Հոկտեմբերի 25-ին խորհրդարանում մեկնարկել է ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որի ընթացքում քննարկվել է «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին իր դիտարկումները, մոտեցումները եւ հիմնական ուղերձները:
2022 թվականի պետական բյուջեն հիմնված է  3 առաջնահերթությունների վրա՝ անվտանգության համակարգի բարեփոխում եւ բարելավում, ենթակառուցվածքների զարգացում, կրթության եւ գիտության արդիականացում:
2022 թվականի բյուջեի նախագծով նախատեսվում է կապիտալ ծախսերն ավելացնել 55 տոկոսով, դրանք կկազմեն 347 մլրդ դրամ:
«Այսօր ներկայացնում ենք Կառավարության հնգամյա ծրագրի առաջին բյուջեն, որը կոչված է ամուր հիմքեր ստեղծելու հնգամյա ծրագրի իրագործման համար: 2022-ի համար մենք նախատեսում ենք 7 տոկոս տնտեսական աճ՝ չնայած այն հանգամանքին, որ ընթացիկ տարվա մեծ մասը նշանավորվեց քաղաքական եւ անվտանգային անկայուն միջավայրով, մեր տնտեսությունն այսօր գերազանցում է  2021-ի համար աճի տեսանկյունից արված բոլոր կանխատեսումները: Մյուս կողմից Կառավարությունը տարվա արդյունքներով ավելիի հույս ունի»,- ասել է Փաշինյանը:
2022 թվականի բյուջեի եկամուտները, ըստ նախագծի, կազմում են 1 տրիլիոն 946 մլրդ դրամ, որը 2021-ի նկատմամբ ավել է 17 տոկոսով, իսկ 2020-ի նկատմամբ՝ 25 տոկոսով:

Предварительные обсуждения Государственного бюджета РА 2022 года на совместном заседании постоянных комиссий НС
25 октября в парламенте началось совместное заседание постоянных комиссий НС, на котором обсуждается проект закона «О Государственном бюджете РА на 2022 г.”.
Премьер-министр РА Н.Пашинян представил свои наблюдения, подходы и основные положения госбюджета на 2022 г.
Государственный бюджет будущего года основан на трех приоритетах: реформирование и совершенствование системы безопасности, развитие инфраструктур, модернизация образования и науки.
В проекте госбюджета-2022 предусмотрено увеличение капитальных затрат на 55%, что составит 347 млрд драмов.
“Сегодня представляем первый бюджет пятилетней программы Правительства, призванный заложить прочную основу для реализации пятилетней программы. На 2022 г. мы прогнозируем семипроцентный экономический рост: несмотря   на то, что большая часть текущего года отмечена нестабильной политической обстановкой и проблемами безопасности, наша экономика сегодня превышает все прогнозы с точки зрения роста на 2021 г. С другой стороны, у Правительства больше надежд на итоги года», - заметил Пашинян.
Согласно проекту, доходы госбюджета-2022 составят 1 триллион 946 млрд драмов, что на 17% больше, чем в 2021 г., и на 25% больше, чем в 2020-м.