Հոկտեմբերի 26-ի ԱԺ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանի խոսքով`  նախագիծը մշակվել է օրենքի կիրարկման ընթացքում առաջացած գործնական խնդիրները լուծելու, «Ապաքաղաքացիության կրճատման մասին» կոնվենցիայով ստանձնած պարտավորությունները պատշաճ ապահովելու, ինչպես նաեւ քաղաքացիության հարցերի լուծման ընթացքում վարչարարությունն առավել պարզեցնելու նպատակով:
Առաջարկվում է ՀՀ-ում մշտապես բնակվող ազգությամբ հայերի եւ նախկին ԽՍՀՄ այլ հանրապետությունների քաղաքացիների համար ՀՀ քաղաքացիության ճանաչման դիմում ներկայացնելու` օրենքով սահմանված ժամկետը երկարաձգել մինչեւ 2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:
Առաջին անգամ ՀՀ քաղաքացու անձնագիր ստանալու հնարավորություն է նախատեսվում օտարերկրյա պետություններում գործող ՀՀ դեսպանություններում եւ հյուպատոսական հիմնարկներում: Հստակեցվում են երեխաների քաղաքացիության դադարեցման հետ կապված  հարաբերությունները, կեղծ փաստաթղթերի կամ կեղծ տվյալների հիման վրա քաղաքացիություն ձեռքբերելու դեպքում քաղաքացիության դադարեցման գործ հարուցելու ընթացակարգը, ինչպես նաեւ քաղաքացիության դադարեցման վերաբերյալ  կարգավորումները: Նախագծով կրճատվում է քաղաքացիություն ստանալու դիմումների քննարկման ժամկետը` 6 ամսվա փոխարեն սահմանելով 90 աշխատանքային օր:
Զեկուցողը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, որոնք վերաբերել են հայերենին չտիրապետելու հիմքով քաղաքացիությունից զրկելուն, ՀՀ քաղաքացիություն շնորհվելուց հետո հայերենի տիրապետման անհրաժեշտությանը, օտարերկրյա քաղաքացիների համար ՀՀ-ում բնակվելու հնարավորություններին, քաղաքացիությունից հրաժարվելու ընթացակարգերին:
Արա Ֆիդանյանի տեղեկացմամբ` հին նմուշի անձնագիր տրվել է 3 մլն 199 հազարից ավելի անձի, ներկայում ժամկետի մեջ է 2 մլն 386 հազարից ավելի անձնագիր: Նշվել է, որ անհրաժեշտ է բավականին ժամանակ` անցում կատարելու կենսաչափական բնույթի անձնագրերի:
Գլխադասային` ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Արթուր Դավթյանը: Նա կոչ է արել կողմ քվեարկել նախաձեռնությանը:
Քննարկվել է նաեւ ««Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում հանցագործությունների դեմ պայքարում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» նախագիծը, որը եւս ներկայացրել է ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը: Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2018 թ. սեպտեմբերի 28-ին, Դուշանբեում: Այն արդեն վավերացրել են Բելառուսը, Ղրղզստանը, Ղազախստանը եւ Ուզբեկստանը: Համաձայնագրի նպատակն է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում հանցագործությունների դեմ պայքարում կողմերի իրավապահ մարմինների համագործակցության համար իրավական հիմքեր ստեղծել:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը բարձրաձայնել է պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը:

At October 26 NA sitting the draft law on Making Addenda and Amendments to the Law on the RA Citizenship authored by the Government was debated in the first reading.
According to the Deputy Head of the RA Police Ara Fidanyan, the draft law was worked to solve the practical problems caused during the use of the law, to decently provide the obligations assumed by the Convention on the Reduction of Statelessness, as well as to more simplify the administration during the solution of the citizenship issues.
It is proposed to submit an application on recognition of the RA citizenship for the Armenians permanently residing in the RA and the citizens of the former USSR other republics for extending the term established by law until 31 December 2023.
For the first time an opportunity is designed to receive the RA citizen’s passport in the RA Embassies and consular institutions. The relations related to the suspension of the children’s citizenship, the procedure of suing on suing the citizenship in the event of obtaining citizenship on the basis of false documents or false data, as well as the regulations on the citizenship suspension. The draft law reduces the debate term of the applications for receiving citizenship, instead of 6 months setting 90 working days.
The rapporteur answered to the MPs’ questions, which referred to depriving citizenship the persons on the basis of not having command of the Armenian language, the necessary of having of the Armenian language after granting the RA citizenship, the opportunities of residing in the RA for the foreign citizens and the procedures of refusing the citizenship.
As Ara Fidanyan informed, passports of old design were given to more than 3.199.000 persons, at present more than 2.386.000 are in force. It has been noted that sufficient time is necessary to pass into biometric passports.
The member of the RA NA Standing (Head) Committee on State and Legal Affairs Artur Davtyan presented the endorsement. He called on to vote for the initiative.
The draft law on Ratifying the Agreement on Cooperation in Fight against the Crimes in the Sphere of the Information Technologies of the CIS Participant States, which Ara Fidanyan also presented. The Agreement was signed in Dushanbe on 28 September 2018. Belarus, Kyrgyzstan, Kazakhstan and Uzbekistan already ratified it. The goal of the Agreement is to create legal bases for the cooperation of the law enforcement bodies of the sides in the fight against crimes in the information technologies.
The deputy Armen Khachatryan voiced the endorsement of the NA Standing Committee on Defense and Security.