Հոկտեմբերի 25-ին խորհրդարանում մեկնարկած ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանը Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն անդրադարձել է նախագծի մշակման սկզբունքներին, հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշներին, բյուջեի պակասուրդին, արտաքին եւ ներքին պարտքին, եկամուտների ձեւավորմանը, հարկային եւ մաքսային քաղաքականությանը, բյուջեի ծախսերի կառուցվածքին եւ ծախսային քաղաքականությանը:
Ըստ զեկուցողի՝ առաջին անգամ 2022 թվականի համար սահմանվող բյուջեն ամբողջությամբ կառուցված է Կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրի հիման վրա:
Տիգրան Խաչատրյանի ներկայացմամբ՝ պետական պարտքի կառավարումը պետք է լինի այնպիսի մոտեցումներով, որոնք անվտանգ են մակրոտնտեսական տեսանկյունից: Նա ընդգծել է, որ նախատեսվում է շարունակաբար նվազեցնել պետական պարտքը՝ այն բերելով օրենքով սահմանվածի շրջանակ:
«2020-ը, կախված թե՛ համավարակի, թե՛ պատերազմական գործողությունների ազդեցությամբ, հանգեցրել է նրան, որ մենք ունեցանք ՀՆԱ-ի նկատմամբ 63.5 տոկոս պետական պարտք: Օրենքով սահմանված կանոններով պահանջվում է, որ հաջորդ  5 տարիների ընթացքում Կառավարությունն ԱԺ ներկայացնի այնպիսի բյուջետային շրջանակ, որով կերաշխավորվի պարտքի վերադարձ՝ 60 տոկոսը չգերազանցող սահմանում»,- ասել է Տիգրան  Խաչատրյանը:
Տիգրան Խաչատրյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, որոնք վերաբերել են սպառողական գների, միջին աշխատավարձի աճին:
«ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ ԿԲ եզրակացությունը ներկայացրել է ԿԲ նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը:
Տնտեսության վերականգնման եւ հարկային վարչարարության շարունակական բարելավման, ինչպես նաեւ օրենսդրական բարեփոխումների իրականացման  արդյունքում 2022-ին ակնկալվում է հարկեր-ՀՆԱ ցուցանիշի էական՝ 0.9 տոկոսային կետ ավելացում, որի պայմաններում պետբյուջեի եկամուտները համախառն պահանջարկի վրա կունենան զսպող ազդեցություն:
Զեկուցողն ընդգծել է, որ քննարկվող նախագծով նախատեսված միջոցառումները բարենպաստ պայմաններ կստեղծեն ՀՆԱ ներուժային մակարդակի բարձրացման եւ երկարաժամկետ կայուն աճի ապահովման համար:
Ներսես Երիցյանը խորհրդարանականների քննարկմանն է ներկայացրել նաեւ «ՀՀ ԿԲ 2022 թվականի վարչական ծախսերի եւ կապիտալ ներդրումների» նախագիծը: Ըստ զեկուցողի՝ նախորդ տարվա համեմատ կապիտալ ներդրումների ծրագրում նախատեսվել է էական աճ. այն կկազմի 7,3 մլրդ դրամ: ԿԲ 2022թ. վարչական ծախսերի նախահաշիվը պլանավորվել է 8,5 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ նախատեսվել է 13 տոկոս աճ:
Կարեւորում եմ քաղհասարկության կազմակերպություններ եւ որոշումներ կայացնող մշտական կապը. Զարուհի Բաթոյան

Представлены основные принципы проекта госбюджета-2022
25 октября на совместном заседании постоянных комиссий НС министр финансов Т.Хачатрян при обсуждении проекта Государственного бюджета РА на 2022 г. коснулся принципов разработки   законопроекта, основных макроэкономических показателей, дефицита бюджета, внешнего и внутреннего долга, формирования доходов, налоговой и таможенной политики, бюджетных расходов, структуры бюджетных расходов и расходной политики.
По словам докладчика, определенный на 2022 г. бюджет впервые полностью построен на бюджете программы Правительства на 2021-2026 гг.
По мнению Т.Хачатряна, управление государственным долгом должно быть безопасно с макроэкономической точки зрения. Он подчеркнул, что планируется постоянно снижать госдолг, доводя его до рамок закона.
“Вследствие как пандемии, так и военных действий у нас в 2020 г. соотношение госдолга к ВВП составляет 63,5 %. В установленном законом порядке правительство обязано в течение следующих 5 лет представить в НС бюджетную основу, которая гарантирует выплату долга, не превышающую 60%», - заметил Т.Хачатрян.
Министр финансов ответил на вопросы депутатов, которые касались повышения потребительских цен, средней заработной платы.
Заключение Центробанка по законопроекту “О Государственном бюджете РА на 2022 г.” представил заместитель председателя ЦБ Н.Ерицян.
В результате восстановления экономики и постоянного совершенствования налогового администрирования, а также проведения законодательных реформ в 2022 г. ожидается существенное увеличение индекса налоги-ВВП на 0,9 процентных пункта, при котором доходы государственного бюджета будут иметь сдерживающее влияние на совокупный спрос.
Докладчик подчеркнул, что предусмотренные обсуждаемым проектом меры создадут благоприятные условия для повышения потенциального уровня ВВП и обеспечения долгосрочного устойчивого роста.
Н.Ерицян также представил на обсуждение парламентариев проект “Административные расходы и капитальные вложения ЦБ РА на 2022 г.”. По его словам, в программе капвложений предусмотрено существенное увеличение на 7,3 млрд драмов по сравнению с прошлым годом Бюджет административных расходов ЦБ запланирован в размере 8,5 млрд драмов, что на 13% больше, чем в предыдущем году.