Քսաներկու տարի առաջ հոկտեմբերի 27-ին Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում ոճրագործության զոհ դարձան ԱԺ նախագահ, Ազգային հերոս Կարեն Դեմիրճյանը, վարչապետ, Ազգային հերոս Վազգեն Սարգսյանը, ԱԺ փոխնախագահներ Յուրի Բախշյանը, Ռուբեն Միրոյանը, Արցախյան ազատամարտի հերոս, ԱԺ պատգամավոր Արմենակ Արմենակյանը, ԱԺ պատգամավորներ Միքայել Քոթանյանը, Հենրիկ Աբրահամյանը, նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանը:
Մեր պետականության կայացման գործում նրանց ներդրումն ու նվիրումն անմոռանալի եւ ուսանելի են:
Այսօր` ոճրագործությունից 22 տարի անց, ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ԱԺ նախագահի տեղակալներ Ռուբեն Ռուբինյանը, Հակոբ Արշակյանը, ԱԺ պատգամավորները, զոհվածների հարազատները, խորհրդարանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները, հավատարմագրված լրագրողները ծաղիկներ են խոնարհել զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին եւ լռությամբ ու խոնարհումով հարգել նրանց անմար հիշատակը:
Լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ասել է, որ այսօր կան խնդիրներ եւ հարց՝ հասկանալու պատճառները եւ  իրականում ոճրագործության դրդողներին, այն մարդկանց, որոնք այդ ամենից միգուցե քաղաքական, միգուցե ոչ միայն  քաղաքական շահ են ունեցել: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ այդ մարդկանց շահագրգռվածությունը  հանրությունը գիտի եւ կարծիք է հայտնել, որ  իրավասու չէ հիմա բարձրաձայնել դա:
Խորհրդարանի նախագահը չի բացառել, որ 44-օրյա պատերազմը տասնամյակներ առաջ տեղի ունեցածի հետեւանք է: Ալեն Սիմոնյանի խոսքով՝ այն իրավիճակը, որը կա այսօր պատերազմի հետ կապված, սկսվել է հենց 1999-ի հոկտեմբերի 27-ին եւ  եթե չլիներ հոկտեմբերի 27-ը, այսօրվան չէինք հասնի:  ԱԺ նախագահը վստահեցրել է, որ արվելու է ամենը, որպեսզի ոճրագործության պատվիրատուները հայտնվեն ճաղերի հետեւում: Ալեն Սիմոնյանի խոսքով՝ տեղի ունեցածը կոտրել է մեր պետականության ողնաշարը, եւ հոկտեմբերի 27-ի հետեւանքն այդ օրվանից մինչ օրս քաղում ենք:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ուղեկցությամբ հոկտեմբերի 27-ին տեղի ունեցած ոճրագործության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին ծաղիկներ է խոնարհել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության անդամները պատասխանել են պատգամավորների հարցերին
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ ՀՀ վարչապետը եւ Կառավարության անդամներն ԱԺ հոկտեմբերի 27-ի վերջին նիստում պատասխանել են պատգամավորների հարցերին: ...
Նոր լիազորություն Երեւանի քաղաքապետին
Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 27-ի հերթական նիստերի ընթացքում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Ֆինանսական համահարթեցման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ  Վաչե Տերտերյանի տեղեկացմամբ՝  առաջարկվում է ...
ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը հանդիպել է Իրանի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Գեւորգյանը հոկտեմբերի 27-ին հանդիպել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիի հետ: Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում՝ հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ Հայ...
Հոկտեմբերի 27-ի ԱԺ նիստում խորհրդարանը քննարկել է ԱԺ «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների առաջարկած «Դատարաններում գործերի` օրենքով սահմանված բաշխման կարգի խախտմամբ, ինչպես նաեւ Արդարադատության նախարարի կողմից դատավորների նկատմամբ կարգապահական վարույթների հարուցմամբ արդար դատաքննությունը խո...
ՀՀ ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը հայտնել է, որ ԿԲ խորհրդի անդամի ընտրության համար առաջադրվել էր Արտակ Մանուկյանի թեկնածությունը:  Տեղի  է ունեցել  գաղտնի քվեարկություն, որին  ԱԺ 107 պատգամավորներից  մասնակցել են 85-ը: Արտակ Մանուկյանի թեկնածությանը կողմ է քվեար...
