Հոկտեմբերի 20-ի հերթական նիստում ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Վահե Հակոբյանի նախագահությամբ  առաջին ընթերցմամբ քննարկել է  ««Գնումների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը՝ կից փաթեթով:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանի տեղեկացմամբ՝ նախաձեռնության նպատակը գնումների գործընթացների հետ կապված բողոքների քննությունն է, ինչն առաջարկված փաթեթով նախատեսվում է վերապահել մասնագիտացված դատարանին:  Սա պայմանավորված է նաեւ այն հանգամանքով, որ Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության  եւ Եվրամիության հետ կնքված համաձայնագրով Հայաստանը պարտավորվել է  ձեւավորել անկախ մարմին, որը պետք է քննի գնումների հետ կապված բողոքները:
Գործող կարգավորմամբ՝ գնման ընթացակարգի արդյունքները կարող են բողոքարկվել  արտադատական եւ դատական կարգով: Բողոք ներկայացնելու հնարավորություն ունի ցանկացած անձ: Ուսումնասիրությունները  ցույց են տվել, որ արտադատական բողոքարկման համակարգն արդյունավետ չէ. կայացվող որոշումները գնումների մասին ՀՀ օրենսդրության տեսանկյունից խնդրահարույց են, կայացվում են միմյանց հակասող որոշումներ, որոնք բողոքարկվում են դատարաններում, կամ գնման ընթացակարգերը հայտարարվում են չկայացած: Ուստի առաջարկվում է սահմանել, որ գնումների գործընթացների հետ կապված բողոքները պետք է քննվեն մեկ  առանձնացված  դատարանում: Նման գործերի քննությամբ կզբաղվեն  երկու վերապատրաստված դատավորներ:
Փաթեթի ընդունումից հետո կվերանա գնումների ընթացակարգերի բողոքարկման  հետ կապված գործերի արտադատական կարգով քննությունը: Խնդրահարույց է համարվել նաեւ բողոք ներկայացնելու հնարավորություն ունեցող անձանց լայն շրջանակը, հետեւաբար փաթեթով նախատեսվում է բողոք ներկայացնելու հնարավորություն ընձեռել միայն շահագրգիռ անձանց:
Զեկուցողը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, որոնք վերաբերել են պետական մարմինների կողմից մեկ անձից կատարվող գնումներին, այդ գործընթացներում  մրցակցության ապահովման անհրաժեշտությանը, տնտեսվարողների շահերի պաշտպանությանը, դատարանների ծանրաբեռնվածությանը, գնումների համակարգի անարդյունավետությանը   եւ այլն:
Փաթեթը հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ կառաջարկվի ընդգրկել ԱԺ նստաշրջանի օրակարգի նախագծում:
Փաթեթի քննարկումը  նախատեսվում է իրականացնել նոյեմբերի 16-ին մեկնարկող ԱԺ հերթական նիստերի ընթացքում:

20 октября Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам под председательством В.Акопяна на очередном заседании обсудила в первом чтении проект о внесении изменений и дополнений в закон “О закупках” с прилагаемым пакетом.
По представлению заместителя министра финансов РА А.Аванесяна, цель инициативы – рассмотрение   жалоб по закупочным процессам, которые предложенным пакетом предусматривается передать в специализированный суд. Это также связано с тем, что соглашением с Всемирной торговой организацией (ВТО) и ЕС Армения обязалась создать независимый орган для расследования жалоб по закупкам.
Согласно действующему регламенту, результаты процедуры закупки могут быть обжалованы во внесудебном и судебном порядке. Любое лицо имеет возможность подать жалобу. Исследования показали, что система внесудебной апелляции неэффективна. Решения, принятые в ходе закупки, являются проблематичными с точки зрения законодательства РА, принимаются противоречивые решения, которые обжалуются в суде, или процедуры закупки признаются несостоявшимися. Поэтому предлагается, чтобы жалобы на закупки рассматривались в отдельном суде. Такие дела будут рассматривать два подготовленных судьи.
После принятия пакета внесудебное рассмотрение дел, связанных с процедурами закупок, будет отменено. Проблематичным также был признан широкий круг лиц, имеющих возможность подать жалобу, поэтому пакет предусматривает предоставление возможности подать жалобу только заинтересованным лицам.
Докладчик ответил на вопросы депутатов, которые касались закупок, осуществляемых госорганами у одного лица, необходимости обеспечения конкуренции в этих процессах, защиты интересов хозяйствующих субъектов, перегруженности судов, неэффективности системы закупок и др.
Пакет с положительным заключением комиссии будет предложено включить в проект повестки дня сессии НС.