Հոկտեմբերի 25-ին խորհրդարանում մեկնարկել է ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որի ընթացքում քննարկվել է «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին իր դիտարկումները, մոտեցումները եւ հիմնական ուղերձները:
2022 թվականի պետական բյուջեն հիմնված է  3 առաջնահերթությունների վրա՝ անվտանգության համակարգի բարեփոխում եւ բարելավում, ենթակառուցվածքների զարգացում, կրթության եւ գիտության արդիականացում:
2022 թվականի բյուջեի նախագծով նախատեսվում է կապիտալ ծախսերն ավելացնել 55 տոկոսով, դրանք կկազմեն 347 մլրդ դրամ:
«Այսօր ներկայացնում ենք Կառավարության հնգամյա ծրագրի առաջին բյուջեն, որը կոչված է ամուր հիմքեր ստեղծելու հնգամյա ծրագրի իրագործման համար: 2022-ի համար մենք նախատեսում ենք 7 տոկոս տնտեսական աճ՝ չնայած այն հանգամանքին, որ ընթացիկ տարվա մեծ մասը նշանավորվեց քաղաքական եւ անվտանգային անկայուն միջավայրով, մեր տնտեսությունն այսօր գերազանցում է  2021-ի համար աճի տեսանկյունից արված բոլոր կանխատեսումները: Մյուս կողմից Կառավարությունը տարվա արդյունքներով ավելիի հույս ունի»,- ասել է Փաշինյանը:
2022 թվականի բյուջեի եկամուտները, ըստ նախագծի, կազմում են 1 տրիլիոն 946 մլրդ դրամ, որը 2021-ի նկատմամբ ավել է 17 տոկոսով, իսկ 2020-ի նկատմամբ՝ 25 տոկոսով:

On October 25, the joint sitting of the NA Standing Committees began in parliament, during which the RA draft law on the RA State Budget for 2022 was debated.
The RA Prime Minister Nikol Pashinyan presented his observations, approaches and main messages on the state budget for 2022.
The state budget for 2022 is based on three priorities: reform and improvement of the security system, development of the infrastructures, modernization of the education and science.
It is designed by the state budget for 2022 to increase the capital expenditures by 55%; they will be 347bln AMD.
“Today we present the first budget of the Government five-year programme, which is called on to create firm bases for the implementation of the five-year programme. We envisage 7% economic growth, despite the fact that great part of the current year was marked by the political and security unstable environment, today our economy exceeds all the forecasts made in terms of the growth for 2021. On the other hand, the Government has hope for more growth by the results of the year,” Pashinyan said.
According to the draft law, the budget revenues for 2022 are 2 trillion 946 billion AMD, which is by 17% more towards 2020, and 25% more towards 2020.