Ազգային ժողովը նոյեմբերի 18-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ««Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ դրան կից օրենքներում լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը: ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը նշել է, որ օրենսդրական փաթեթով կկանոնակարգվի օդանավակայանների տարածքում տաքսի ծառայությունների մատուցման գործընթացը, կբարձրանա սպասարկման որակը: Առաջարկվում է տրամադրել օդանավակայանի մարդատար տաքսիներով ուղեւորափոխադրումների կազմակերպման Ա տիպի լիցենզիա, որի պետական տուրքը կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի համար կսահմանվի տարեկան 200.000 դրամ: Կսահմանվեն օդանավակայանի տաքսի ծառայություն մատուցող տրանսպորտային միջոցների կահավորմանը, արտաքին տեսքին եւ տարիքին ներկայացվող պահանջները: Կկանոնակարգվի օդանավակայանների տարածքում մարդատար տաքսիների փոխադրումների գործընթացը: Խախտումների դեպքում կսահմանվի վարչական տույժ:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանի խոսքով՝ նախաձեռնության նպատակն է օդանավակայանի տաքսի ծառայություններ մատուցող մեքենաների շարժը կարգավորել եւ զբոսաշրջիկներին զերծ պահել հնարավոր խաբեությունից:

At November 18 sitting, the National Assembly debated in the first reading the draft law on Making Amendment and Addenda to the RA Law on Automobile Transport and the legislative package envisaging addenda to the laws of the enclosed ones. The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan has noted that the legislative package will regulate the process of providing taxi services in the territory of airports, the quality of service will increase. It is proposed to issue type A license to organize a passenger transportation by passenger taxis of the airport, the state duty of which will be 200.000 AMD per year for organizations and private entrepreneurs. The requirements for the furnishing, appearance and age of vehicles providing airport taxi service will be set. The process of passenger taxi transportations in the territory of the airports will be regulated. In case of violations, an administrative penalty will be imposed.
According the Deputy Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan, the aim of the initiative is to regulate the move of the cars providing airport taxi services and to restrain tourists from possible deception.