Խորհրդարանը հոկտեմբերի 27-ի նիստում քննարկել է Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամի ընտրության հարցը: ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովն առաջարկել է Արտակ Չուբարի Մանուկյանի թեկնածությունը: Հարցը քննարկվել է «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 135-րդ հոդվածով սահմանված կարգո...
Ազգային ժողովի հոկտեմբերի 27-ի նիստում պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության զոհերի հիշատակը: Անուհետեւ քվեարկությամբ ընդունվել են նախորդ օրն առաջին ընթերցմամբ քննարկված Կառավարության հեղինակած ««ՀՀ տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» օրենքում փոփոխությո...

Двадцать два года назад, 27 октября, в зале заседаний парламента стали жертвами злодеяния Председатель НС, Национальный Герой К.Демирчян, Премьер-министр, Национальный Герой В.Саргсян, вице-спикеры НС Ю.Бахшян, Р.Мироян, герой Арцахской освободительной войны, депутат НС А.Арменакян, депутаты НС М.Котанян, Г.Абраамян, министр Л.Петросян.
Их вклад и преданность делу становления нашей государственности незабываемы и поучительны.
Сегодня, спустя 22 года после совершения преступления, Председатель НС А.Симонян, вице-спикеры НС Р.Рубинян, А.Аршакян, депутаты НС, родные погибших, представители Аппарата НС, аккредитованные в парламенте журналисты почтили молчанием память жертв и возложили цветы к увековечивающему их мемориалу.
Спикер НС А.Симонян в интервью СМИ подчеркнул, что сегодня есть проблемы и вопрос:   понять   причины и фактически подстрекателей преступления, людей, имевших из всего этого, возможно, политический, а, возможно, не только политический интерес. Он отметил, что общество знает о заинтересованности этих людей и   выразил мнение, что сейчас не уполномочен это озвучить.
Председатель НС не исключил, что 44-дневная война – следствие     произошедшего десятилетия назад. По его словам, связанная с войной нынешняя ситуация началась именно 27 октября 1999 г., и если бы не 27 октября, мы не оказались бы в сегодняшнем положении. Спикер заверил, что будет сделано все, чтобы заказчики злодеяния оказались за решеткой. По словам А.Симоняна, случившееся сломало хребет нашей государственности, и последствия 27 октября мы пожинаем по сегодняшний день.
Премьер-министр РА Н.Пашинян в сопровождении Председателя НС А.Симоняна возложил цветы к мемориалу жертвам злодеяния в парламенте.
27 октября, согласно конституционному закону “Регламент Национального Собрания”, на последнем заседании парламента премьер-министр РА и члены правительства ответили на вопросы депутатов....
Новое полномочие мэра Еревана
27 октября на очередных заседаниях Национальное Собрание обсудило в различных чтениях проекты о внесении поправок в законы “О финансовом выравнивании”, “О местном самоуправлении в городе Ереване”.По повестке аргументированно выступил заместитель министра территориального управления и инфраструктур Р...
Председатель Постоянной комиссии НС по региональным вопросам и вопросам евразийской интеграции встретился с послом ИРИ
27 октября председатель Постоянной комиссии НС по региональным вопросам и вопросам евразийской интеграции А.Геворгян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Исламской Республики Иран (ИРИ) в Армении Аббасом Бадахшаном Зохури.Приветствуя посла в парламенте, председатель комиссии подчеркнул, чт...
27 октября на заседании НС обсужден  предложенный фракциями “Армения” и “Честь имею” проект решения НС об определении числа членов Следственной комиссии  по изучению фактов, препятствующих справедливому судебному разбирательству по делам, возбужденным в судах в нарушение установленного зак...
По сообщению председателя Счетной комиссии НС Н.Бабаяна, А.Манукян был выдвинут кандидатом на выборах члена Совета Центрального банка (ЦБ). В итоге проведенного тайного голосования, в котором приняли участие 85 из 107 депутатов НС, за кандидатуру А.Манукяна проголосовало 65 депутатов, против – 20.А....
27 октября парламент на заседании обсудил вопрос избрания члена Совета Центрального банка (ЦБ).Постоянная комиссия НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам выдвинула кандидатуру А.Манукяна. Вопрос обсуждался в соответствии со ст.135  “Регламента НС”.Председатель Постоянной комиссии НС по ...
27 октября на заседании НС депутаты почтили минутой молчания память жертв злодеяния 27 октября 1999 г.Далее были приняты голосованием предложенные правительством проекты о внесении поправок  в законы “О праздниках и памятных днях”,  “О гражданстве Республики Армения”,  а также ратифик...