Քսաներկու տարի առաջ հոկտեմբերի 27-ին Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում ոճրագործության զոհ դարձան ԱԺ նախագահ, Ազգային հերոս Կարեն Դեմիրճյանը, վարչապետ, Ազգային հերոս Վազգեն Սարգսյանը, ԱԺ փոխնախագահներ Յուրի Բախշյանը, Ռուբեն Միրոյանը, Արցախյան ազատամարտի հերոս, ԱԺ պատգամավոր Արմենակ Արմենակյանը, ԱԺ պատգամավորներ Միքայել Քոթանյանը, Հենրիկ Աբրահամյանը, նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանը:
Մեր պետականության կայացման գործում նրանց ներդրումն ու նվիրումն անմոռանալի եւ ուսանելի են:
Այսօր` ոճրագործությունից 22 տարի անց, ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ԱԺ նախագահի տեղակալներ Ռուբեն Ռուբինյանը, Հակոբ Արշակյանը, ԱԺ պատգամավորները, զոհվածների հարազատները, խորհրդարանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները, հավատարմագրված լրագրողները ծաղիկներ են խոնարհել զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին եւ լռությամբ ու խոնարհումով հարգել նրանց անմար հիշատակը:
Լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ասել է, որ այսօր կան խնդիրներ եւ հարց՝ հասկանալու պատճառները եւ  իրականում ոճրագործության դրդողներին, այն մարդկանց, որոնք այդ ամենից միգուցե քաղաքական, միգուցե ոչ միայն  քաղաքական շահ են ունեցել: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ այդ մարդկանց շահագրգռվածությունը  հանրությունը գիտի եւ կարծիք է հայտնել, որ  իրավասու չէ հիմա բարձրաձայնել դա:
Խորհրդարանի նախագահը չի բացառել, որ 44-օրյա պատերազմը տասնամյակներ առաջ տեղի ունեցածի հետեւանք է: Ալեն Սիմոնյանի խոսքով՝ այն իրավիճակը, որը կա այսօր պատերազմի հետ կապված, սկսվել է հենց 1999-ի հոկտեմբերի 27-ին եւ  եթե չլիներ հոկտեմբերի 27-ը, այսօրվան չէինք հասնի:  ԱԺ նախագահը վստահեցրել է, որ արվելու է ամենը, որպեսզի ոճրագործության պատվիրատուները հայտնվեն ճաղերի հետեւում: Ալեն Սիմոնյանի խոսքով՝ տեղի ունեցածը կոտրել է մեր պետականության ողնաշարը, եւ հոկտեմբերի 27-ի հետեւանքն այդ օրվանից մինչ օրս քաղում ենք:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ուղեկցությամբ հոկտեմբերի 27-ին տեղի ունեցած ոճրագործության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին ծաղիկներ է խոնարհել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:

Remembrance Ceremony in National Assembly
Twenty-two years ago on October 27, in the session of the National Assembly the NA President, National Hero Karen Demirchyan, the Prime Minister, National Hero Vazgen Sargsyan, the NA Vice Presidents Yuri Bakhshyan and Ruben Miroyan, the Artsakh liberation hero, the NA deputy Armenak Armenakyan, the NA deputies Miakyel Kotanyan, Henrik Abrahamyan, the Minister Leonard Petrosyan fell victims of the crime.
In our state-building their contribution and devotion are unforgettable and instructive.
Today, after 22 years of the crime, the RA NA President Alen Simonyan, the NA Vice Presidents Ruben Rubinyan, the NA deputies, the family members of the victims, the representatives of the Parliament Staff, the journalists accredited in parliament laid flowers at the monument eternalizing the memory of the victims and in silence and bowing paid tribute to their immortal memory
In the interview given to the media the NA President Alen Simonyan has said that today there are problems and a question to understand the reasons and in reality those provoking the crime, the people who have had political, perhaps, not only political interest. Alen Simonyan has noted that the public knows those people’s interest and has opined that he is not authorized to voice it.
The Speaker of Parliament does not exclude that the 44-day war is a consequence of what happened decades ago. According to Alen Simonyan, the situation that exists today related to war, has begun from the very 27 October 1999, and if October 27 has not happened, we will not reach today’s situation. The NA President assured that everything would be done to have those who ordered the crime to appear behind bars. In Alen Simonyan’s word, what happened has broken the spine of our statehood, and October 27 is the consequence of what we reap from that day until now.
The RA Prime Minister Nikol Pashinyan laid flowers to the monument perpetuating the memory of the victims of crime committed in parliament accompanied by the NA President Alen Simonyan.