ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի ղեկավար Իշխան Սաղաթելյանը նոյեմբերի 22-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմի հետ:
Իշխան Սաղաթելյանն անդրադարձել է տարածաշրջանում Թուրքիայի ապակայունացնող դերակատարությանը եւ տարածաշրջանի երկրների տարածքային ամբողջականության դեմ այդ պետության ոտնձգությունների անթույլատրելիությանը: Այս համատեքստում խորհրդարանի փոխխոսնակը կարեւորել է միջազգային խորհրդարանական հարթակներում Հայաստանի եւ Սիրիայի համագործակցությունը:
Դեսպանն իր հերթին կարծիք է հայտնել, որ Թուրքիայի քայլերն ամբողջությամբ ուղղված են տարածաշրջանի կայունության դեմ: Նա մերժելի է համարել այդ երկրի կողմից վարձկանների ու ահաբեկիչների ներգրավումը պատերազմական գործողություններին, ինչպես տեղի ունեցավ 44-օրյա պատերազմում:
Կողմերը կարեւորել են երկկողմ բարեկամական ու եղբայրական հարաբերությունների խորացումն ու ընդլայնումը՝ ընդգծելով, որ պատմականորեն առանձնահատուկ է երկու երկրների փոխգործակցությունը: Խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացման համատեքստում զրուցակիցները փաստել են փոխայցերի գործուն դերն ու նշանակությունը: Անդրադարձ է եղել տնտեսական հարաբերությունների խորացմանն ուղղված քայլերի իրականացմանը, մասնավորապես՝ արտահանման եւ ներմուծման ծավալների ավելացմանը: Ընդգծվել է սիրիահայերի զգալի դերակատարությունը երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում:
ԱԺ փոխնախագահը երկկողմ հարաբերությունների խթանմանը միտված նախաձեռնությունների կյանքի կոչմանն օժանդակելու պատրաստակամություն է հայտնել:

On November 22, the RA NA Vice President, the Head of the Armenia-Syria Friendship Group Ishkhan Saghatelyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Syrian Arab Republic to the RA Mohammed Haj Ibrahim.
Ishkhan Saghatelyan referred to the destabilizing role of Turkey in the region and the inadmissibility of the encroachments of that state against the territorial integrity of the countries of the region. In this context, the Deputy Speaker of parliament highlighted the cooperation of Armenia and Syria on the international parliamentarian platforms.
The Ambassador, in his turn, has expressed an opinion that the steps of Turkey are completely against the stability of the region. He considered the involvement of mercenaries and terrorists by Turkey in the war, as it happened during the 44-day war, unacceptable.
The sides have attached importance to deepening and expanding the bilateral friendly and fraternal relations, underlining that the cooperation of two countries is historically special. In the context of the development of parliamentary diplomacy, the interlocutors stressed the active role and the significance of mutual visits. The implementation of steps aimed at deepening economic relations, in particular, increasing the volumes of export and import was touched upon. The considerable role of Syrian Armenians in the social and political life of the country was underlined.
The NA Vice President expressed readiness to support the implementation of the initiatives aimed at promoting the bilateral relations.