Քսաներկու տարի առաջ հոկտեմբերի 27-ին Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում ոճրագործության զոհ դարձան ԱԺ նախագահ, Ազգային հերոս Կարեն Դեմիրճյանը, վարչապետ, Ազգային հերոս Վազգեն Սարգսյանը, ԱԺ փոխնախագահներ Յուրի Բախշյանը, Ռուբեն Միրոյանը, Արցախյան ազատամարտի հերոս, ԱԺ պատգամավոր Արմենակ Արմենակյանը, ԱԺ պատգամավորներ Միքայել Քոթանյանը, Հենրիկ Աբրահամյանը, նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանը:
Մեր պետականության կայացման գործում նրանց ներդրումն ու նվիրումն անմոռանալի եւ ուսանելի են:
Այսօր` ոճրագործությունից 22 տարի անց, ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ԱԺ նախագահի տեղակալներ Ռուբեն Ռուբինյանը, Հակոբ Արշակյանը, ԱԺ պատգամավորները, զոհվածների հարազատները, խորհրդարանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները, հավատարմագրված լրագրողները ծաղիկներ են խոնարհել զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին եւ լռությամբ ու խոնարհումով հարգել նրանց անմար հիշատակը:
Լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ասել է, որ այսօր կան խնդիրներ եւ հարց՝ հասկանալու պատճառները եւ  իրականում ոճրագործության դրդողներին, այն մարդկանց, որոնք այդ ամենից միգուցե քաղաքական, միգուցե ոչ միայն  քաղաքական շահ են ունեցել: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ այդ մարդկանց շահագրգռվածությունը  հանրությունը գիտի եւ կարծիք է հայտնել, որ  իրավասու չէ հիմա բարձրաձայնել դա:
Խորհրդարանի նախագահը չի բացառել, որ 44-օրյա պատերազմը տասնամյակներ առաջ տեղի ունեցածի հետեւանք է: Ալեն Սիմոնյանի խոսքով՝ այն իրավիճակը, որը կա այսօր պատերազմի հետ կապված, սկսվել է հենց 1999-ի հոկտեմբերի 27-ին եւ  եթե չլիներ հոկտեմբերի 27-ը, այսօրվան չէինք հասնի:  ԱԺ նախագահը վստահեցրել է, որ արվելու է ամենը, որպեսզի ոճրագործության պատվիրատուները հայտնվեն ճաղերի հետեւում: Ալեն Սիմոնյանի խոսքով՝ տեղի ունեցածը կոտրել է մեր պետականության ողնաշարը, եւ հոկտեմբերի 27-ի հետեւանքն այդ օրվանից մինչ օրս քաղում ենք:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ուղեկցությամբ հոկտեմբերի 27-ին տեղի ունեցած ոճրագործության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին ծաղիկներ է խոնարհել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:

Двадцать два года назад, 27 октября, в зале заседаний парламента стали жертвами злодеяния Председатель НС, Национальный Герой К.Демирчян, Премьер-министр, Национальный Герой В.Саргсян, вице-спикеры НС Ю.Бахшян, Р.Мироян, герой Арцахской освободительной войны, депутат НС А.Арменакян, депутаты НС М.Котанян, Г.Абраамян, министр Л.Петросян.
Их вклад и преданность делу становления нашей государственности незабываемы и поучительны.
Сегодня, спустя 22 года после совершения преступления, Председатель НС А.Симонян, вице-спикеры НС Р.Рубинян, А.Аршакян, депутаты НС, родные погибших, представители Аппарата НС, аккредитованные в парламенте журналисты почтили молчанием память жертв и возложили цветы к увековечивающему их мемориалу.
Спикер НС А.Симонян в интервью СМИ подчеркнул, что сегодня есть проблемы и вопрос:   понять   причины и фактически подстрекателей преступления, людей, имевших из всего этого, возможно, политический, а, возможно, не только политический интерес. Он отметил, что общество знает о заинтересованности этих людей и   выразил мнение, что сейчас не уполномочен это озвучить.
Председатель НС не исключил, что 44-дневная война – следствие     произошедшего десятилетия назад. По его словам, связанная с войной нынешняя ситуация началась именно 27 октября 1999 г., и если бы не 27 октября, мы не оказались бы в сегодняшнем положении. Спикер заверил, что будет сделано все, чтобы заказчики злодеяния оказались за решеткой. По словам А.Симоняна, случившееся сломало хребет нашей государственности, и последствия 27 октября мы пожинаем по сегодняшний день.
Премьер-министр РА Н.Пашинян в сопровождении Председателя НС А.Симоняна возложил цветы к мемориалу жертвам злодеяния в парламенте.