Խորհրդարանը հոկտեմբերի 28-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած «Էներգետիկայի բնագավառում եւ էներգասպառման ոլորտում պետական տեխնիկական վերահսկողության մասին» ու «Էներգետիկայի մասին» օրենքներում առաջարկվող փոփոխությունները:
Ըստ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Արթուր Ասոյանի` փոփոխությունների արդյունքում կապահովվեն ոլորտի ընթացիկ կանոնակարգումը եւ վերահսկողությունը: Նշվել է, որ ներկայում էներգետիկայի բնագավառում առկա են այնպիսի տեխնիկական կանոնակարգեր, որոնք համաձայն «Տեխկանոնակարգման մասին» օրենքի եւ «ԵԱՏՄ մասին» պայմանագրի դրույթների եւ բովանդակության` առաջիկայում չեն կարող գործել: «Այժմ մեկնարկել է որոշ իրավական ակտերի տեխնիկական կանոնակարգման դաշտից դուրս բերման գործընթաց, եւ նախնական մշակման փուլում են գտնվում այն իրավական ակտերը, որոնք փոխարինելու են տեխնիկական կանոնակարգերին»,- ընդգծել է Արթուր Ասոյանը: Նրա խոսքով` փաթեթի երկրորդ նախագծով առաջարկվում է տեխնիկական կանոնակարգերով սահմանված պահանջներից զատ շահագործման կանոններ եւ պահանջներ սահմանել նաեւ այլ նորմատիվ իրավական ակտերով:
«Էներգետիկայի բնագավառում եւ էներգասպառման ոլորտում պետական տեխնիկական վերահսկողության մասին» օրենքում նախատեսվող փոփոխություններով էլ գործադիրն առաջարկում է սահմանել իրավական հիմքեր, որոնք հնարավորություն կտան տեխնիկական կանոնարգերով սահմանված պահանջներից եւ պայմաններից զատ վերահսկողություն իրականացնել նաեւ նորմատիվ իրավական այլ ակտերով սահմանված պայմանների եւ պահանջների նկատմամբ:
Զեկուցողի տեղեկացմամբ` փոփոխությունների ընդունումից հետո կվերանայվեն եւ նորմատիվ իրավական այլ ակտերով կսահմանվեն մի շարք տեխնիկական կանոնակարգեր` մասնավորապես էլեկտրական ցանցերի անվտանգության գոտիների, մայրուղային գազատարներում անվտանգության պահանջների, էլեկտրակայանների եւ ցանցերի շահագործման վերաբերյալ:
Գլխադասային` ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հայկ Ցիրունյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

At October 28 sitting, parliament debated in the first reading the proposed amendments to the Laws on State Technical Control in the Energy Sector and in the field of Energy Consumption and on Energy authored by the Government.
According to the Head of the Inspection Bodies’ Coordination Bureau of the RA Prime Minister’s Staff Artur Asoyan, as a result of amendments, the current regulation and control of the field will be ensured. It has been mentioned that at present there are such technical regulations in the energy sector, which, in accordance with the Law on Technical Regulation and the provisions and content of the Treaty on the EEU, cannot enact. “Now, the process of removing some legal acts from the field of technical regulation has started, and the legal acts that will replace the technical regulations are in the phase of preliminary development,” Artur Asoyan underlined. According to him, it is proposed by the second draft of the package to establish operating rules and requirements in addition to the requirements set by the technical regulations also by other normative legal acts.
The executive body proposes to establish legal bases by the amendments envisaged in the law on State Technical Control in the Energy Sector and in the field of Energy Consumption which will give an opportunity to exercise control over the terms and conditions established by other normative legal acts in addition to the terms and conditions set by the technical regulations.
As the rapporteur informed, a number of technical regulations will be reviewed and set by other normative legal acts after the adoption of the amendments, in particular on the electric network security zones, security requirements in the highway pipelines, operation of the power stations and networks.
The member of the RA NA Standing (Head) Committee on Economic Affairs Hayk Tsirunyan presented the endorsement of the Committee.