամի չափով կանխիկ գումար:
Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Վախթանգ Աբրահամյանը նշել է, որ ամբողջ աշխարհում անցում է կատարվում գործարքների անկանխիկ եղանակին, ինչը չի կարող շրջանցել նաեւ մեր երկիրը: Նա ընդգծել է, որ փաստաթուղթը բնականոն ընթացքով մատուցվող ծառայությունները սահմանափակելու նպատակ չի հետապնդում:
Ամփոփելով քննարկումը՝ հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը նշել է՝ մինչեւ երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածը վերստին կլսեն շահագրգիռ անձանց եւ գործադիրի հետ կգտնեն բոլոր կողմերին գոհացնող լուծումներ:

Парламент принял в первом чтении законопроект “О безналичных операциях” с прилагаемым пакетом. Намечается урегулирование правоотношений по безналичным расчетам. Цель пакета – снизить   наличное денежное обращение и создать условия для безналичных расчетов граждан. Планируется усилить налоговое администрирование и бороться с теневой экономикой, увеличить объемы финансового посредничества, создать культуру безналичных расчетов. Законопроект устанавливает порог наличных операций для физических лиц в 300 тыс. драмов, а превышающие эту сумму операции должны осуществляться безналичным способом.
У ряда работодателей возникли разногласия по проекту, в связи с чем 22 ноября Постоянная комиссия НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам инициировала рабочее обсуждение с целью выслушать мнение заинтересованных сторон по инициативе. В дебатах приняли участие депутаты НС, представители ЦБ, Палаты адвокатов и ломбардов.
По словам председателя комиссии Г.Папояна, в комиссию поступили письма от Палаты адвокатов и ломбардов по некоторым положениям законопроекта.
Позиция председателя Палаты адвокатов С.Бабаяна по проекту была отрицательной. По его словам, адвокатскую деятельность нельзя рассматривать лишь в бизнес-контексте и применять ограничения, которые приведут к определенным проблемам.
Свои конкретные предложения выдвинули также представители ломбардов.
Заместитель председателя ЦБ В.Абраамян отметил, что весь мир переходит на безналичные операции, которые не могут обойти нашу страну. Он подчеркнул, что документ не направлен на ограничение обычных нормальных услуг.
Обобщая обсуждения, Г.Папоян отметил, что в период до второго чтения заинтересованные лица будут вновь заслушаны и вместе с исполнительной властью будут найдены решения, устраивающие все стороны.